گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
می 9, 2012 کد خبر : 8743 دسته‌بندی نشده

به انگيزه عملياتي شدن قرارگاه فرهنگ گيلان

قرارگاه فرهنگی ، موازی یا در تقابل با شورای فرهنگ عمومی !؟

قرارگاه فرهنگی ، موازی یا در تقابل با شورای فرهنگ عمومی !؟

اختصاصی گیلانیان – ” شورای فرهنگ عمومی بیش از بیست سال است که تشکیل شده و مبدع و ایده‌‌ پرداز ایجاد آن  هم شخص رهبر معظم انقلاب بودند. ایشان در زمانی‌که رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی بودند، این ضرورت را  احساس کردند که لازم است مجموعه‌‌ای بیاید و برای فرهنگ عمومی جامعه فکر کند (۱).”

“شورای فرهنگ عمومی در واقع  برای برنامه‌‌ریزی، هماهنگی، نظارت، هدایت و مدیریت فرهنگ عمومی جامعه ایجاد شد. معتقدم شورای فرهنگ عمومی در تمام مدت بیش از بیست سال عمرش، شورایی فعال، هوشیار و اثرگذار در حوزه‌ی فرهنگ عمومی بوده است”. (۲)

شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۵۸۱ مورخ ۸۵/۱/۲۹ آیین‌نامه شورای فرهنگ عمومی استان ها را در ۱۲ ماده و ۶ تبصره تصویب کرد. (۲)

در این آئین نامه علاوه بر مقدمه ، در ماده یک وظایف شورای فرهنگ عمومی استان را در ۳ بخش

الف ، شناخت و اطلاع از وضع فرهنگ عمومی در ۵ بند ؛

در بخش ب ، اصلاح و ارتقای فرهنگ عمومی  در ۴ بند

و در بخش ج ، نظارت و پیگیری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصمیمات شورای فرهنگ عمومی کشور را در ۲ بند به روشنی مشخص کرد.

جالب است که بدانیم این آئین نامه در ماده ۲ خود  اعضای شورای فرهنگ عمومی استان را به شرح زیر تعیین نموده‌است:

۱ـ امام جمعه مرکز استان به عنوان رئیس شورا . ۲ـ استاندار به عنوان نایب رئیس شورا . ۳ـ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان . ۴ـ مدیر کل سازمان صدا و سیمای مرکز استان . ۵ـ یک نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان به انتخاب مجمع نمایندگان استان . ۶ـ یک نفر از رؤسای دانشگاه‌های مرکز استان به انتخاب مجمع رؤسای دانشگاه‌های مرکز استان . ۷ـ رئیس سازمان آموزش و پرورش استان . ۸ـ مدیر کل اطلاعات استان . ۹ـ مدیر کل تربیت بدنی استان . ۱۰ـ رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان . ۱۱ـ شهردار مرکز استان . ۱۲ـ فرمانده نیروی انتظامی مرکز استان . ۱۳ـ فرمانده نیروی مقاومت بسیج مرکز استان . ۱۴ـ رئیس جهاد دانشگاهی مرکز استان . ۱۵ـ رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان . ۱۶ـ رئیس کل دادگستری استان . ۱۷ـ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که مسئولیت دبیری شورا را نیز عهده‌دار است .۱۸ـ یک نفر از رؤسای نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاههای استان به انتخاب مجمع نهاد نمایندگی استان . ۱۹ـ مسئوول دفتر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان . ۲۰ـ مسئول دفتر رسیدگی به امور مساجد استان یا یک نفر از ائمه جماعات فعال به پیشنهاد امام جمعه . ۲۱ـ یک نفر از ارباب جراید استان به پیشنهاد مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و تأیید شورای فرهنگ عمومی استان . ۲۲ـ سه نفر از شخصیت های معتبر فرهنگی و هنری استان (حداقل یک نفر از خواهران) به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی استان .

این ماده طی سه تبصره به ترتیب در خصوص چگونگی و مدت عضویت ، نحوه صدور احکام اعضا و دعوت از اعضای دیگر بر حسب ضرورت را نیز روشن و در تبصره ۴ خود حضور اعضای حقوقی شورای فرهنگ عمومی استان در جلسات را الزامی و حضور نماینده آنان را مورد قبول ندانسته‌است .

در ماده ۳ طی ۴ بند وظایف دبیرخانه و در مواد بعدی ، غیر قابل ادغام بودن این شورا ، تشکیل شورا فرهنگ عمومی شهرستان با ۲ تبصره ، مجاری تصویب و ابلاغ مصوبات ، نحوه برقراری ارتباط با شورای فرهنگ عمومی کشور ، حیطه اختیارات ، مسیر تعیین بودجه و اعتبار سالانه و وظابف اعضا را تعریف و در مورخ ۱۷ خرداد ۸۹ اعلام  عمومی نموده است.

با توجه به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد توجه حضرت امام (ره) و متعاقب آن مقام معظم رهبری است و شورای فرهنگ عمومی از ابداعات رهبری و دارای آئیننامه مدون است مع الاسف مدتی است تحرکاتی در مقابله با این نهاد بزرگ فرهنگی در کشور آغاز و برای اولین بار در اصفهان چیزی به نام ( قرارگاه فرهنگی ) تشکیل شد .

علیرغم اینکه قرارگاه فرهنگی در اصفهان یک تجربه ناموفق بوده تا جائی که دبیر قرارگاه فرهنگی جنگ نرم اصفهان اقدام به استعفا نموده است (۳) ولی استاندار گیلان برای احیای این پدیده نو ظهور طی سفر یک روزه به اصفهان (۴) و انجام مذاکره در این باره و جذب یک مشاور پروازی پاره وقت اصفهانی نسبت به اعتلای این طرح اقدام نمود تا جائی که سایت قرارگاه فرهنگ اصفهان اعلام کرد :

” مقرر شد استان گیلان با همکاری، مشارکت و مشاوره قرارگاه فرهنگ استان اصفهان به روش کارگاهی به بهره‌گیری و انتقال این تجربیات و دانش حاصله نسبت به راه‌اندازی قرارگاه فرهنگ استان گیلان اقدام نماید”.

یک ماه پس از انجام این دیدار استاندار گیلان در یک اقدام شتاب زده اعلام کرد : ظرف ۷۲ ساعت آینده شورای راه اندازی قرارگاه فرهنگی گیلان معرفی خواهد شد !؟

” مهندس سعادتی در این جلسه برضرورت تشکیل قرارگاه فرهنگی در استان تأکید نمود و افزود : به منظور مدیریت ، هدایت و همچنین هم افزایی و بهره مندی بیشتر از توانایی فرهنگی استان تشکیل قرارگاه فرهنگی در استان ضروری است .

استاندار گیلان تصریح کرد : تمامی نیروها و امکانات فرهنگی و توان مجموعه دستگاههای  فرهنگی استان تحت مدیریت و هدایت قرارگاه فرهنگی استان خواهد بود تا انشاء ا… اقدامات ارزشمند و موثری در این راستا شکل گیرد.”.۰۴)

از تلاش های یک ماهه دست اندرکاران این پدیده چنین برمی آید که تشکیل قرارگاه فرهنگ برای دولتمردان استان از چنان اهمیت بالائی برخوردار بوده که استاندار گیلان با سفر یک روزه برای این کار به اصفهان و تمهید مقدمات لازم اعلام نماید :

در سفر رئیس جمهور به گیلان پیشنهاد دادیم تا این الگو به صورت کشوری درآید و در استان های دیگر اجراء شود.” (۵) 

با توجه به شتاب مدیر ارشد استان به ایجاد قرارگاه فرهنگی سؤالاتی در اذهان متبادر می‌شود که به راحتی از کنار آن نمی‌ توان گذشت. به عنوان مثال :

۱ – وقتی بنا به خواست و دستور رهبری نهاد بزرگی تحت عنوان « شورای فرهنگ عمومی » با شرح وظایف و اختیارات و اعضای مشخص وجود دارد ، قرارگاه فرهنگی چه معنی دارد ؟

۲ – علیرغم اینکه شورای فرهنگ عمومی با عضویت ۲۲ نهاد ، سازمان و اداره فرهنگی و ورزشی و غیره اثرگذار و ۳ شخصیت معتبر فرهنگی و هنری استان و تمام ادارات و نهادهاو سازمان‌ های ذکر نشده در قالب کارگروه برای مهندسی فرهنگ استفاده نماید ، قرارگاه فرهنگی چه اقداماتی فراتر از وظایف شورا می خواهد انجام دهد ؟

۳ – آیا در حالت خوشبینانه کار قرارگاه فرهنگ موازی کاری و در حالت بدبینانه در تقابل با شورای فرهنگ عمومی نیست ؟

۴ – چه ایرادی دارد شورای فرهنگ عمومی استان ها با محوریت نماینده ولی فقیه در استان و ائمه جمعه در شهرستان‌ ها و استاندار و فرمانداران ، به عنوان معاون شورا باشند ؟ حتما شورای عالی انقلاب فرهنگی که از نخبگان کشور تشکیل شده‌اند دلایلی برای این تصمیم خود داشته که مورد موافقت مقام معظم رهبری رسیده است !

۵ – به نقل از استاندار گیلان اعلام می‌ شود : “وی با بیان اینکه کارکردهای فرهنگی علاوه بر امکانات مادی نیازمند اندیشه و بصیرت است، افزود: درک درست از شرایط با تکیه بر نیروی کارآمد می تواند اهداف پیش بینی شده را تحقق بخشد. (۶) آیا ادارات با توجه به روزمرگی می‌توانند تأمین کننده “اندیشه و بصیرت ” برای مردم باشند ؟؟!!

۵ – از اظهار نظر مدیر کل اجتماعی استانداری چنین استنباط می شود که دلیل غیبت استاندار ، یا اعزام معاون و یا غیبت هر دو در جلسات شورای فرهنگ عمومی و تلاش وافر وی در تشکیل قرارگاه فرهنگ ، با موضوع واحد و اعضای یکسان و با اندکی تفاوت ثابت و متغیر با شورای فرهنگ عمومی ، غیر قابل تحمل بودن ریاست نماینده ولی فقیه و ائمه جمعه باشد ؟؟!! :

 “ وی استاندار را فرمانده قرارگاه فرهنگی گیلان معرفی کرد و گفت: قرارگاه فرهنگی نشات گرفته از منویات مقام معظم رهبری است ؟! (۷)

۶ – اصلا قرارگاه چیست و دستور رهبری در این زمینه اشاره به چه نهادی است ؟ اگر تابع ولایت هستیم و رهنمود های رهبر را فصل الخطاب و خود را ملزم به اجرای منویات رهبری  می دانیم ، پس کلام رهبری نیز باید حسن ختام همه امور ، به ویژه فرهنگی باشد که فرمود :

الف – “ در عرصه تهاجم پیچیده و فراگیر فرهنگِ جبهه استکبار برضد نظام اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی همچون یک قرارگاه اصلی، وظیفه سیاستگذاری راهبردی و هدایت دستگاه‌ها و مراکز تأثیرگذار فرهنگی و بخش‌های اجرایی را برعهده دار. (۸)

 ب –   ” شورای عالی انقلاب فرهنگی از نهادهای قانونی و قطعی نظام، و مصوبات آن لازم‌الاجرا است”  (۹)

ج – ” تضمین اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، حضور رؤسای سه قوه در این شورا است و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی همواره باید به سرعت ابلاغ شوند” . (۱۰)

پی نوشت:

___________

۱ – سید مرتضی مفید نژهاد ، دبیر شورای عمومی کشور. http://farsi.khamenei.ir

۲ – سایت فرهنگ عمومی

۳ – خبرگزاری فارس – ۶ مهر ۹۰

۴ – ۶ آبان ۹۰ – قرارگاه فرهنگ استان گیلان

۵ – خبرگزاری دانشجو – ۲۷/۱۲/۹۰

۶ – خبرگزاری دانشجو – ۲۷/۱۲/۹۰

۷ – خبرگزاری فارس – ۲۸/۸/۹۰

۸ ، ۹ ، ۱۰ –  ۲۳/۳/۹۰ farsi.khamenei.ir  

اخبار مرتبط

نظرات

 • هر دم از این باغ بری می رسد / تازه تر از تازه تری می رسد .
  استاندار محترم گیلان ، به جای انجام وظایف متعددی که قانون بر عهده ی ایشان نهاده ، بهتر است از اختلاف اندازی و ایجاد چنددستگی، به وسیله درست کردن دستگاههای موازی و غیرقانونی ، دست بردارد و کاری نکند که پس از این پست ، نام و خاطره ی بدی از وی در استان گیلان باقی بماند و مجددا در اثبات این امر نکوشد…
  بهتر است به گیلانیانی که در این دستگاه مجعول ، حضور می یابند نیز از هم اکنون هشدار داده شود که در زمین افراد بیگانه ، بازی نکرده و اسباب سرافکندگی خویش را در نزد مردم شریف و فهیم گیلان فراهم نسازند .

 • اگرنگاهی به لیست برنامه های تحقیقاتی و پژوهشی قرارگاه فرهنگ گیلان بزنید و ان را دانلود کنید متوجه می شوید که همان برنامه های پژوهشی قرارگاه فرهنگ اصفهان است که عینا کپی پیس شده و قراراست درگیلان اجرا شود و کسی هم نیست بگوید آیا مشکلات فرهنگی اصفهان و گیلان یکی است.

 • یک نفر از ارباب جراید استان به پیشنهاد مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و تأیید شورای فرهنگ عمومی استان کیست؟

 • خوب بود قبل از نگارش این ابهامات ذهنی، سندی را که خدمت آیه الله قربانی درباره قرارگاه فرهنگ و رابطه دقیق آن با شورای فرهنگ عمومی بیان شده است را می خواندید.
  ملاحظه می فرمودید که نه تنها قرارگاه فرهنگ در مقابل شورای فرهنگ عمومی نیست، بله تقویت کننده آن است.
  موفق باشید

 • با سلام :
  ۱- شورای فرهنگ عمومی یک نهاد بسیار حساس و بنیادی است ولی طی سال های گذشته کارآمد عمل نکرده است . این موضوع به ضعف مدیریت کلان استان و اولویت ندادن به مسایل فرهنگی و فرهنگی نبودن مدیران عالی استان و دیگر ضعف های مشهود ، بر می گردد .
  ۲- حضرت آیت الله قربانی سرمایه فقهی ، علمی ، معنوی استان گیلان است و به علت انتقاداتی که حضرت ایشان از باب وظیفه به مدیران استان وارد می کند و به ویژه نا کارآمدی استاندار محترم، مورد انتقاد معظم له واقع گردیده است ، ایشان را متقاعد کرده است که از طریق نهادسازی ، محوریت ایت ا لله قربانی را تحت شعاع قرار دهد که همه بزرگان گیلان باید با حساسیت با این مساله برخورد کنند .
  ۳- گیلان همیشه از تفرقه و عدم انسجام ضربات جدی خورده است و این گونه مباد که چهره استوار گیلان ، حضرت آیت الله قربانی با شکافی که به وجود آمده است ، آسیب ببیند که هزینه آن را گیلانیان خواهند داد .

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی