گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
اکتبر 23, 2012 کد خبر : 13923 دسته‌بندی نشده

در پی شیوع زمزمه هایی مبنی بر تغییر نام داماش گیلان !!!

فوتبال ، نماد هویت

فوتبال ، نماد هویت

اختصاصی گیلانیان : امروزه در اکثر کشور های جهان ، خواه مترقی و صنعتی ، خواه فقیر و در حال توسعه ، عشقی وجود دارد که قلب تک تک شهروندانش به هوای آن میتپد . عشقی که از کودک متمول اروپایی با حداکثر امکانات رفاهی تا فقیر ترین کودک آفریقای پا برهنه شب و روز را با آن سر میکنند.

آری ! فوتبال …

فوتبال امروزه در سرتاسر پهنه گیتی دیگر یک ورزش صرف نیست چیزی فراتر از ورزش و تفریح و سرگرمی است.

عشق به فوتبال در تار و پود مردم دنیا رخنه کرده و آمار بینندگان تلویزیونی در هنگام پخش دیدار های حساسی نظیر فینال جام جهانی و … نشان از اهمیت این ورزش همه گیر در تمام دنیا میدهد.

فوتبال با همه عشق و شوری که آورد برای خیلی از مردم دنیا نیز هویت می آورد ! چه بسا سرزمین و کشور های ناشناخته ای که از طریق فوتبال به دنیا معرفی شدند یا افرادی که با درخشش در تیم های باشگاهی خود ستاره شدند و معرف کشور های ناشناخته خودشان.

مثال از این گونه اتفاقات کم نیست.

وقتی در جام جهانی ۹۰ شیر های رام نشدنی کامرون ، آرژانتین قهرمان جهان با مارادونای افسانه ایش را بردند یک کشور که نه،کل قاره سیاه به وجد آمد ! در جای جای کشور های آفریقایی همه جا صحبت از کامرون بود و آرزوی رژه میلا شدن !

وقتی سنگالی ها همین بلا را به سر فرانسه و زیدان در جام جهانی ۲۰۰۲ آوردند یک دنیا بار دیگر نامی جدید از آفریقا شنید !

این روزها پر بیراه نیست وقتی اسم برزیل می آید ما همگان مردمی را متصور میشویم که صبح تا شب در پس توپی چرمی یا پارچه ای با کفش های استوک دار یا پای برهنه میدوند …

آری ! فوتبال اینچنین است …

فوتبال حتی در بعضی موارد جنگ است. جنگی متمدنانه و غیر خشونت امیز که از قلب جنگ های خونین می آید.

جنگی بین کاتولیک ها و پروتستان های اسکاتلند که امروزه در زمین فوتبال بین دو تیم گلاسکو رنجرز و سلتیک گلاسکو خلاصه میشود و یا جنگ بین کاتالان ها و اسپانیایی ها که در بازی رئال و بارسا خلاصه شده و …

یا انتقام آرژانتینی ها از انگلیسی ها بعد از نبر فالکند با دو گل تاریخی مارادونا و دستان خدا !!!

حتی فوتبال میتواند دعوایی شیک و منطقی بر سر حقانیت باشد !

مثلاً دعوای منجستری ها و لیورپولی ها بر سر اینکه کدام یک بندر اول و مهم تر انگلستان هستند …

آری …

با نگاهی اینچنین به فوتبال در سرتاسر این دنیای پهناور در خواهیم یافت که هر تیم ولو کوچکترین و نا آشنا ترین آنها،در دل هوادارانش ولو اندک و کم شمار هویت و تاریخی ایجاد میکند! هویتی که با بازی های درخشان آن تیم ، خاطراتی که برای آنها میسازد و نتایج دلچسب آن ، هر روز شکل تازه و پر اهمیت تری به خود میگیرد. هر روز عمق نفوذش در دل ها و قلب های آنها عمیق و عمیق تر میشود و تبدیل به پیوندی ناگسستنی میگردد.

وقتی تیمی به نام کیه وو از دل یک شهرک بسیار کوچک در شهر کوچک ورونا می آید و وقتی این تیم نه چندان مطرح آنچنان خوب بازی میکند و تنه به تنه بزرگانی همچون یوونتوس و میلان و .. میزند،این تیم در همان در حال انجام پروسه هویت سازی است و خیلی زود میبینیم که در دل و جان مردم همان شهرک کوچک حاکم مطلق میشود ،و در این هنگام است که باید پذیرفت که این تیم دیگر تنها یک تیم کوچک نیست !

بلکه نمادی از هویت و غرور مردمانش است …

این حقیتی است انکار ناشدنی ! که بزرگی آن به حدی است که هنگامی که مالک باشگاهی عوض می شد جرآت تعویض اسم آن را به خود نمیدهد !

چرا که به خوبی میداند شاخصه های موفقیت برای این سرمایه گذاری کلان چیست ،چرا که خوب میداند پله اول برای موفقیت در مسیر پر پیچ و خم فوتبال ، تضمین سابقه و هویت تیم برای حفظ هوادارانی است که پی و بنای هر تیم فوتبال هستند.

چرا که این افراد میدانند با ساخت نام جدید و از بین بردن تاریخ و اصالت باشگاه ، باعث ریزش هوادارانی میشوند که لازمه ادامه فعالیت آنهاستو این معنایش یک چیز است :

تیشه به ریشه خود زدن !

براستی با درک اهمیت هوادار ، هویت و تاریخ باشگاه به فوتبال احترام میگذراند و با این عمل نه تنها شخصیت خود را در جامعه فوتبال و بین هواداران ورزشی پراهمیت تر و رفیع تر میکنند که با موفقیت های بعدی خودشان جزئی از تاریخ باشگاه و همان هویت خواهند شد ، افرادی که در تاریخ نامشان به نیکی یاد خواهد شد و مایه غرور و مباهات یک شهر و یا یک استان و شاید یک کشور !

جایی که ما در تیم هایی مثل چلسی ، منچستر سیتی ، منچستر یونایتد ، پاریس ان ژرمن و …

میبینیم که مالکان متمول می آیند و در تیم هایی سرمایه گذاری میکنند که بخشی از هویت و تاریخ آن باشگاه شوند ، سنگی از پیش راه هواداران و آن تیم بردارند و محبوبیتشان هزاران برابر شود درکی صحیح از فوتبال و شناخت صحیح از هواداران فوتبال که امروزه امری غیر قابل انکار است .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی