گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
فوریه 6, 2013 کد خبر : 17076 خبر ها

بررسی مشکلات چایکاران در مجلس :

فرصت دوباره مجلس به خلیلیان برای حل مشکلات چایکاران

فرصت دوباره مجلس به خلیلیان برای حل مشکلات چایکاران

گیلانیان: نمایندگان استان گیلان در جریان بررسی سوال نماینده لاهیجان از خلیلیان درباره مشکلات چایکاران سوال مربوطه را به رای مجلس نگذاشتند و به این ترتیب مجلس فرصت دیگری به وزیر جهاد کشاورزی داد تا اقدامات اساسی برای حل مشکل چایکاران انجام دهد.

در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس سوال ایرج ندیمی نماینده لاهیجان و سیاهکل از صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت.

 ندیمی در طرح سوال خود خواستار توضیح وزیر درباره اقدامات سازمان چای در بخش بازرگانی شد.

 فروش برگ سبز خریداری شده (چای خشک)، انبار سنواتی و کیفیت امحای آن از جهت اقتصادی و تبلیغاتی، مدیریت واردات چای از مبادی رسمی و غیررسمی، ارزیابی میزان نظارت به واردات، کیفیت خرید چای داخل از طریق وارد کننده چای، روش های اختلاط چای داخل و خارج و اقدامات لازم در جهت حراج چای داخلی و راه اندازی بورس تخصصی چای و ثبت قرارداد در بازار از جمله مواردی بود که ندیمی در سوال خود به آن اشاره کرد.

 خلیلیان در پاسخ به این سوال گفت: ما در مورد قیمت ها تلاش کردیم تا قیمت ها را بالا ببریم تا مردم درآمد مناسبی عایدشان شود. در بحث کیفیت چای هم کار کردیم و روی فرآوری تاکید داریم که تعدادی از کارخانه ها را حمایت کرده و وام دادیم.

 وی گفت: در بحث بازرگانی هم سیاستی در پیش گرفتیم از آنجا که ما یک سوم نیازمندی های چای را تامین می کنیم کسانی که چای وارد می کنند تشویق کردیم که اگر یک کیلو چای داخلی خریدند بتوانند ۲ تا ۲٫۵ کیلو چای با معافیت از تعرفه وارد کنده تا واردکننده ها صرفاً وارد کننده نباشند و چای داخلی هم مورد حمایت قرار گیرد.

 وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: اخیراً یک کسری داشتیم که از آقای رئیس جمهور درخواست کردیم ۲۰ میلیارد تومان برای پرداخت معوقات و ساماندهی بدهد که با نظر مثبت ایشان مواجه شدیم و امیدواریم تا بهمن ماه مشکل عمده پول کشاورزان را بتوانیم حل کنیم.

 خلیلیان گفت: قسمت دیگر این پول به صندوق حمایت از چای می رود. یک مقدار هم در این صندوق خود مردم پول می گذارند و نهایتاً این صندوق می تواند در فصل زراعی وام قرض الحسنه به چایکاران بدهد.

 وی افزود: دولت تعهدات خود را به موقع پرداخت کرده است اما آنچه باقی مانده سهم کارخانجات است.

 ندیمی نیز در بخش دیگری از صحبت های خود خطاب به وزیر گفت: هم اکنون فقط بحث چای نیست بلکه تولید در خطر است. هم اکنون وضعیت بازرگانی و تعریف آن فرق کرده است، در گذشته گفته می شد یک کیلو بخر دو کیلو ببر اما الان می گوییم یک کیلو بخر دو کیلو بیار.

 وی گفت: هم اکنون مشکل ما وجود تفکر و وابستگی به تجارت خارجی است. همه جا تجارت بر تولید غالب است برای تبدیل ریال به دلار تصمیمی که به ذهن هر مسئولی می رسد این است که واردات انجام دهد.

 ندیمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که قیمت گذاری چای هیچگاه با تورم سازگار نبوده است و همین مساله موجب شده که هزاران هکتار از زمین هایی که چای در آن کشت می شود بایر بماند و علت آن این است که برای کشاورزی کشت چای ارزش ندارد.

 وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به ندیمی قول داد که مشکلات بخش چایکاران و بدهکاری به آنها هرچه زودتر برطرف شود .

 وی یادآور شد: بررسی انتزاع وظایف و اختیارات کشاورزی از وزارت صنعت و معدن و الحاق آن به وزارت جهاد کشاورزی در موضوع چای و ساماندهی به آن بسیار تاثیرگذار است و جای تشکر از نمایندگان دارد که نسبت به این موضوع دغدغه دارند.

 در ادامه این پرسش و پاسخ باهنر نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را بر عهده داشت از ندیمی سوال کرد که آیا نظرش به رای گذاشتن سوال در مجلس است یا خیر که وی گفت: در صورتی که وزیر متعهد شود که بدهی چایکاران پرداخت خواهد شد نیازی به رای گیری نیست.

 وزیر هم قول داد که این مشکلات هرچه زودتر برطرف شود.

 ندیمی خطاب به باهنر گفت: مشکل ما فقط امسال نیست بلکه وزیر بادی تلاش کن مشکلات سال بعد چایکاران هم حل شود.

 وی یادآور شد: نمایندگان استان گیلان از وی درخواست کردند تا سوال را به رای نگذارد و فرصت دیگری به وزیر جهاد کشاورزی داده شود.

 به این ترتیب این سوال به رای مجلس گذاشته نشد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی