گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
آگوست 15, 2011 کد خبر : 2365 خبر ها

مديرعامل شركت برق منطقه‌اي گيلان خبر داد :

کاهش ۸ درصدی مصرف برق در گیلان

کاهش ۸ درصدی مصرف برق در گیلان

گیلانیان : مهندس کریم آزادگان پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران مجموع تولید خالص برق منطقه‌ای استان در بهار سال جاری شامل نیروگاه‌های سیکل ترکیبی گیلان، شهید بهشتی لوشان، آبی سپیدرود و انرژی‌های نو را ۲ میلیارد و ۶۳۷ میلیون و ۱۵۷ هزار و ۹۰۶ کیلووات ساعت اعلام کرد. وی مقدار مصرف گیلان در مدت مذکور را یک میلیارد و ۴۶ میلیون و ۱۶۳ هزار و ۱۰۲ کیلووات ساعت بیان کرد و افزود: یک میلیارد و ۵۹۰ میلیون و ۹۹۴ هزار و ۸۰۴ کیلووات ساعت برق تولیدی گیلان از طریق شبکه سراسری به استان‌های همجوار صادر شده است.
آزادگان مجموع تولید برق منطقه‌ای گیلان در بهار امسال را ۲ میلیارد و ۵۷۲ میلیون و ۲۴۵ هزار و ۳۲۴ کیلووات ساعت خواند و تصریح کرد: گیلانی‌ها در بهار سال جاری یک میلیارد و ۱۴۲ میلیون و ۹۴ هزار و ۱۱ کیلووات ساعت برق مصرف کردند. مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان تبادل برق استان در بهار سال جاری را یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۳۱۳ کیلووات ساعت ذکر کرد و گفت: تولید برق در گیلان ۲٫۵۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و ۱۱٫۲۵ درصد افزایش تبادل داشتیم ضمن اینکه مصرف برق بهار در سال جاری ۸٫۴۰ درصد کاهش داشته است.
وی در ادامه به نیروگاه سیکل ترکیبی پره‌سر اشاره کرد و بیان داشت: نیروگاه سیکل ترکیبی پره‌سر در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب رشت واقع شده است و برای اجرای این نیروگاه به روش B.O.T توسط بخش خصوصی بیش از ۵۷۰ میلیون یورو هزینه می‌شود.آزادگان با بیان اینکه شرکت توانیر خرید برق تولیدی نیروگاه سیکل ترکیبی را به مدت ۲۰ سال ضمانت کرده است، خاطرنشان کرد: سوخت اصلی این نیروگاه گاز طبیعی است و از گازوئیل برای سوخت اضطراری استفاده می‌شود.
رئیس هیئت مدیره شرکت برق منطقه‌ای گیلان نیروگاه سیکل ترکیبی پره‌سر را دارای سه مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی عنوان کرد و افزود: این نیروگاه دارای ۴ واحد گازی هر کدام به ظرفیت ۱۶۲ مگاوات و دو واحد بخاری هر کدام به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و در مجموع به میزان ۹۶۸ مگاوات در شرایط ایزو است.وی هدف از احداث نیروگاه سیکل ترکیبی پره‌سر را تشویق، حمایت و جذب سرمایه‌گذار غیردولتی در بخش تولید برق، پایداری ولتاژ شبکه مرکزی و شمال کشور و پاسخ به نیاز روزافزون برق ناشی از گسترش صنایع در منطقه، توسعه کشاورزی و مصارف عمومی و خانگی و همچنین ایجاد زمینه لازم برای ساخت داخل تجهیزات نیروگاهی برشمرد.
آزادگان پروژه احداث پست ۲۳۰ کیلوولت نیرگاه فوق سنگین پره‌سر را از دیگر طرح‌های در دست اقدام برق منطقه‌ای گیلان نامید و تصریح کرد: پروژه احداث پست ۲۳۰ کیلوولت نیروگاه پره‌سر به منظور احداث نیروگاه ۹۶۸ مگاواتی سیکل ترکیبی پره‌سر در سال ۸۶ توسط شرکت مپنا آغاز شده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان سیستم کنترلی پست ۲۳۰ کیلوولت نیروگاه پره‌سر را از نوع DCS بیان کرد و اظهار داشت: اطلاعات و اتفاق‌های مربوط به پست از طریق رایانه رصد می‌شود و نیازی به حضور اپراتور در مقابل تجهیزات برای مانور یا برطرف کردن اشکالات احتمالی نبوده و تمام موارد از طریق رایانه قابل انجام است. وی با اشاره به بهره‌برداری دو فیدر خروجی پست ۲۳۰ کیلوولت نیروگاه پره‌سر در خرداد ماه سال جاری، خاطرنشان کرد: این پروژه دارای ۸ فیدر خط، ۶ فیدر ترانس، ۶ فیدر ورودی و ۸ فیدر خروجی است.
آزادگان شرکت برق منطقه‌ای گیلان را دارای بالاترین رتبه در شاخص عملکرد صحیح کل شبکه انتقال توصیف کرد و گفت: بررسی و تحلیل حوادث شبکه به منظور برطرف کردن اشکالات و نقاط ضعف شبکه و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه نقش مهمی در حفظ امنیت و بهبود پایداری شبکه دارد.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه شرکت برق منطقه‌ای گیلان در زمینه شاخص عملکرد بسیار موفق عمل کرده است، بیان داشت: شاخص عملکرد صحیح سیستم‌های حفاظتی شبکه انتقال شرکت برق منطقه‌ای گیلان ۹۲٫۸۶ درصد بوده و بالاترین رتبه را در مقایسه با میانگین شاخص عملکرد صحیح مجموع شبکه انتقال کشور بین شرکت‌های برق منطقه‌ای کشور کسب کرده است. به گفته وی، شرکت برق منطقه‌ای گیلان در سال‌های گذشته به طور متوالی بهترین عملکرد صحیح سیستم‌های حفاظتی را در شبکه انتقال داشته است

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی