گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
مارس 16, 2012 کد خبر : 7799 دسته‌بندی نشده

نگاهی به دو مرحله انتخابات و یک گام دیگر تا مجلس نهم

نماینده گرامی ، فرصت غنیمت است غنیمت رها مکن …

نماینده گرامی ، فرصت غنیمت است غنیمت رها مکن …

اختصاصی گیلانیان : تجلی اتحاد ملی با مشارکت حداکثری ایرانیان در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بیانگر خلق حماسه ای پرشکوه بود که چنین حمایتی پتانسیل مناسبی را برای حرکت شتابان نظام جمهوری اسلامی به سمت پیشرفت ، عدالت ، عزت و اقتدار بیش از پیش فراهم می نماید . به طور کلی یکی از ویژگی های مجلس نهم ورود چهره های جدید و فقدان چهره های سرشناس می باشد و از آنجایی که عمر قانونی دولت دهم در مجلس نهم به پایان خواهد رسید ، بسیاری از لزوم تعامل میان بهارستان و پاستورسخن به میان می آورند و از هم اکنون می توان نظاره گر اختلاف سلیقه در طیف های مختلف اصوالگرا به جهت نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری آینده بود و از اینرو اخبار و گمانه زنی های متعددی از تغییرات در هیئت رئیسه و ریاست مجلس نهم به صورت جسته و گریخته در سطح رسانه های گوناگون فعالان سیاسی کشور منتشر می شود . در شرایط فعلی ،  فضای نامزدهای راه یافته به مجلس نهم در دو بخش متفاوت در حال شکل گیری می باشد که استان گیلان نیز از این قاعده مستثنی نیست .

مورد اول ؛ مربوط به راه یافتگان به مجلس نهم می باشند که در مدت زمان باقیمانده در حال برنامه ریزی و ساماندهی  نیروهای خود برای پیشبرد افکار و اهداف دوره چهار ساله آینده خویش می باشند

مورد دوم ؛ مربوط به مرحله دوم انتخابات مجلس نهم می باشد که هر گروهی تلاش دارد تا در عرصه رقابت ازدیگری باز نماند . همانند فعالیت و جنب و جوش تبلیغاتی پنهان و آشکار در دو حوزه انتخابیه « رشت » و «تالش-رضوانشهر- ماسال» .

مرحله دوم انتخابات نیازمند فرآیندی منطقی در راستای حفظ آرامش می باشد تا هر یک از نامزدها در جهت معرفی و اثبات کارآمدی ، شایستگی و خدمت رسانی پاسخگوی توقعات مردم باشند و در غیر اینصورت  نتیجه ای جز ریزش آرای آنان در پای صندوق های رأی نخواهد داشت .

با اندکی هوشیاری و بررسی در باب عملکرد دوره چهار ساله گذشته نمایندگان فعلی و نامزدهای راه یافته به دوردوم در مرکز استان ، یقیناً بسیاری از دستاوردهای هر یک از این  بزرگوران برای عموم مشخص خواهد شد ! چرا که میزان جذب و روی کار آمدن نزدیکان و آشنایان برخی از نمایندگان محترم در بسیاری از ادارات و ارگان ها در مقایسه با وعده ها و شعارهای متنوعی که از آنها در دوره گذشته انتخابات در جهت پیشرفت و توسعه دیدیم و شنیدم در تضاد کامل بود و به واقع تا چه حدی می توان نسبت به کلید واژه « صداقت » که شعار تبلیغاتی همین نامزدها بوده ، اعتماد مجدد نمود؟!

به هر تقدیر این انتظار از همه منتخبان مردم می رود تا به واسطه احترام به آرای مردم و کسب فرصت خدمت ، قدردان حضورپرشور مردم باشند و در راه  عدالت خواهی ، قانون گرایی و دفاع ازحقوق مردم ذره ای عقب ننشینند و به قول استاد سخن سعدی شیراز :

فرصت غنیمت است غنیمت رها مکن . . . بشنو نصیحتی و نصیحت رها مکن

 از سویی دیگر یک نماینده می بایست در تمامی لحظات دوره چهار ساله عزت نفس داشته باشد و جایگاه نمایندگی خود را با نامه نگاری بر سر مسائل جزئی مانند وام گرفتن برای اشخاصی خاص و … پایین نیاورد و اجازه ورود فرصت طلبان و افراد فاسد را در دستگاه های اجرایی ندهد و بر منافع شخصی پافشاری ننماید! و در نظر داشته باشد که رأی آوردن پایان کار نیست  و از گزند بزرگترین آسیب ادوار مختلف مجلس که همانا عدم دسترسی به عده ای از نمایندگان  و عدم پاسخگویی آنان به مردم در دوران نمایندگی است ، به دور باشد و به فرموده امام خمینی (ره) : « وقتی قدرت دست تان آمد بیشتر مواظب باشید که متواضع باشید» .

اما برای آنکه نمایندگان محترم صدای مردم باشند می بایست در وهله نخست به رقبای خود و حامیان آنها این اطمینان را بدهند که رقابت انتخاباتی تمام شده و نماینده آنها نیز هستند و در مقابل نامزدهای ناکام هم باید از سخنان نامتعارف ، تند و زننده پرهیز نمایند و جایگاه نقد سازنده را با جایگاه توهین و تخریب اشتباه نگیرند ! دین مبین اسلام به ما آموخته که پاسخ بدی را به نیکی بدهیم ، همچنانکه خداوند فرموده : «ادْفَعْ بالّتی هیَ أحْسَنُ السّیّئَهَ إنّ الْحَسَنات یُذْهبْنَ السّیّئات».

متأسفانه موضوع اخلاق انتخاباتی  که از ماه های منتهی به انتخابات در محافل و مجالس خصوصی و عمومی مطرح بوده ، در برخی شهرستان ها  تنها در مقام شعار باقی ماند وگویا تا رسیدن به این مهم راه نسبتاً درازی در پیش است   !

وقتی از گوشه و کنار استان پاره ای خبرها در ارتباط با انواع بی اخلاقی ها از قبیل استفاده از شعارهای  هنجارشکنانه ، درگیری های فیزیکی ،  رد و بدل شدن الفاظ رکیک و … به گوش می رسد به این نتیجه می رسیم که برخی از مدعیان دست به مصادیق واضح بی تقوایی می زنند و با ریختن آبروی مومن ، خسران و زیانی را برای جامعه به همراه می آورند که هیچ سنخیتی با شور و نشاط انتخاباتی ندارد ! از اینرو این انتظار از متولیان امر می رود تا از پیامدهای انتخاباتی درس بگیرند و در آینده با فرهنگ سازی مناسب شاهد به حداقل رسیدن چنین بی اخلاقی هایی باشیم . بنابراین بجای برخوردهای مغرضانه می توان با ایجاد کانون های هم اندیشی نسبت  به اقناع افکار عمومی و پاسخ به خیل سوالات مطروحه ملت همت گماشت  تا منشا خیر شویم  و فراموش نکنیم که نوع نگاه به مقوله قدرت بدون پشتوانه دینی هرگز نخواهد توانست در زمینه ادای تکلیف و برای خدمت به مردم نجیب این سرزمین مثمرثمر واقع شود …!

اخبار مرتبط

نظرات

  • به مردم شریف شهرهای « رشت » و « تالش ، رضوانشهر و ماسال » پیشنهاد می شود که اگر خواستار آبادانی مناطق خود می باشند ، در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی ، دقت بسیاری به خرج دهند و حتما چهره های مطرح جدید را با تمام قدرت و همت ، به خانه ملت روانه سازند و از راهیابی افراد قبلی ، پیشگیری نمایند . زیرا نمایندگان فعلی شهرهای یاد شده ، به هیچ عنوان کارنامه قابل قبولی به رای دهندگان حوزه های انتخابیه خود ارایه نداده و سبب شرمندگی شهروندان فرهنگ دوست گیلان بودند .
    شیوه ی مذکور ـ واکنش متقابل ـ ، سبب می شود تا هر نماینده ای از همین حالا متوجه شود که اگر فعالیت ها و سخنانش ، مورد قبول جامعه نباشد، در انتخابات چهارسال بعد، از رای آوردن و موفقیت مجدد، خبری نخواهد بود .
    مردم ما در این انتخابات به خوبی نشان دادند که هوشیار بوده و فریب منت و خواهش های برخی افراد در زمان انتخابات ، را نمی خورند .

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی