گیلانیان
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ Saturday, 28 January , 2023
سپتامبر 24, 2013 کد خبر : 21566 خبر ها

در عصر روز چهارم مهر 92

فاز نخست بزرگ‌ترین حوزه علمیه خاورمیانه در رشت افتتاح می‌شود

فاز نخست بزرگ‌ترین حوزه علمیه خاورمیانه در رشت افتتاح می‌شود

اختصاصی گیلانیان : به انگیزه در پیش بودن افتتاح فاز اول یکی از بزرگترین حوزه های علمیه جهان اسلان در رشت مهدی مجرد ، مدیر اجرائی دفتر نماینده ولی فقیه در گیلان در یک نشست خبری با جمعی از خبرنگاران استان در خصوص مشخصات پروژه و افتتاح فاز اول آن سخنگفت .

وی با بیان اینکه گیلان خواستگاه مکتب تشیع است ، گفت: مردم گیلان از همان ابتدا اسلام شیعی را پذیرفتند و مکتب تشیع وامدار گیلانیان است و برای اولین بار عزاداری روز عاشورا توسط فرزندان گیلان در جهان اسلام رسمیت یافت و لذا بمنظور اعتلای نام گذشتگان گیلان نظیر : سلار دیلمی، آیت‌الله بهجت، ملا عبدالرزاق لاهیجی، و بزرگان معاصر از قبیل آیات : لاکانی و ضیابری و بحرالعلوم و همچنین آیت‌الله احسانبخش ، آیت الله رودباری، آیت‏الله قربانی و آیت‌الله امینیان و پرورش مردانی چون این بزرگان برای آیندگان حضرت آیت الله زین العابدین قربانی، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت به عنوان موسس تصمیم به ساخت این مجموعه عظیم دینی گرفت .

وی در خصوص افتتاح فاز نخست حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) گفت : حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) رشت ۴۰ هکتار زمین دارد که نخستین مرحله واگذاری این زمین در چهار سال قبل توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت صورت گرفته است و بقیه زمین نیز به مرور زمان توسط مراجع ذیصلاح با رعایت موارد قانونی به حضرت آیت الله قربانی جهت ساخت این حوزه بزرگ واگذار شد.

وی ادامه داد : حوزه علمیه امیر المونین (ع) دارای ۷۱ هزار متر مربع زیربنا است که روز پنجشنبه ، چهارم مهر سالجاری فاز اول آن شامل ۲۵ هزار متر مربع زیربنا توسط حضرت آیت الله العظمی جعفر سبحانی ، از مراجع عظام جهان تشیع افتتاح می‌شود.

مجرد فاز نخست حوزه علمیه را شامل اتاق‌های اساتید، کلاس‌های درس، نمازخانه و کتابخانه موقت، قرائت‌خانه، موتورخانه، سلف سرویس، خوابگاه‌های مجهز، دارالشفا، سالن‌های کنفرانس و اجتماعات، سالن درس خارج و … ذکر کرد.

وی با اشاره به برخی از امکانات این حوزه گفت: این مجموعه آموزشی هم اکنون دارای سلف سرویسی به وسعت ۱۷۰۰ متر مربع با آشپزخانه مجهز صنعتی ، ۱۰۰ واحد مسکونی برای طلاب متاهل که تا ۵ سال می‌توانند از آن استفاده نمایند ، ۳۹۶ حجره‌ ۵۰ متری مفروش با سرویس جداگانه و آشپزخانه است که در فاز اول ۱۳۲ حجره آماده بهره‌برداری است و به زودی نیز احداث کتابخانه بزرگ این مجتمع آموزشی بزرگ به وسعت ۱۱ هزار متر مربع برای ۳۶ هزار جلد کتاب آغاز خواهد شد.

وی از حضور مهمانان ویژه در مراسم افتتاح فاز نخست حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) رشت خبر داد و افزود : آیت الله محمدی گلپایگانی ، رییس دفتر مقام معظم رهبری، حجت الاسلام مروی ، نماینده رهبری در حوزه های علمیه کشور و از اعضای هیات امنای حوزه علمیه بین المللی امیر المومنین (ع) ، آیت الله حسینی بوشهری، رئیس حوزه های علمیه کشور، آیت الله استادی ، امام جمعه قم و از اعضای مدرسین حوزه علمیه و دبیر شورای عالی حوزه ، آیت الله رسولی محلاتی از اعضای شورای سیاست گذاری ائمه جمعه ، آیت الله تقوی ، رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور ، آیت الله اعرافی رییس جامعه المصطفی و دکتر محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت از میهمانان روز پنجشنبه استان گیلان خواهند بود.

وی، ظرفیت پذیرش طلاب در حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) رشت را ۲ هزار نفر عنوان کرد و یادآور شد: در فاز نخست ۳۰۰ نفر طلبه پذیرش می‌شوند که ۱۵۰ طلبه غیرایرانی هستند و از کشورهای مختلف مانند چین، روسیه، آسیای میانه، قفقاز و… هستند.

وی، با بیان اینکه حدود ۱۰ خانه ویلایی برای اساتید حوزه آماده شده است، خاطرنشان کرد: یک ساختمان دو طبقه ویلایی نیز برای مدیر حوزه تدارک دیده شده و بخشی از حوزه نیز به موارد بهداشت و درمان و تجاری از قبیل : دارالشفاء ، سوپرمارکت، خشکشویی، آرایشگاه، نانوایی و… اختصاص داده شد تا پاسخگوی کلیه نیاز زندگی طلاب شود.

این مسئول در خصوص جذب طلاب ایرانی و غیر ایرانی برای حوزه علیمه بین المللی امیرالمومنین (ع) گفت :  ما در خصوص جذب طلاب این حوزه هیچ دخالتی نداریم زیرا طلاب ایرانی از طریق آزمون سراسری و طلاب غیر ایرانی توسط جامعه‌المصطفی گزینش خواهد شد .

وی با اشاره به ساخت یک مسجد بزرگ در مجاورت حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) رشت گفت : وسعت مسجد مورد نظر به حدی خواهد بود که بتوان مراسم بزرگ از جمله اقامه نماز عید فطر که سالانه با مشکل زیاد در فضای باز برگزار می شود در این مکان اقامه شود.

مجرد در خصوص تامین اعتبارات لازم برای احداث این حوزه و سایر حوزه های احداث شده و در دست احداث گفت : بخشی از هزینه ساخت این حوزه از طریق کمک‌های مردم خوب و ولایتمدار استان صورت می گیرد که حتی بر خی از این افراد خیر را علیرغم پیگیری ها نتوانستیم شناسائی نماییم و بخش دیگر هم از طریق ساخت و فروش مغازه های مجتمع تجاری آدینه و همچنین درآمد سی ان جی تامین می شود .

وی متذکر شد: حدود ۹ ماه پیش نیز جایگاه بزرگ سوخت سی‌ان‌جی نیز در مجاورت حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) رشت افتتاح شده که در واقع بزرگترین ایستگاه سوخت رسانی سی ان جی شمال کشور است که در شبانه‌روز ۵ هزار خودرو که ۳۲ دستگاه خودرو بصورت همزمانی سوخت‌رسانی می‌کند .

وی در ادامه گفت : از محل همین درآمد ها تا کنون توانستیم حوزه علمیه صالح آباد ، محل تحصیل میرزا کوچک را که تخریب صدرصد شده بود پس از خاکبرداری کامل در سه طبقه بسازیم و به بهره برداری برسانیم و حوزه علمیه خواهران در ساغریسازان را در چهار طبقه به حد سربندی برسانیم .

وی در پایان گفت : ساخت و افتتاح حوزه علمیه بین المللی امیر المومنین (ع) برای استان گیلان یک فرصت نادر است که امیدوارم این استان فرهنگی را به یک قطب علمی در جهان اسلام تبدیل نماید.

1

M 2

M 3

M 4

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی