گیلانیان
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 30 November , 2022
می 26, 2012 کد خبر : 9147 انتخاب سردبیر

به انگيزه استخدام يك فرزند شهيد غير بومي در استانداري گيلان

ظرفیت خالی اشتغال گیلان برای گیلانی ها است یا غیر گیلانی ها ؟

ظرفیت خالی اشتغال گیلان برای گیلانی ها است یا غیر گیلانی ها ؟

اختصاصی گیلانیان – شاید خیلی ها نمی خواهند به این مهم توجه نمایند هر چند نفر از افراد غیر بومی مهاجر با استفاده از سهمیه استخدامی گیلان در این استان استخدام شوند در حقیقت به همان تعداد از ردیف حقوقی اختصاصی استان کسر و در مقابل از آمار بیکاران استان‌ های افراد غیر بومی مهاجر کم می نماید و برای جبران این امتیاز از دست رفته چقدر تلاش ها و چشم انتظاری ها باید صورت بگیرد تا چنین سهمیه ای دوباره به گیلان اختصاص داده ، بشود یا نشود !

به تجربه ثابت شد مدیرانی که با استفاده از موقعیت و امکانات تحت اختیار تعدادی از حواریون خود را در این استان استخدام می نمایند برای حفظ نیروهای خود چند ماه قبل از انتقال خود ، ابتدا حواریون را به استان یا شهر مبدأ یا هر مکان دیگر منتقل می نمایند سپس خودشان تشریف می برند و در نتیجه برای استان چیزی جز ” کاسه چه کنم ” باقی نمی ماند !

یکی از عمده عوامل مؤثر در کسب مقام چهارم بیکاری گیلان در کشوری همین قاعده بازی مدیریتی است که برخی از جماعت گیلانی نه تنها به آن توجه ندارند بلکه ناخواسته با این عمل مدیران همسوئی دارند !

شکی نیست که برخی از گیلانیان حامی گروه مشاوران استانداری گیلان نمی دانند که در چارت سازمانی این اداره فقط ۳ مشاور پیش بینی شده و در اصلاحیه ای هم که اخیر ابلاغ شده و هنوز شرایط اجرائی آن معین نشده ، این رقم به ۴ نفر افزایش یافته است !

مثل اینکه این دوستان نمی خواهند بدانند منظور امام جمعه موقت رشت که اعلام کرده اند : “ گفته می شود مدیری ۳۰ نفر مشاور دارد و حد اقل ۱۵ مشاورشان را من سامان دارم ، کی ایشان وقت می کند با اینها ملاقات نماید ” گروه مشاوران استانداری گیلان است ؟!

البته امام جمعه موقت اطلاع ندارند تشکیل لشکر مشاوران کم کم در حال جا افتادن است ، وقتی فرماندار فلان شهر گروه مشاوران تشکیل می دهد و با رفتنش همین مشاوران می مانند فرماندار جدید که نمی داند با آنها چه کند ؟ چرا در مرکز استان لشکری از مشاوران تشکیل نشود !؟

حال اگر از مشاوران غیر بومی بازنشسته که از حقوق مکفی و امکانات رفاهی عالی تام و تمام برخوردارند بگذریم ، گروه مشاوران غیر بومی جوان نیز جوان هستند و برای آینده خود آرزو ها دارند ، چاره ای ندارند از دایره مشاوره به مقام مافوق خود خارج و با مصاحبه های لحظه به لحظه خودی بنمایانند بلکه بتوانند زمینه استخدام خود شان را یکی پس از دیگری با استفاده از سهمیه اختصاصی استان زرخیز مهیا نمایند ؟!

از این رو تمام تلاش حضرات بر این است که وانمود نمایند : “ همه چی آرومه ” و اوضاع کار و اشتغال به حدی عالی است که مقام چهارم بیکاری گیلان کذب محض است و نرخ بیکاری ۱۶٫۶ درصد توطئه دشمنان است و خلاصه اینکه چون گیلان با کمبود مدیر مواجه هست و کارهایش زمین مانده ، از سر اجبار ناگزیرند برای ساماندهی امور نیروی مدیریت جوان و صفر کیلومتر مهاجر بپذیرد !

البته مطلعی می گفت اگر نرخ بیکاری پنهان و مشاغل کاذب را به نرخ بیکاری ۱۶٫۶ درصد گیلان بیفزایند بطور قطع نرخ بیکاری استان سر بفلک خواهد زد !؟

مدعیان عدالت محوری و مهرورزی حتما شنیده‌اند : “ چراغی که به خانه رواست ، به مسجد حرام است ” وقتی استان از حیث بیکاری در مرحله بحران قرار دارد و مدعیان ایجاد ۱۰۴ هزار فرصت شغلی در سال ۹۰ حاضر نیستند اسامی و مشخصات مشاغل ایجاد شده را اعلام نمایند برای رو نشدن دست شان تا جذب مشاوران مهاجر است ولاغیر !!

جای سؤال است وقتی استانی مثل گیلان با بحران بیکاری مواجه است چگونه روا می دارند جوانانش همچنان بیکار بمانند و اگر نگوییم در اثر بیکاری دچار لغزش شوند ، به سختی روزگار بگذرانند ولی بیکاران اقصا نقاط کشور به ظرفیت های خالی اشتغال استان حمله کنند و پس از کسب شغل و جاه و تثبیت موقعیت شغلی به استان های خود یا جای بهتر منتقل شوند ؟

“چو فردا نامه خوانان نامه خوانند” چه کسی پاسخگوی اینهمه حق کشی ها خواهد بود ؟

این ظلم نه تنها به جوانان جویای کار استان روا می شود بلکه فرزندان شهدای گیلان هم از این فیض بی بهره نیستند .

 به عنوان مثال طبق آخرین آمار هم اکنون ۱۹ نفر از فرزندان شهدای گیلان با مدرک لیسانس و بالاتر و حدود ۱۲۰ نفر دیگر با مدرک دیپلم و زیر دیپلم بیکار هستند . فرزندان کسانی که در راه حفظ انقلاب و برقراری عدالت و آزادی مردم این سرزمین از جان شان گذشتند ؛ چگونه هست با توجه به حضور این یادگاران شهدا یک فرزند شهید گیلانی در تیم مشاوران غیر بومی استاندار حضور ندارند ولی از سهمیه اشتغال استان فرزندان شهید غیر بومی چنان از مواهب اشتغال استان بهره مند می شوند که یکی هنوز مراحل استخدامیش به پایان نرسیده وعده انتصاب به فلان سمت مدیر کلی به وی داده می شود ؟

جدید الاستخدامی که مشق کارمندی می کند و هنوز حکم استخدامش امضا نشده بیاید بر مسند مدیر کلی تکیه بزند ولی فرزند شهید بومی با مدرک کارشناسی ارشد و تجربه کار چند ساله در همان اداره شایستگی آن پست را نداشته باشد ؟! این است معنی شایسته سالاری ؟

چه اشکالی دارد یک نفر از ۱۹ نفر فرزند شهید بیکار گیلانی که دارای مدرک لیسانس هستند به جای این غیر بومی استخدام و یا آن فرزند شهید فوق لیسانس کار آزموده مدیر کل شود ؟ مگر نه این است که در شرایط مساوی اولویت با بومی است ؟ آیا جوانگرائی در شعار باید پیاده شود و یا در عمل  ؟

خلاصه کلام اینکه در دوره مدیریت ارشد استان که این همه سنگ فرزندان شهید به سینه زده می شود چند فرزند شهید گیلانی جذباستانداری که نه ، به عنوان مشاور استاندار برگزیده شدند که آقا دو فرزند شهید از استان‌های دیگر را با خود همراه آورده و در حال اتمام کار استخدامی آنهاست  ؟

 

اخبار مرتبط

نظرات

 • با سلام : من باید از سایت گیلانیان و جناب آقای لطفی تشکرکنم که دلسوزانه و منقدان از حقوق مردم گیلان دفاع می کنند.گیلانیان نماد عینی نظارت مدنی است و اگر این مسئولیت همگانی شود آن گاه خواهیم دید که فشار افکار عمومی چه معجزه ای می کند . نظارت نمایندگان محترم گیلان از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد به نظر می رسد فقر نظارتی نمایندگان گیلان بر حوزه های اجرایی و مبتلا شدن این عزیزان به اخذ امتیازات بسیار ساده، باعث شده است که تراز مدیریتی گیلان و کارآیی و اثر بخشی مدیران بشدت تخفیف یابد. اینجانب خاضعانه از گیلانیان و سایر رسانه ها می خواهم که خلاء های نظارتی نمایندگان را یاد آوری کنند . تشکل های مردم نهاد نه از منظر سیاسی بلکه از منظر حوزه عملکرد تخصصی خود باید خلاء های مدیریتی ، سیاستی ، آسیب ها و … را به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای و غیر سیاسی و جناحی با مردم در میان بگذارند و سایت گیلانیان و دیگر رسانه ها باید این حوزه را تقویت کنند و نگذارند این بی حسی نهادینه شود . روحانیت معظم پرچمدار عزت و استقلال و دین ماهستند این حوزه ظرفیت فوق العاده ای برای امر به معروف و نهی از منکر ئ اصلاحات دارند .سایت گیلانیان و دیگر رسانه ها باید برای توسعه استان و کاهش فساد و بی انضباطی های اداری ، مالی و رفتاری از این ظرفیت استفاده کنند . هنر گیلانیان باید فعال سازی این ظرفیت ها برای دفاع از دین ، ایمان و امید مردم و توسعه استان باشد . موفق باشید

 • ۱۹ نفر بیکار ؟! رقم زیادیه ! فکر می کردم همه رفتن سر کار !

 • بنده دانشجوی کارشناس ارشد زراعت و بیکار هستم و هرجا رفتم معرف میخواهند. بعد جوانان راتشویق به ازدواج میکنید ، درصداوسیمای کشورمیگویند خداگفته شما ازدواج کنید خدا برکت میدهدوگشنه را سیر میکند. حال یک سوال : الان برای کسانی که ازدواج کرده اند چه کارانجام دادهاید تا برای مجردهاانجام دهید؟ من نمیدانم درکدام آیه گفته شده شما ازدواج کنید من به شما کار میدهم. آیامن که اینهمه درس خوانده ام نباید یک کار ابرومند داشته باشم؟ آیا باید بروم کارگری کنم؟ پس چرااینهمه درس خوانده ام؟ متاسفانه خانواده ها هم به جای کمک کردن فقط سرکوفت زده و ما را سربار خود میدانند.آیا اگرشما بودید دیگر امیدی به آینده داشتید؟ آیا ازدواج میکردید که یکنفر دیگر هم به نان خورخود اضافه کنید؟آیا شما تضمین میدهید قیمت گوشت مرغ ونان وغیره با تورم ۱۰۰ یا ۲۰۰ درصدی اضافه نشود؟ آیا فکری به حال خانه دارشدن ماکرده اید؟ مگر شما نمی گویید خواستن توانستن است ؟ پس چرا شما فعل خواستن راصرف نکردید؟ با وام دادن به جوانان وآنها رابدبخت کردن کاری درست نمیشود به جای حرف زدن کمی عمل وکار اصولی کنید.

 • جوجه اردک زشت بدون پارتی

  برادر ارجمند جناب آقای لطفی
  باسلام و احترام
  آیا به نظر حضرتعالی فقط غیر بومی ها در مسئله بستن قرارداد کاری استفاده نمودند ؟ پس این همه نیروی نور چشمی که با کمک مدیران بومی جذب شدند و امثال بنده چون پارتی ندارند هنوز اندر خم یک کوچه هستند باید تا کی در بلاتکلیفی باشند ؟ چرا در مورد این بزرگواران بومی هم دست به قلم نمی شوید کافی است لیست افراد را نگاه کنید و نسبت نزدیکان مشخص می شود ؟!

 • گيل عاشق جنگل ولي آواره در تهران

  باید به عرض برسانم که بنده با دو لیسانس در تهران کار می کنم و همچنان آرزوی کار و زندگی در رشت را دارم، ولی به علت …. مسئولان و مدیران استان گیلان، چارت های سازمانی ادارات استان توسط هموطنان اردبیلی، مازندرانی، گلستانی، خراسانی و … پر شده. آیا به همان اندازه که مثلا افراد مازندرانی در گیلان شاغلند، افراد گیلانی در مازندران شاغلند؟

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد