گیلانیان
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ Sunday, 20 October , 2019
تیر ۱۷, ۱۳۹۸ کد خبر : 73947 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت :

فروش قبوض خیریه‌ای و مشارکتی خارج از بقاع ممنوع است

فروش قبوض خیریه‌ای و مشارکتی خارج از بقاع ممنوع است

گیلانیان : مسؤولان اوقاف و بهزیستی گیلان فروش هرگونه قبوض خیریه‌ای و مشارکتی در مجامع عمومی و خارج از بقاع متبرکه را ممنوع اعلام کردند.

«در گیلان هرکی‌هرکی شده است، خدا نکند یک مراسم مذهبی و یا یک گردهمایی برگزار شود، هرکسی یک قبض دستش می‌گیرد و سراغ مردم می‌آید. یکی می‌گوید انجمن خیریه کمک به بیماران کلیوی، یکی می‌گوید سرطانی، یکی می‌گوید ایتام، یکی می‌گوید محسنین، یکی می‌گوید سمن فلان و گروه مردم‌نهاد نمی‌دانم چی هستیم، حالا بماند که کمیته امداد و بهزیستی و در ایام سیل و بحران‌ها بسیج هم می‌آید و از مردم پول می‌گیرند که البته وظیفه‌شان است. ولی واقعاً چرا هیچ نظارتی روی این گروه‌های مردم‌نهاد و خیریه‌های اسم در کن نیست که فقط پول مردم را می‌گیرند اما همین مردم مطلع نیستند که چقدر پول پیش انجمن‌های خیریه دارند و چه‌کار خیری برای نیازمندان واقعی جامعه کردند. لطفاً از متولیان این امر سؤال کنید.»

ممنوعیت فروش قبوض مشارکت مردم در امور خیریه در اماکن عمومی

رئیس اداره بهزیستی شهرستان رشت با اشاره به غیرقانونی بودن فروش قبوض مشارکت مردم در امور خیریه در اماکن عمومی اظهار کرد: مرجع صدور مجوز انجمن‌های خیریه تنها بهزیستی نیست بلکه علاوه بر بهزیستی برخی از انجمن‌ها مجوزهای خود را از مراجع دیگر ازجمله استانداری و نیروی انتظامی دریافت می‌کنند؛ ازاین‌رو برخی از انجمن‌های خیریه ازجمله انجمن حمایت از بیماری‌های کلیوی و سرطانی اصلاً از بهزیستی مجوز دریافت نکرده‌اند.

ام‌البنین انسان‌دوست با اشاره به ابلاغ ممنوعیت فروش قبوض در اماکن عمومی اداره بهزیستی به انجمن‌های خیریه‌ای که مجوز از بهزیستی دارند، گفت: انجمن‌های خیریه به‌هیچ‌عنوان حق فروش قبوض مشارکتی در اماکن عمومی را ندارند بنابراین کلیه مؤسساتی که مجوز خود را از بهزیستی اخذ کرده‌اند ملزم به رعایت این قانون هستند.

وی با تأکید بر اینکه فروش قبوض مشارکت خیرین در اماکن عمومی تخلف محسوب می‌شود، تصریح کرد: اداره بهزیستی استان سامانه رسیدگی به شکایات مردمی را در نظر گرفته تا هم‌وطنان و همشهریان عزیز مشاهدات عینی خود را در آن سامانه ثبت کرده و با بارگذاری قبض مشارکت خود علیه موسسه مدنظر شکایت کنند، بنابراین در صورت شکایت مردم و ثبت در این سامانه، اداره بهزیستی با این مؤسسات برخورد قاطعی داشته باشد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان رشت با تأکید بر اینکه چندین موسسه خیریه به خاطر تخطی از این ابلاغ و فروش قبوض مشارکتی در اماکن عمومی، لغو دائم فعالیت شده‌اند، افزود: مؤسسات به‌هیچ‌عنوان حق فروش قبوض را نداشته و کسانی که اقدام به این عمل کنند مرتکب عمل غیرقانونی شده و باید با آن‌ها برخورد صورت بگیرد.

فروش قبوض خارج از مصوبه اوقاف ممنوع است

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت با تأکید بر اینکه فروش قبوض در خواهر امام و در باقی بقاع ممنوع است، اظهار کرد: فروش هرگونه قبوض خارج از مصوب سازمان اوقاف و امور خیریه‌ای که برای بقاع منتشر می‌شود، ممنوع است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمیدرضا کریمی با بیان اینکه مسؤولیت جلوگیری از فروش قبوض خارج از مصوب اوقاف بر عهده هیئت امناء و مدیران بقاع است، افزود: اداره اوقاف طی نامه‌های مختلف به بقاع متبرکه ابلاغ کرده تا با فروش این قبوض در بقاع متبرکه جلوگیری کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

خسارت ۵۷ میلیارد تومانی سیل اخیر به راه های گیلان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان :

خسارت ۵۷ میلیارد تومانی سیل اخیر به راه های گیلان

هنوز کد گمرک ‌بندر آستارا در سامانه مرکزی ثبت نشده است

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان :

هنوز کد گمرک ‌بندر آستارا در سامانه مرکزی ثبت نشده است

– نوروزHomayoun Shajarian – Norouz