گیلانیان
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ Saturday, 28 January , 2023
اکتبر 11, 2013 کد خبر : 21863 خبر ها

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گیلان خبر داد

فعالیت رسمی ۴ هزار صیاد گیلانی از ۲۰ مهر

فعالیت رسمی ۴ هزار صیاد گیلانی از ۲۰ مهر

گیلانیان : معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گیلان گفت: بالغ بر ۴ هزار صیاد گیلانی صید رسمی ماهیان استخوانی دریای خزر را از ۲۰ مهر جاری آغاز می‌کنند.

محمد محبوب عصر امروز در جمع مسئولان محلی و اعضای تعاونی پره‌داران صیادی این شهرستان در دفتر امام جمعه رودسر با بیان اینکه ۵۲ شرکت تعاونی پره در گیلان فعال است، اظهار کرد: بالغ بر ۴ هزار صیاد گیلانی در طول ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی از آستارا تا چابکسر فعالیت می‌کنند.

*صید ۳ هزار و ۷۰۰ تن ماهی در گیلان/۲۰ مهر صید رسمی ماهیان استخوانی دریای خزر

وی، رودسر را قطب صیادی استان عنوان کرد و افزود: این شهرستان با دارا بودن ۱۳ شرکت تعاونی پره فعال و چهار تعاونی پره تعطیل، دارای یک‌چهارم پره‌های صیادی استان است.

این مسئول، با اشاره به اینکه بالغ بر یک‌هزار نفر در رودسر به صید و صیادی مشغول هستند، خاطرنشان کرد: سال گذشته بالغ بر ۳ هزار و ۷۰۰ تن صید ماهی در استان صورت گرفت که یک‌هزار تن آن مربوط به رودسر بود.

وی، رودسر را دارای ظرفیت خاص صید و صیادی دانست و تصریح کرد: از شنبه ۲۰ مهر سال جاری صید ماهیان استخوانی دریای خزر در گیلان آغاز می‌شود.

*رهاسازی سالانه میلیون‌ها بچه ماهی در رودخانه‌های گیلان/فعالیت ۳ مرکز تکثیر ماهیان در گیلان

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گیلان، ادامه داد: به منظور حفظ اشتغال و پایداری صید، هر ساله میلیون‌ها بچه ماهی به رودخانه‌هایی که مسیرشان به دریا است رهاسازی می‌شود.

وی، به سه مرکز تکثیر صید در استان اشاره کرد و متذکر شد: سال گذشته با وجود تمام مشکلات مالی و تحریم‌ها، فرآیند تکثیر و تولید تعطیل نشد.

محبوب، یادآور شد: با توجه به اینکه رودخانه‌های استان دیگر شرایط تکثیر را ندارند از طریق تکثیر مصنوعی به رهاسازی بچه ماهیان اقدام می‌کنیم.

به گفته وی، سال گذشته بالغ بر ۱۴۰ میلیون انواع بچه ماهی استخوانی مانند سیم، کپور، سرخ ماهی، ماهی سفید و … در دریا رهاسازی شد.

این مسئول خاطرنشان کرد: در گذشته بچه ماهیان از استان‌های مجاور وارد می‌شدند و در چند سال اخیر تمام نیاز ما در استان تامین می‌شود که این امر به تداوم اشتغال و صیادی در استان کمک می‌کند.

وی اضافه کرد: سال گذشته علاوه بر تامین نیاز استان، بالغ بر ۵۰ میلیون لارو «بچه ماهی» از گیلان به استان گلستان صادر شد.

محبوب، بحث برطرف نشدن بیمه صیادان و تعیین تکلیف چهار شرکت تعاونی پره رودسر که تعطیل شده است را از مشکلات صیادان این شهرستان برشمرد.

*پیش‌بینی استحصال یک‌میلیون تن خاویاری در سال جاری

معاون آبزی‌پروری شیلات گیلان نیز در ادامه جلسه مذکور، اظهار کرد: برای تقویت، بازسازی و حفظ ذخایر آبزیان سالانه ۲۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی سفید و ۲ میلیون قطعه بچه ماهی خاویاری در رودخانه‌های استان رهاسازی می‌شود.

ابراهیم بیک‌تن، به ۹ پایگاه برای اجرای ضوابط صید در استان اشاره کرد و افزود: از این تعداد، دو پایگاه در رودسر مستقر است.

این مسئول، با اشاره به صید ۱۴۷ تن ماهیان خاویاری در استان، گفت: سال گذشته ۳۰۰ کیلو خاویار استحصال شد که پیش‌بینی می‌شود امسال بالغ بر یک میلیون تن خاویار استحصال شود.

وی، به تامین ۵۰ درصد نیاز بچه ماهی کشور از مراکز تکثیر بچه ماهیان گرمابی گیلان اشاره کرد و یادآور شد: گیلان دارای زمین کم بوده اما از ظرفیت بالقوه خوبی در بخش آبزی‌پروری برخوردار است.

به گفته بیک‌تن، گیلان با دارا بودن ۱۲ هزار هکتار آب‌بندان، دارای ۸ هزار هکتار زمین مستعد آبزی‌پروری بوده که تنها ۴ هزار آن فعال است./منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی