گیلانیان
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ Friday, 9 December , 2022
فوریه 7, 2016 کد خبر : 45657 خبر ها

فعالیت ۴۰ کارگاه تولید صنایع دستی در استان گیلان

فعالیت ۴۰ کارگاه تولید صنایع دستی در استان گیلان

گیلانیان : رضا علیزاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان عصر امروز(۱۸بهمن) در حاشیه افتتاح کارگاه سفال و سرامیک وارزا در شهرک صنعتی این شهرستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از فرصت‌های اقتصادی بحث صنایع دستی است که به پیشینه و تامین معیشت مردم بر می‌گردد.

 وی با بیان اینکه تمرکز بر صنایع دستی اشتغالزایی را به همراه دارد، افزود: در اقتصاد صنایع‌داری به دنبال درآمدهای ارزی صنایع‌دستی هستیم که این کارگاه چنین فرصتی را مهیا کرده و تولیداتش به کشورهای اروپایی و به خصوص هلند صادر می‌شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: تسریع و توسعه این موضوع با توجه به تنوع محصولاتی که دراستان گیلان در حوزه بافندگی، سفال، بامبو و دیگر محصولات که ۶۰ رشته را در بر می‌گیرد می‌تواند به ما کمک کند صنایع دستی که مورد نظر است ارتقا پیدا کند.

 علیزاده با اشاره به امکانات ظرفیت‌سازی حمایتی، تصریح کرد: صندوق کارآفرین امید با کم‌بهره‌ترین نرخ سود سعی دارد از هنرمندان صنایع دستی حمایت کند که در واقع امسال حدود سه میلیارد تومان تسهیلات که بخشی در قالب مشاغل خانگی و بخشی در قالب طرح پشتیبان است حمایت می‌شود.

 وی خاطرنشان کرد: بانک ملی و بانک رفاه در بحث مشاغل خانگی به متقاضیان تسهیلات ارائه می‌دهد که به واسطه مکانیزم‌های حمایتی هنرمندان تقویت شوند و فعایت‌هایشان را فعالیت‌های کارگاه محور کنند.

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اظهار کرد: اعتقاد ما بر این است که کارگاه محوری به توسعه اشتغال کمک  و سازمان یافتگی را در صنایع دستی حاکم می‌کند و منجر به تولید انبوه می‌شود.

 علیزاده با بیان اینکه ۱۹ هزار هنرمند صنایع دستی در سطح استان گیلان فعالیت می‌کنند که ۶ هزار نفر از این تعداد تحت پوشش بیمه هستند، افزود: اگر تلاش جدی و هم‌افزایی بین همه مجموعه‌ها اعم از فنی و حرفه‌ای، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و.. داشته باشیم رونق صنایع دستی و ایجاد اشتغال خواهیم داشت.

 وی گفت: با تعاملی که بین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فنی وحرفه‌ای، صندوق کارآفرینی امید، بانک ملی و رفاه حاکم شده فضا و افق آینده را رو به توسعه می‌بینیم.

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان تصریح کرد: با توجه به تنوع صنایع دستی در بحث تولید در وضعیت خوبی قرار داریم و بخشی از کار باید بر روی کاربردی کردن با توجه به ذائقه بازار باشد تا بازارهای اروپایی جذب شوند.

 علیزاده با بیان اینکه طبع و ذائقه بازار محصولی را می‌پسندد که در زندگی ساری و جاری است، خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک با سیاست دولت تدبیر و امید در بحث مناسبات اقتصادی که با دنیا برقرار می‌کند و دیپلماسی فعال در بازرگانی صنایع دستی افق روشنی را خواهیم داشت.

 وی اظهار کرد: برای هر محصولی در بازار، رقابت وجود دارد، موفق‌ترین انسان‌ها کسانی هستند که بتوانند بهترین نوع و باکیفیت‌ترین محصول را با قیمت مناسب تهیه و در عین حال بتوانند بازار را به خرید محصول خود ترغیب کنند.

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان انیکه بیش از ۴۰ کارگاه فعال در سطح استان گیلان فعالیت می کنند که ما در تلاشیم افزایش کارگاه‌های صنایع دستی را داشته باشیم، افزود: این امر مستلزم صندوق کارآفین امید است که با اعطای تسهیلات پشتیبان خود به توسعه کارگاه‌های صنایع دستی کمک کند.

 کارگاه سفال و سرامیک وارزا با زیربنای ۸۰۰ متر مربع و با اعتبار ۱۰۰میلیون تومان مورد بهره برداری قرار گرفت که برای پنج نفر اشتغالزایی شده که این کارگاه ظرفیت اشتغالزایی برای ۱۵ نفر را داراست.

 این کارگاه سفال ظرفیت تولید روزانه چهار هزار قطعه سفال را دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی