گیلانیان
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022
آوریل 10, 2016 کد خبر : 47662 خبر ها

قاضی نباید حتی در مورد دشمن فکر بدی داشته باشد

قاضی نباید حتی در مورد دشمن فکر بدی داشته باشد

گیلانیان : آیت الله قربانی گفت : عواملی که در جامعه وجود دارد سبب ازدیاد جرم جنایت در جامعه و افزایش حجم کار شما می شود .

نماینده ولی فقیه در گیلان در دیدار اعضای شورا قضایی استان با بیان این مطلب افزود : تبلیغات ماهواره ها و رسانه های بیگانه سبب تشکیل مجالس و محافل رفت و آمدها و افزون طلبی ها و خرج کرد بدون توجه به درآمده شده و این کارها سبب می شود برخی از مردم پایشان از گلیم شان بیشتر دراز کنند که یک قسمت این ضایعه متوجه قوه قضایی می شود و کار شما را زیاد می کند .

وی افزود : قبول دارم شبانه روز کار می کنید و زحمت می کشید ، خدا به شما اجر دهد، منتهی باید جلسات آموزش ضمن خدمت در زمینه مسایل اخلاقی و تمرینی برای زیر مجموعه های قوه قضایی زیاد شود تا آقای قاضی قلبا و وجدانا فکر نکند حالا که جان و مال و ناموس مردم در اختیارش هست می تواند هرکاری که دلش بخواهد انجام دهد .

امام جمعه رشت گفت : اگر چه کار قضاوت بسیار مشکل و قاضی هر کاری انجام دهد باعث ناراحتی یک گروه می شود ولی باید مدیریت استان کار نظارت بر قضات استان را تشدید کند تا قاضی به بهانه استقلال قاضی مورد کنترل قرار گیرد .

وی افزود : گاهی ممکن است قاضی از نظر خود کار درستی انجام داده باشد ولی از نظر مقام بالاتر ممکن است راه اشتباهی رفته باشد از این جهت باید در کارهای قاضی مراقبت داشت .

وی ادامه داد : الحمد الله با این تشکیلاتی که بوجود آمده و پروندها بوسیله یک گروه دیگری غیر از قضات – شورای حل اختلاف – رسیدگی می شود فرجه خوبی برای قوه قضایی است و کلی از آمار پرونده های موجود کاهش پیدا کرده است .

آیت الله قربانی گفت : با توجه به اینکه انسان هستیم و منافع و تمایلاتی و ارتباطاتی داریم ، دوست و رفیق داریم، مدیون بعضی ها هستیم ، دیگران خدماتی به ما ارائه کردند و باید پاسخ شان را بدهیم ولی باید قاضی بر اساس حق و عدالت تربیت شود و هیچ هوی و هوسی در دلش وجود نداشته باشد زیرا منصب قضاوت ، منصب انبیا و ائمه است و نباید حتی در مورد دشمن خود فکر بدی داشته باشد .

وی گفت : درست است که معصومین دارای این خصوصیت هستند ولی از آنجایی که در نگاه ما قضات ما تالی تلو معصوم هستند بنابراین باید در این مورد تلاش ویژه داشته باشند بویژه اینکه قضات ما منصوب از سوی رهبر هستند و رهبر هم منصوب امام زمان (عج) است و منصب شما خیلی بزرگ است .

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : به بعضی از بزرگان پیشنهاد قضاوت شد یا نپذیرفتند و یا اگر پذیرفتند پس از چند صباحی به دلیل سنگینی مسئولیت استعفا دادند .

وی ادامه داد : حال که ما این مسئولیت را پذیرفتیم باید تلاش کنیم فصل خصومت کنیم و اگر در این مورد موفق نشویم تمام هدف انبیا از بین می رود .

وی افزود : وقتی قرآن باشد ، سنت باشد ، قانون باشد ولی قاضی نباشد تا این زنگوله را به گردن گربه بیندازد ، زحمات همه از بین می رود ، شما به ثمر رساننده زحمات انبیا ، ائمه ، اولیای خدا هستید .

آیت الله قربانی در پایان گفت : از خداوند برای شما و برای خودم طلب توفیق می کنم تا فردا وقتی از این پست کنار رفتیم دچار عذاب وجدان نشویم .

در ابتدای این دیدار احمد سیاوش پور ، رئیس کل دادگستری گیلان در بیان عملکرد قوه قضایی استان گفت : خیلی خرسندیم که در روز ولادت حضرت امام محمد باقر و آغاز ماه رجب به اتفاق اعضای شورای قضایی استان برای تبریک شرفیاب شدیم .DSC_5642

وی افزود : در سال گذشته الحمد الله اتفاقات خوبی رقم خورد از جمله انتخابات مجلس خبرگان و مرحله ول مجلس دهم بخیر خوبی در استان سپری شد و همه مسئولین از جمله قوه قضائی بعنوان وظیفه در راستای همکاری و همگامی با مسئولان برگزاری انتخابات حرکت کردند .

وی ادامه داد : در سال ۹۴ بنا به وظایفی که قانون اساسی بعهده دستگاه قوه قضایی گذاشته و همچنین منویات مقام معظم رهبری که از طریق مسئول محترم قوه قضایی ابلاغ می شود دادگستری بر روی پرونده های وارده تمرکز کرد .

رئیس کل دادگستری گیلان : در سال گذشته آمار پرونده های وارده به دادگستری به جز شورای حل اختلاف ۴۴۰ هزار فقره بود که همکاران ما علاوه بر این مقدار تعداد ۱۰۰۰ پرونده سنوات را نیز رسیدگی کردند .

وی ادامه داد : علیرغم اینکه آمار پرونده های ورودی با کمال تاسف زیاد است ولی همکاران ما توانستند از عهده رسیدگی این پرونده ها بربیایند .

وی افزود : طبق اعلام آخرین جلسه اسفند ماه گذشته طی جلسه ای که سازمان های تابعه مثل : ثبت املاک ، بازرسی ، پزشکی قانونی ، تعزیرات حکومتی ، سازمان قضایی نیروهای مسلح و سازمان زندانها داشتند همه پیش بینی هایی که بر اساس ظرفیت های موجود استان برای سال ۹۴ کرده بودند محقق شد .

وی گفت : از آنجایی که استان گیلان در بخشی از زیر ساخت ها دچار مشکل و عقب ماندگی است قوه قضایی استان با رعایت استقلال قوه قضائیه و انجام امور ضابطه مند تعامل ویژه ای را با دستگاههای اجرایی استان در مسیر توسعه گیلان داشته باشد .

وی با اشاره به اینکه کمترین مسایل حاشیه ای در میان همکاران ما وجود ندارد ، افزود : با توجه به اینکه تجربه خدمت در چند استان را دارم اعلام می نمایم تمام وقت همکاران من صرف کار می شود کمترین تنش حاشیه ای بین همکاران ما وجود ندارد .

سیاوش پور در بخش امنیت گفت : تلاش ما بر این است اموری که نظم و امنیت جامعه و اموال و نوامیس مردم را دچار مشکل می کند پرونده های اینچنینی را دادستان های ما از جمله دادستان محترم استان دارند با یک مدیریت ویژه در اولویت رسیدگی قرار دادند که پرونده های امنیتی و پرونده هایی در بحث قاچاق کلان مواد مخدر و بعضی از سرقت ها در کوتاه ترین زمان رسیدگی و اجرا می شود .

وی در ادامه گفت : الحمد الله در استان گیلان جرایم خشن از قبیل قتل عمد ، سرقت مسلحانه و آدم ربایی خیلی کم هست ولی جرایم خرد داریم .

رئیس کل دادگستری گیلان گفت : در مسایل فرهنگی تلاش کردیم با سازمان های فرهنگی تعامل داشته باشیم و معاونت های پیشگیری و فرهنگی ما که دو معاونت جدایی هستند و در زمان آیت الله لاریجانی ایجاد شده اقداماتی را بعمل آوردند و هم در درون مجموعه برنامه هایی در حال اجرا است و ما بنا داریم در طول سال و بمناسبت های مختلف در جهت ارتقای معنویت مجموعه قضات استان برای داخل مجموعه از روحانیت موفق در امور فرهنگی استفاده می کنیم که آخرین آن در همین ایام کوتاه سالجاری به انجام رسیده است .

وی در مسایل پیشگیری و مباحث اجتماعی گفت : معاونین ما و هم دادستان های ما کارها را با نیروی انتظامی ، سپاه پاسداران و بخش های فرهنگی خوب پیش می برند بعنوان نمونه در همین ایام نوروزی طرحی را که نیروی انتظامی با عنوان (گیلان مطهر) پیشنهاد کرده بود با نگاه فرهنگی و بدون اینکه افراطی در کار صورت بگیرد دادگستری در این امر فرهنگی مشارکت کرد تا از حد اعتدال خارج نشود .

وی ادامه داد : در بحث حفظ حقوق بیت المال که یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری است و هرساله تاکید و تذکر فراوانی به مسئولان می دهند در این مورد هم خود دادگستری و هم سازمان بازرسی ورود کردیم و بطور خاص برنامه هایی را تدارک دیدیم و در استان اولویت هایی را در نظر گرفتیم و جاهایی که آسیب پذیر تر و در معرض تعرض قرار دارد مثل عرصه های منابع طبیعی و جنگلی و نوار ساحلی ورود کردیم و سعی کردیم مسئولان را بیشتر توجه دهیم .

وی گفت : متاسفانه در مورد پرونده های اختلافات خانوادگی بسیار زیاد و درصد طلاق غیر قابل قبول است که همه اینها به نحوی به سمت قوه قضایی سرازیر شده و ما هم موظف به رسیدگی هستیم .

رئیس کل دادگستری استان گفت : با توجه به ارزیابی ای که قوه قضایی کشور دارد و با اذعان به ایراد و اشکال هایی که داریم معتقدم به لحاظ حجم زیاد کار و بلحاظ ورودی های زیاد پرونده ها عملکرد قوه قضایی استان خوب است .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد