گیلانیان
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ Monday, 26 August , 2019
تیر ۱۶, ۱۳۹۵ کد خبر : 50340 خبر ها

عید فطر روز بزرگ اسلامی است /جامعه اسلامی گرفتار بلای بزرگ است

عید فطر روز بزرگ اسلامی است /جامعه اسلامی گرفتار بلای بزرگ است

گیلانیان : امام جمعه رشت گفت : اسلام دو عید را عید مسلمانان می‌داند، یکی از آنها عید قربان و دیگری عید فطر است.

آیت‌الله زین‌العابدین قربانی صبح امروز در نماز عید فطر در محوطه مصلای امام خمینی‌(ره) این شهر با تبریک عید سعید فطر اظهار کرد: عید فطر عید بزرگ اسلامی است و پس از یکماه روزه‌داری در نماز عید فطر شرکت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه هر ملت و قومی روزهای پرشکوه و عظمتی را به عنوان عید انتخاب می‌کنند، تصریح کرد: روزهای پیروزی بر دشمن و ایامی مانند نوروز، ۲۲ بهمن و ۱۲ فروردین که بساط اسلامی را پهن کردیم، عید است.

خطیب جمعه رشت با اشاره به اینکه اسلام دو عید را عید مسلمانان می‌داند، گفت: یکی از آنها عید قربان و دیگری عید فطر است.

وی با اشاره به اینکه عید قربان روز تسلیم بنده در برابر خدا است، تصریح کرد: خدا را شاکریم ملت ایران اسماعیل‌های بسیاری تقدیم اسلام کرده است.

قربانی اظهار کرد: ۲۴۰ هزار شهید در کشور و هشت هزار شهید در گیلان تقدیم انقلاب اسلامی شده است و اکنون مدافعان حرم به شهادت می‌رسند‌.

وی عید دوم را فطر عنوان کرد و گفت: مردم در روزهای بلند روزه گرفتند و در روز جهانی قدس شرکت کردند و در شب‌های قدر حاضر شدند و مراسم احیا را به‌جا آوردند.

امام جمعه رشت افزود: فطر برای کسی عید است که خدا روزه او را قبول کرده و با مال حلال شب زنده‌داری و استغفار کرده باشد، اگر این برنامه‌ها برای خدا باشد از ما تشکر می‌کند و روزی که در آن معصیت خدا را نکنیم عید است.

وی زکات فطره را مکمل روزه دانست و ادامه داد: کسی که روزه می‌گیرد یا اینکه معذور باشد وظیفه دارد سه کیلو قوت خود و خانواده‌اش را به هشت طایفه نیازمند بدهد، فامیل نزدیک و همسایه مقدم هستند.

*جامعه اسلامی گرفتار ۳ بلای بزرگ/ ایران اسلامی و حزب‌الله را دشمن و رژیم صهیونیستی را دوست می‌دانند

قربانی جامعه اسلامی امروز را گرفتار سه بلای بزرگ خواند و خاطرنشان کرد: بلای اول اینکه معروف را جای منکر می‌دانند مانند داعش که مسلمانان را می‌کشد و باید معرفت مردم در این زمینه بالا برده شود.

وی به گرفتاری دوم جامعه اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: دوستان را به جای دشمن و دشمن را دوست خود می‌دانند، رژیم صهیونیستی را دوست و ایران اسلامی و حزب‌الله را دشمن دانسته و گرفتاری سوم اینکه دوست را دشمن می‌دانند.

خطیب جمعه رشت با بیان اینکه روز گذشته انفجار در عربستان اتفاق افتاد، تصریح کرد: این معضل دامن آل‌سعود را گرفته است.

وی در پایان یادآور شد: این روزها شاهد از دست دادن روحانیون بزرگ سید‌علی میر عبدالعظیمی و عظیم جهانگیری در گیلان بودیم، ضمن اینکه در ایام سالگرد رحلت آیت‌الله محمدی گیلانی هستیم و یاد و خاطره این علما را گرامی می‌داریم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

– نوروزHomayoun Shajarian – Norouz