گیلانیان
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ Saturday, 28 January , 2023
ژوئن 27, 2012 کد خبر : 10358 خبر ها

مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان قضائی

قوه قضاییه نباید تحت تأثیر جوسازی‌ها قرار گیرد

قوه قضاییه نباید تحت تأثیر جوسازی‌ها قرار گیرد

گیلانیان : رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس، مسئولان عالی و قضات قوه قضاییه، ارتقاء دستگاه قضایی به منظور تحقق عدالت قضایی در جامعه را مهمترین هدف برشمردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن تبیین برخی نکات مهم برای رسیدن به این هدف، همکاری همه دستگاه‌ها بویژه قوای سه‌گانه را در شرایط کنونی فریضه و لازم دانستند و تأکید کردند: دولت، مجلس و قوه قضاییه، همه در جبهه واحد دفاع از اسلام، ملت ایران و استقلال و هویت کشور در مقابل تلاش همه‌جانبه قدرتهای استکباری قرار دارند و باید با پرهیز از مسائل حاشیه‌ای و اختلافی، به یکدیگر کمک کنند.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که در تالار اماکن متبرکه آستان قدس رضوی در مشهد مقدس و در سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران انقلاب اسلامی در هفتم تیر سال ۱۳۶۰ برگزار شد، ضمن تجلیل از شهید بهشتی و شهدای هفتم تیر، ارتقای قوه قضاییه و تحقق عدالت قضایی موردنظر نظام اسلامی را زمینه‌ساز حل شدن بسیاری از مشکلات و برچیده شدن مفاسد دانستند و افزودند: با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور، قطعاً می‌توان با تلاش و ابتکار و بکارگیری ظرفیت‌ها، به هدف بزرگ ارتقای دستگاه قضایی رسید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در تشریح زیر‌ساخت‌های مورد نیاز برای ارتقای قوه قضاییه، خاطرنشان کردند: تدوین برنامه‌ای جامع، کامل، دقیق و همه‌جانبه، یکی از اساسی‌ترین کارها برای ارتقای این قوه است.

ایشان تأکید کردند: تدوین برنامه جامع، کار بسیار مهمی است اما مهمتر از آن، اجرایی و عملیاتی شدن این برنامه جامع و حرکت شتابنده برای اجرا آن است. البته منظور از حرکت شتابنده، شتاب‌زدگی در حرکت نیست؛ بنابراین باید با حوصله و دقت اما بدون تأخیر، این کار انجام شود.

رهبر انقلاب اسلامی، اتقان احکام قضایی را یکی دیگر از پیش‌نیازهای ارتقای قوه قضاییه برشمردند و خاطرنشان کردند: احکام قضایی باید از آنچنان استحکام محتوایی برخوردار باشند که اگر در معرض نظر متخصصان امور فقهی و حقوقی قرار گیرند، قاضی صادرکننده آن، هیچ دغدغه‌ای نداشته باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: تصمیم برای اتقان احکام دادگاه‌ها باید در قوه قضاییه فراگیر شود زیرا نقض مکرر احکام دادگاههای بدوی نشان‌دهنده نقض محتوایی و شکلی احکام است.

ایشان همچنین با تأکید بر لزوم کاهش توسل به زندان در مجازاتها، به عنوان یک سیاست جاری در قوه قضاییه، خاطرنشان کردند: باید تا آنجا که ممکن است، مجازات زندان به حداقل برسد زیرا زندان یک پدیده نامطلوب است و تبعات گسترده‌ای برای زندانیان، خانواده‌های آنان و حتی محیط کار افراد دارد.

رهبر انقلاب اسلامی، حفظ آبروی افراد را یکی از مسائل بسیار حساس و مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: بخش قابل توجهی از این موضوع، متأسفانه به فضاسازی‌ها و شایعه‌سازی‌های برخی مطبوعات و پایگاههای رایانه‌ای مربوط می‌شود اما قوه قضاییه نباید به هیچ‌وجه تحت تأثیر این جوسازی‌ها قرار گیرد.

ایشان کادرسازی برای مناصب مدیریتی و مسئولیت‌های ارشد قوه قضاییه را از دیگر لوازم ارتقای دستگاه قضایی برشمردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود، همکاری قوای سه‌گانه را یکی از نیازهای کنونی کشور دانستند و افزودند: امروز قدرتهای زورگوی دنیا، تمام توان خود را متمرکز کرده‌اند تا شاید بتوانند به نظام جمهوری اسلامی و حرکت عظیم آن که الهام‌بخش دنیای اسلام است، خدشه‌ای وارد کنند.

ایشان بیداری کنونی در دنیای اسلام و شوق روزافزون توده‌های مردم به آرمانهای اسلامی را نتیجه حرکت پیش‌رونده جمهوری اسلامی ایران در افکار عمومی دنیای اسلام دانستند و خاطرنشان کردند: هر موفقیت یا پیشرفت علمی نظام اسلامی، حرکت‌های عظیم اجتماعی مردم همچون انتخابات پرشور و همچنین ایستادگی و مقاومت جمهوری اسلامی در مقابل زورگویی‌های استکبار، هر کدام، مشوقی برای ملتها بمنظور پیگیری استقلال بر پایه اسلام است و بر همین اساس قدرتهای زورگو تمام توان خود را بر ملت ایران متمرکز کرده‌اند تا شاید این کانون اصلی را از رونق بیندازند.

رهبر انقلاب اسلامی، جنجال‌های مختلف بر ضد نظام اسلامی بویژه در زمینه حقوق بشر و انرژی هسته‌ای را در همین چارچوب ارزیابی و تأکید کردند: این قدرتهای زورگو که به دروغ نام خود را جامعه جهانی می‌گذارند، تلاش دارند جمهوری اسلامی ایران را از پشتوانه مردمی خود محروم کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح این توطئه افزودند: هدف اصلی قدرتهای استکباری از اعمال تحریم‌ها، مردم ایران هستند تا فشارها موجب شود که مردم به ستوه بیایند و از نظام اسلامی جدا شوند اما به فضل الهی در این توطئه نیز شکست خواهند خورد زیرا آنها مردم و مسئولان ما را همچنان نشناخته‌اند.

ایشان تأکید کردند: این خدعه دشمن، برای مردم به‌خوبی شناخته شده است و به همین دلیل مردم در عرصه‌های مختلف حضور پرشورتری دارند و مسئولان نیز حقاً و انصافاً تمام تلاش خود را به‌کار گرفته‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش همه‌جانبه آمریکا برای محاصره جمهوری اسلامی ایران، افزودند: آنها خودشان امروز در محاصره مشکلات جدی و غیرقابل حل هستند در حالیکه ایران به لطف خداوند، همه امکانات مورد نیاز را در اختیار دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، امکانات و ثروت داخلی، مردم خوب، وجود منابع انسانی و نداشتن بدهکاری جهانی را از نقاط قوت ایران برشمردند و افزودند: در شرایط کنونی، دشمن با همه توان وارد میدان شده تا دسترسی جمهوری اسلامی به این منابع و نقاط قوت را کاهش دهد اما از طرف دیگر مسئولان هم تمام توان خود را به‌کار گرفته‌اند تا این توطئه خنثی شود.

ایشان تأکید کردند: در چنین شرایطی، همکاری همه دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه لازم، فریضه و قطعی است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: هرگونه واگرایی نیروها و قوای سه‌گانه از یکدیگر، به ضرر کشور است، بنابراین همه باید با یکدیگر همکاری کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: دولت، مجلس و قوه قضاییه، همه در یک جبهه و آن هم جبهه دفاع از اسلام، ملت شریف ایران و استقلال و هویت کشور قرار دارند و بر همین اساس، کمک به یکدیگر باید اصل قرار گیرد و برخی بگومگوها و خدشه‌ها در کار یکدیگر، حذف شوند.

ایشان خاطرنشان کردند: اگر هریک از طرفها بخواهد دائماً به کار طرف دیگر بپردازد، مشکل حل نخواهد شد؛ بنابراین هر یک از قوا از جمله قوه قضاییه باید وظیفه خود را بطور کامل انجام دهند و با قوای دیگر همکاری کنند.

رهبر انقلاب اسلامی بار دیگر بر تخلف‌ناپذیر بودن وعده الهی مبنی بر یاری تلاش‌کنندگان در راه حق، تأکید کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین، از تلاش‌های رئیس قوه قضاییه و مسئولان، قضات و کارکنان دستگاه قضایی تشکر و قدردانی کردند.

در ابتدای این دیدار، آیت‌الله آملی لاریجانی ـ رئیس قوه قضاییه ـ در گزارشی از عملکرد سه ساله دستگاه قضایی، ضمن اشاره به دو عامل مهم مورد تأکید رهبر معظم انقلاب از جمله حفظ «اقتدار قوه قضاییه» و «اعتماد عمومی جامعه» مجموعه‌ای از اقدامات دستگاه قضایی را برای رسیدن به این اهداف تشریح کرد.

رئیس دستگاه قضا توسعه و بازسازی، بهره‌گیری از فناوری‌های نوین، توجه ویژه به موضوع نظارت، راه‌اندازی معاونت مطالعات راهبردی، تدوین برنامه جامع، برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی و مقابله بی‌امان با قاچاقچیان و برهم‌زنندگان امنیت اجتماعی، ساماندهی مسائل مرتبط با ثبت اسناد و املاک در کشور، توجه ویژه به موضوع پیشگیری از جرائم و حضور فعال در مجامع بین‌المللی برای مقابله با هجمه غرب درباره حقوق بشر را از جمله اقدامات دستگاه قضا برشمرد.

منبع : فرارو

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی