گیلانیان
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ Tuesday, 27 September , 2022
مارس 9, 2014 کد خبر : 25459 گفت و گو

عملکرد اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان تشریح شد

عملکرد اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان تشریح شد

گیلانیان : نشست خبری مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان به دلیل سفر الزامی مدیر کل به معاونین وی واگذار شد که هر یک از آنان عملکرد حوزه مسئولیت خود را در نشست خبری تشریح کردند .

طرح آرامش بهاری ، سوگواره یاس نبوی ، طرح نشاط تابستانی و بصیرت عاشورایی

محمد قاسم پور ، معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان از اجرای طرح آرامش بهاری در ۱۹۹ بقعه متبرکه این استان خبر داد  .

وی افزود : این طرح از ۲۸ اسفندماه جاری تا ۱۵ فروردین ۹۳ در این تعداد از بقاع متبرکه گیلان به اجرا در می آید که این برنامه در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری برای تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی در طول سال برای برگزاری طرح و برنامه های مختلف اقدام می کند.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان خاطر نشان کرد : طرح آرامش بهاری ، سوگواره یاس نبوی، طرح نشاط تابستانی و بصیرت عاشورایی از جمله این طرح ها و برنامه ها است.

وی در رابطه با اهداف برگزاری طرح آرامش بهاری در نوروز بیان داشت : تقویت باورهای دینی و مذهبی مسافران ، تبلیغ و ترویج سنت های اصیل اسلامی در اوقاف و خدمات رسانی مطلوب به زائران از اهداف اجرای این طرح است.

قاسم پور ملومه برگزاری خیمه های معرفت را یکی از برنامه های طرح آرامش بهاری عنوان و اظهار کرد : ۱۹ خیمه معرفت در بقاع متبرکه گیلان و در اجرای طرح آرامش بهاری به منظور مشاوره و پاسخگویی به شبهات شرعی مسافران و زائران برپا می شود.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان خاطر نشان کرد :از ۳۰ روحانی اعزامی از قم و بیش از یکصد و ۵۰ روحانی بومی از استان گیلان در خیمه های معرفت بهره گرفته می شود.

وی با بیان این که در هنگام سال تحویل برنامه های ویژه ای در سطح بقاع متبرکه گیلان اجرا می شود ، یادآور شد : پخش سخنرانی های مقام معظم رهبری از جمله این برنامه ها است. استان گیلان دارای بیش از ۹۰۰ بقعه متبرکه است.

بازگشت ۲۱۴ هکتار به موقوفات گیلان

علیرضا میرزایی، معاون حقوقی و ثبتی هست که اظهار کرد: اوقاف گیلان در سال های گذشته جزء ادارات درجه دو بود و به خاطر برنامه ریزی و تلاش های صورت گرفته در سال ۹۱ در رتبه دوم کشور قرار گرفت.

وی با اشاره به تغییر ساختار در سازمان اوقاف و تدوین چهار معاونت فرهنگی و اجتماعی، حقوقی و ثبتی، بهره وری اقتصادی و توسعه منابع انسانی، خاطرنشان کرد: معاون حقوقی، ثبتی فعالیت های مربوط به دعاوی حقوقی و ثبت اسناد موقوفات را دنبال می کند.

معاون حقوقی و ثبتی اوقاف گیلان، ثبت کلیه اسناد و اطلاعات موقوفات در سامانه جامع موقوفات سازمان اوقاف را از اقدامات معاونت حقوقی و ثبتی اوقاف گیلان دانست و اظهار کرد: اطلاعات ۷۰۰ موقوفه از ۹۵۹ موقوفه در سامانه جامع موقوفات ثبت شده است.

وی ثبت موقوفات در اداره ثبت اسناد و اخذ سند مالکیت را از دیگر اقدامات معاونت حقوقی اوقاف گیلان برشمرد و گفت: برای موقوفات فاقد سابقه ثبتی طی فرآیندهای خاص ملکی و حقوقی، سند مالکیت صادر می شود.

میرزایی از انعقاد تفاهم نامه بین اوقاف گیلان و سازمان ثبت اسناد، منابع طبیعی و دادگستری خبر داد و گفت: این تفاهم نامه ها با هدف تسهیل فعالیت های سازمان اوقاف در حوزه گیلان منعقد شده است.

وی یادآور شد: در سال جاری در راستای تفاهم نامه با منابع طبیعی گیلان از هزار و ۴۰۰ هکتار مورد اختلاف ۳۳۰ هکتار از بزرگترین موقوفات رشت تحت عنوان موقوفه دانا پیر به نتیجه رسید.

معاون حقوقی و ثبتی اوقاف گیلان اضافه کرد: در این موقوفه ۳۳۰ هکتار مورد اختلاف بود که ۲۱۴ هکتار سهم موقوفه شده و اراضی جنگل کاری شده به اداره منابع طبیعی واگذار شد.

وی خاطرنشان کرد: با سازمان ثبت تفاهم نامه ای منعقد شده و کلیه امور مربوط به اخذ سند در اداره ثبت با اولویت ویژه دنبال می شود.

میرزایی اظهار کرد: تفاهم نامه ای با بنیاد مسکن و میراث فرهنگی نیز تا پایان سال منعقد می شود و مشکلات عمرانی و اخذ سند مالکیت بقاع دارای ارزش میراثی حل خواهد شد.

معاون حقوقی و ثبتی اوقاف گیلان با بیان اینکه در سال ۹۲ برای ۱۷۰ موقوفه نقشه الکترونیکی تهیه شده است، گفت: در سال جاری ۴۸ فقره از دعاوی اوقاف گیلان تعیین تکلیف شد.

۱۶۰۰۰ رقبه در گیلان وجود دارد

حسن راستاد ، معاون بهره‌وری اقتصادی نیز با بیان اینکه، ۱۶هزار و ۸۶۹ رقبه در گیلان وجود دارد، گفت: از این تعداد، ۱۴هزار ۴۹۰ رقبه متصرفی و۳۳۰ رقبه مشترک التولیه ودو هزار و ۴۹رقبه غیرمتصرفی است.

وی تشکیل کمیسیون تخصصی اجاره‌ها، بازدید میدانی، نظارت عملکرد اداره ها،‌ کنترل عملکرد اداره ها دربخش اجاره را از وظایف واقدامات حوزه معاونت بهره‌وری اقتصادی برشمرد وگفت: جلساتی با متصرفان رقبه، برای پرداخت حقوق موقوفه وهمچنین با نیروهای مسلح برای پرداخت بدهیشان به اوقاف، برگزار کردیم.

معاون بهره‌وری اقتصادی اداره‌کل اوقاف گیلان، با اشاره به اینکه ۲۰۱۳سند اجاره درسال ۹۲تنظیم شد، گفت: با نظارت و پیگیری، ۱۸۰مورد متصرف جدید برای رقبات استان، شناسایی شدند وبعضی از آن‌ها مستعد سرمایه‌گذاری شناخته شدند.

راستاد با اشاره به موقوفات مخروبه ونیازمند به بازسازی، گفت: موقوفاتی که نیاز به باز سازی دارند درصورت درآمد زایی، ازدرامدشان برای بازسازی استفاده می شود.

وی با بیان اینکه از سرمایه گذاری بخش خصوصی، برای بازسازی موقوفات فاقد درآمد استفاده می شود، اظهارکرد: این موقوفات، دربرخی موارد براساس کاربری، تبدیل به مسکونی می شود.

معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف گیلان، تعداد پروژه پیش بینی شده برای اجرای عملیات عمرانی دربقاع متبرکه، درسال ۹۲ را۱۹۸پروژه عنوان کرد وگفت: ۱۶۰ پروژه در بخش تکمیل و۳۸ پروژه درتعمیر وبازسازی بود که میانگین درصد رشد پروژه‌ها درقسمت تکمیل، ۶۵درصد ودربخش تعمیر وبازسازی ۹۵ درصد است.

راستاد به تعمیر و بازسازی هتل امامزاده هاشم اشاره کرد و افزود: این هتل با مساحت دوهزار و ۵۰۰ مترمربع تکمیل شد.

اخبار مرتبط

نظرات

  • متاسفم برای شما که واقعیات را منعکس نمی کنید که با پول مردم مظلوم نه بازسازی می کند اوقاف و نه به نیات واقف عمل میکند. چشم به هم بگذارید عمرمن وشما تمام شده و باید جواب مردم و خون شهدا را بدهیم که افشاگری نکردیم.و این دنیا هم عقوبت این کارها را باید پس داد عزیزان

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی