گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
جولای 26, 2011 کد خبر : 1839 خبر ها

قیمت برنج در کمیته ویژه تعیین می شود

قیمت برنج در کمیته ویژه تعیین می شود

مهدی سعادتی استاندار گیلان در نشست بررسی وضعیت محصولات کشاورزی گیلان با بیان اینکه تنها ۱۵ درصد برنج تولیدی گیلان پرمحصول است، اظهار داشت: ضروری است برای خرید برنج کیفی که ۸۵ درصد محصول استان محسوب می‌شود قیمت توافقی تعیین شود.


وی ادامه داد: برای تنظیم بازار و حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده برنج کیفی و محلی گیلان کمیته ویژه‌ای با حضور معاون برنامه‌ریزی استاندار، روسای سازمان بازرگانی و جهاد کشاورزی به‌زودی تشکیل و قیمت پیشنهادی ارائه می‌شود.
به گفته سعادتی، قیمت‌های تعیین شده خرید مصوب این کمیته در کارگروه کشاورزی که به ریاست معاول اول رئیس جمهوری تشکیل خواهد شد، مطرح می‌شود. این مسئول خواستار تداوم ممنوعیت تبلیغات برنج خارجی در رسانه‌های ملی شد و گفت: این اقدام به فروش محصولات کشاورزان سخت‌کوش کشور کمک زیادی می‌کند. استاندار گیلان جلوگیری از واردات برنج در فصل برداشت این محصول را نیز بسیار مهم دانست.
وی از پیشنهاد تشکیل شورای منطقه‌ای استان‌های گیلان، مازندران و گلستان برای هماهنگی مباحث مشترک استان‌های شمالی خبر داد و افزود: موضوعات کشاورزی یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند در این شورا مطرح شود.
سعادتی پیگیری طرح‌های عمرانی مشترک مانند احداث بزرگراه ساحلی، راه‌آهن رشت ‌- ساری – گرگان، صید و صیادی، توسعه بنادر، ساماندهی پسماندها و حل مشکلات زیست‌محیطی را از موضوعات مشترک دیگری نامید که می‌تواند توسط این شورا مطرح و پیگیری شوند.
این مسئول تشکیل شورای مذکور را در هم‌افزایی استانی و برطرف کردن مسائل و معضلات مشترک سازنده دانست. نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه هر سال در زمان برداشت برنج شاهد نگرانی کشاورزان برای فروش محصولات هستیم، بیان داشت: به همین منظور ممنوعیت واردات این محصول در سه ماهه پس از برداشت ضروری است.
سید علی آقازاده تصریح کرد: تعیین قیمت توافقی خرید برنج کیفی موجب اطمینان خاطر کشاورزان برای فروش مناسب محصول می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته کشاورزان برنج خود را در اوایل فصل برداشت با قیمت میانگین هر کیلو یک ‌هزار و ۸۰۰ تومان در بازار به فروش رساندند، ولی چند ماه بعد قیمت همین محصول کیلویی ۳هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت در حالی که دیگر برنجی در دست کشاورزان نیود. این مسئول اذعان داشت: تعیین قیمت خرید توافقی برنج محلی و کیفی موجب می‌شود تا این شکاف ایجاد نشود و برنج‌کار ضرر نبیند./فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی