گیلانیان
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ Saturday, 28 January , 2023
اکتبر 17, 2011 کد خبر : 3730 خبر ها

نسبت به 30 سال قبل :

قد ایرانی‌ها بلندتر شد

قد ایرانی‌ها بلندتر شد

گیلانیان : دکتر مرتضی مولوی در حاشیه برگزاری نوزدهمین کنگره بین‌المللی ارتوپدی درجمع خبرنگاران گفت: با توجه به بهتر شدن وضعیت بهداشت و ورزش در کشور مشاهده می‌کنیم که قد بسیاری از فرزندان از پدر و مادرشان بلندتر شده است. وی ادامه داد: ورزش کردن به ویژه شنا، بسکتبال و والیبال و همچنین داشتن یک تغذیه صحیح به داشتن قد بلند در کودکی کمک می‌کند.به گفته وی، هم اکنون متوسط قد ایرانیان ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر است.
مولوی با بیان اینکه صفحه رشد استخوان در دختران بین ۱۵ تا ۱۶ سالگی و در پسران بین سنین ۱۷ تا ۱۸ سالگی بسته می‌شود، به مهر گفت: کلیه تبلیغاتی که به منظور بلندشدن قد صورت می‌پذیرد مبنای علمی ندارد و زمانی که صفحه رشد بسته می‌شود دیگر امکان رشد طولی استخوان وجود ندارد.
وی ادامه داد: تنها زمانی عملی قابل انجام است که یک اندام تحتانی از دیگری کوتاه‌تر باشد به عنوان مثال یک پا از پای دیگر کوتاهتر باشد. در اینجا به کمک دستگاهی که برروی پای بیمار متصل می‌شود قد اندام آن عضو را بلند می‌کنیم که البته این اقدام درمانی هم یکسال به طول می‌انجامد و هزینه بالایی دارد البته زیبایی اندام را تنها تا ۱۰ سانتیمتر می‌توان جبران کرد.
مولوی تاکید کرد: در مورد بلند کردن قد زمانی که هر دو پا به یک اندازه هستند اگر ساق‌ها بلند شوند مفصل ران کوتاه شده و تناسب اندام به هم می‌خورد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی