گیلانیان
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ Saturday, 10 December , 2022
آوریل 3, 2016 کد خبر : 47459 خبر ها

فرآوری ۵ هزار تن محصولات کشاورزی در گیلان

فرآوری ۵ هزار تن محصولات کشاورزی در گیلان

گیلانیان : افزایش فرآوری پنج هزار تنی محصولات کشاورزی و کاهش ۱۲ هزار تنی ضایعات کشاورزی با نوسازی کارخانه‌های شالیکوبی از برنامه‌های جهاد کشاورزی گیلان در سال ۹۵ است.

گیلان با کمتر از یک درصد از مساحت کشور، ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تن معادل سه درصد از محصولات کشاورزی ایران را توسط ۳۵۰ هزار نفر بهره‌بردار تولید می‌کند.

وجود ۵۶۰ هزار هکتار جنگل، ۲۵۰ هزار هکتار مرتع و ۴۳۰ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی از مزیت‌های گیلان است و بیش از ۸۰ درصد از عرصه‌های استان در بخش کشاورزی مدیریت می‌شود و فعال است.

تراکم جمعیتی بسیار بالا در رونق کشاورزی گیلان تاثیری نداشته و انواع محصولات اساسی در استان تولید می‌شود و به دلیل مرغوبیت مشکل عرضه و فروش در بازار را ندارد.

۴۰ درصد از برنج کشور با رقم‌های بومی درجه یک در گیلان تولید می‌شود و این محصولات بدون هر گونه آلاینده‌های مضاعف است.

*تشکیل شورای کشاورزی در گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به تشکیل شورای کشاورزی پس از ۱۵ سال در استان اظهار کرد: شورای مذکور با تعامل با بخش‌های صنعت، هواشناسی، بانک‌ها، اقتصاد و دارایی و … وظیفه برنامه‌ریزی برای ارتقای تولید در استان را به عهده دارد.

علیرضا شعبان‌نژاد به انتشار کتاب دستورالعمل شورای کشاورزی گیلان اشاره کرد و افزود: دبیرخانه شورای مذکور فعال است و احکام اعضای اصلی توسط محمدعلی نجفی استاندار گیلان ابلاغ می‌شود.

*تولید مرغ مزیت گیلان

وی با بیان اینکه یکی از مزیت‌های گیلان تولید مرغ است، تصریح کرد: در نقاط مختلف کشور در هر متر مربع ۱۲ قطعه جوجه‌ریزی می‌شود و این تعداد در گیلان بیش از ۲۰ قطعه جوجه‌ریزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، جوجه‌ریزی در شرکت‌های تولیدکننده زنجیره‌ای مرغ را ۲۵ قطعه خواند و بیان کرد: دوره‌های جوجه‌ریزی به دلیل شرایط آب و هوایی مناطق سردسیر و گرمسیری در نقاط مختلف کشور سالانه چهار دوره است اما در گیلان به ۶٫۳ دوره رسیدیم ضمن اینکه این روند با تراکم بسیار بالا انجام می‌شود.

شعبان‌نژاد به شرایط آب و هوایی گیلان در کاهش استفاده از دارو برای طیور اشاره کرد و گفت: وجود رطوبت شرایط ویژه‌ای را برای تولید مرغ در استان فراهم کرده است.

وی خواستار فراهم کردن بستر صادرات گوشت مرغ از گیلان شد و اظهار کرد: اگر صادرات گوشت مرغ در استان داشته باشیم در مدت دو تا سه سال می‌توانیم رتبه نخست تولید مرغ را کسب کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به درخواست حضور تولیدکنندگان مرغ کشور در این استان، خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان مذکور می‌توانند بعضی از توانمندی خود را به‌ویژه در حوزه طیور به گیلان منتقل کنند.

شعبان‌نژاد به رشد مثبت بخش کشاورزی گیلان در سال‌های گذشته اشاره کرد و یادآور شد: ۲۸ درصد از شاغلان در استان در بخش کشاورزی فعالیت می‌کنند اما برآورد ما بیش از این درصد است.

وی با بیان اینکه در سرشماری‌ها مساحت زمین و آمار اشتغال را هرگز واقعی اعلام نمی‌کنند، تصریح کرد: طبق نقشه‌های هوایی بیش از ۴۰۰ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی در گیلان داریم.

*رتبه نخست گیلان در زراعت چوب

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از رتبه نخست این استان در تولید فندق، چای خشک، بادام زمینی، پیله ابریشم و زراعت چوب در کشور خبر داد و افزود: گیلان رتبه دوم تولید شلتوک، آبزی‌پروری، مرغ مادر گوشتی را به خود اختصاص داده است.

شعبان‌نژاد با اشاره به رتبه سوم گیلان در تولید جوجه یک‌روزه و زیتون در کشور، بیان کرد: رتبه پنجم تولید مرغ گوشتی متعلق به گیلان است و فاصله کمی با رتبه نخست داریم.

وی رتبه گیلان در تولید عسل را ششم کشوری عنوان کرد و گفت: در تولید گوشت قرمز و شیر رتبه دوازدهم کشور را داریم و این امر به دلیل نداشتن مزیت در تولید علوفه خشک در استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه تجهیز و نوسازی ۵۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان در سفر رئیس جمهور به استان در فروردین ماه سال ۹۴ مصوب شده است، خاطرنشان کرد: دی ماه سال گذشته تجهیز و نوسازی ۱۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان را آغاز کردیم.

شعبان‌نژاد به «آب‌تخت» کردن ۷۰ درصد از ۱۰ هزار هکتار شالیزارها در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: تجهیز و نوسازی شالیزارها در دو بخش انجام می‌شود و بخشی از اعتبارات از طریق وزارت جهاد کشاورزی اختصاص پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه تجهیز و نوسازی اراضی هزینه کشت را کاهش می‌دهد، اظهار کرد: کشاورز با «آب‌تخت» کردن شالیزار می‌تواند نشاکاری را انجام دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان به اعتماد پیمانکاران به دولت اشاره کرد و افزود: پیمانکاران بدون پرداخت اعتبارات وارد شالیزارها شدند و تجهیز و نوسازی اراضی را انجام دادند.

شعبان‌نژاد با بیان اینکه از بخش کشاورزی نمی‌توان طلب اشتغال بسیاری کرد، تصریح کرد: طبق آمارها ۲۸ درصد از اشتغال گیلان در بخش کشاورزی است.

وی از فعالیت یک‌هزار و ۵۰۰ نفر تا دو هزار نفر از متخصصان و تکنسین‌ها در تجهیز و نوسازی شالیزارهای گیلان خبر داد و بیان کرد: تعداد ۲۲۰ دستگاه بیل مکانیکی وارد استان شده و تمام بخش‌ها فعال هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، تجهیز و نوسازی شالیزارها را سبب کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های کشاورزی ذکر کرد و گفت: تجهیز و نوسازی شالیزارها سختی کار را کاهش می‌دهد.

شعبان‌نژاد با اشاره به موافقت وزیر جهاد کشاورزی برای مطالعه تسطیح ۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان، خاطرنشان کرد: موافقت مذکور به دلیل عملکرد خوب استان انجام شده است.

وی با اعلام آمادگی تجهیز و نوسازی ۲۰ هزار هکتار شالیزارها از ابتدای مهر ماه امسال در گیلان، یادآور شد: از نگاه خوبی که دولت نسبت به بخش کشاورزی دارد باید استفاده کنیم.

*اجرای سامانه‌های جدید آبیاری تحت فشار در گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه اجرای سامانه‌های جدید آبیاری تحت فشار در دو هزار هکتار از اراضی استان در سال ۹۵ پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: اجرای سامانه‌های مذکور بیشتر در باغ‌های زیتون استفاده می‌شود.

شعبان‌نژاد، احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی را از برنامه‌های جهاد کشاورزی گیلان در سال ۹۵ عنوان کرد و افزود: امسال شبکه‌های مذکور در ۱۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان اجرایی می‌شود.

وی از اجرای طرح‌های کوچک تامین آب برای هشت میلیون متر مکعب در گیلان خبر داد و بیان کرد: امسال طرح‌های مذکور در قالب حفر چاه و لایروبی آب‌بندان‌ها انجام می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه جلوگیری از کاهش تولید گوشت قرمز و شیر از دو سال گذشته در استان آغاز شده است، تصریح کرد: به‌دنبال توسعه تولید گوشت قرمز و شیر در گیلان هستیم و بعضی از تولیدکنندگان را از دیگر استان‌ها به گیلان دعوت کردیم ضمن اینکه ۱۰ مجتمع را برای تولیدات دامی واگذار کردیم.

شعبان‌نژاد به اشتغال‌آفرینی صنایع کشاورزی در گیلان اشاره کرد و گفت: صنایع کشاورزی دارای ارزش افزوده است اما بسیاری از محصولات کشاورزی در خارج از استان بسته‌بندی می‌شود.

وی با اشاره به همکاری با سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان برای توسعه فرآوری محصولات کشاورزی در استان، خاطرنشان کرد: امسال افزایش پنج هزار تن فرآوری محصولات کشاورزی در گیلان برنامه‌ریزی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی را از دیگر برنامه‌های این سازمان در سال ۹۵ برشمرد و یادآور شد: امسال ۱۲ هزار تن کاهش ضایعات محصولات کشاورزی با نوسازی کارخانه‌های شالیکوبی و استفاده از دستگاه‌های جدید در برنامه است.

شعبان‌نژاد به رشد هفت درصدی اعتبارات بخش کشاورزی در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: گیلان از رشد ۶۴ درصدی بدون احتساب مصوبات سفر رئیس جمهور به این استان برخوردار است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی