گیلانیان
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ Wednesday, 3 June , 2020
سپتامبر 14, 2018 کد خبر : 69138 جدیدترین های صفحه اول خبر ها مقالات سایت

فاتحه برنجکاری گیلان خوانده شد !؟

فاتحه برنجکاری گیلان خوانده شد !؟

اختصاصی گیلانیان : قبل از انقلاب در بازرسی از یک بیمارستان معتبر کشور تعداد ۴۰۰ نسخه از پیش نوشته پیدا کرده بودند که با مراجعه بیمار به یمارستان متناسب با نوع بیماری یک نسخه به او داده می شد .

بعد از ۵۰ سال این اتفاق در سازمان جهاد کشاورزی گیلان اتفاق افتاد و هنوز خرمن های برنجکاران به طور تمام نشده و کارخانجات برنجککوبی مملو از شلتوک شالیکاران است معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان اعلام می کند : براساس آمارها در سال جاری شالیکاران گیلانی یک میلیون و ۱۰۰ هزار تُن شلتوک از اراضی شالیزاری گیلان برداشت شد – (خبرگزاری مهر : ۲۰شهریور ۹۷).

این مقام مسئول در همین خبر ادامه می دهد : براساس پیش بینی های انجام شده از این میزان ۷۵۰ هزار تُن برنج سفید استحصال می شود

در شرایطی که هنوز کار تبدیل شلتوک های استحصالی به پایان نرسیده این مقام مسئول چگونه به آمار تولید شلتوک و برنج سفید دسترسی پیدا کرده است که خود جای سوال است .

معاون بهبود تولیدات سازمان جهاد کشاورزی گیلان نفرمود با توجه به اینکه در سال زراعی جاری شالیکاری از حیث آب و افتاب از وضعیت خوبی برخوردار بود چرا به میزان تولید سال قبل خود نرسید ؟

مگر نه اینکه در سال گذشته معاون بهبود تولیدات سازمان جهاد کشاورزی گیلان اعلام کرده بود : تولید برنج در این استان در سال زراعی جاری بین ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و نزدیک به ۸۰۰ هزار تن برنج سفید در گیلان استحصال شده است

این چه آماری است که معاون میزان رشد را ۱۰ تا ۱۵درصد ولی ریس جهاد کشاورزی ۵ درصد اعلام می کند ؟ “رییس سازمان جهادکشاوری گفت: امسال میزان تولید برنج گیلان ۵درصد افزایش یافته است.

با توجه به وضعیت مناسب کشاورزی در سال زراعی جاری چه شد که برنجکاری گیلان نتوانست به رکورد تولید سال ۹۶ خود دسترسی پیدا کند خوب است متولیان کشاورزی استان پاسخگو باشند !؟

نظر به اینکه پیش بینی تولید برنجکاری گیلان از سال ۷۳ تا کنون که نویسنده پیگیر آن است در نهایت شلتوک از مرز یک میلیون ۱۲۰ هزار تن و برنج سفید نیز از بین ۷۵۰ تا ۸۰۰هزار تن شناور است براساس پیش بینی و حدس و گمان بوده و هرگز براساس (گیل گیری) آماری به دست نیامده است و اگر کیل گیری ای هم صورت گرفته بر اساس خواست و اداره دفتر برنج این سازمان بوده و به صورت میدانی عمل نشده است بنابراین به نظر می رسد دلیل پیش بینی زودهنگام تولید شلتوک و برنج سفید از سوی سازمان جهاد کشاورزی گیلان مبنای اصولی ندارد و از قبل برای یک دوره طولانی تهیه و تنظیم شده تا از بیمارستان کذایی زمان طاغوت عقب نماند ؟

عملکرد باری به هر جهت متولیان کشاورزی در خصوص برنجکاری سرانجام به جایی رسید که رییس جهاد کشاورزی گیلان در نهایت ناباوری اعلام کرد: “عدم سودآوری کشاورزی مهم‌ترین دلیل فروش زمین‌های زراعی در گیلان است – تسنیم – ۲۱ شهریور ۹۷:” و رسما فاتحه برنجکاری را خواند!!؟

 

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

گام عملی جهش تولید با تصویب لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی برداشته شد

رئیس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان گیلان :

گام عملی جهش تولید با تصویب لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی برداشته شد

سیاست دولت نه حفظ موجود بلکه بهبود شرایط است

رئیس سازمان برنامه و بودجه :

سیاست دولت نه حفظ موجود بلکه بهبود شرایط است

روند تخریب‌های ناشی از بحران‌های طبیعی با برنامه‌محوری مدیریت شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان :

روند تخریب‌های ناشی از بحران‌های طبیعی با برنامه‌محوری مدیریت شود