گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
می 27, 2012 کد خبر : 9187 خبر ها

فرماندار شهرستان لنگرود:

کیفیت پایین تخم نوغان موجب نگرانی نوغانداران است

کیفیت پایین تخم نوغان موجب نگرانی نوغانداران است

گیلانیان : فرماندار شهرستان لنگرود گفت:افزایش قیمت پیله ابریشم ،مجددا توتستانها را احیا کرده است.
دکتر عزیز کاظمی با اشاره به اینکه شهرستان لنگرود از جمله مناطقی است که نوغانداری در آن با توجه به شرایط اقلیمی مناسبی که دارد می تواند همچون گذشته حرف اول را بزند،گفت:بی توجهی در گذشته، افت قیمتها و واردات بی رویه موجب شد تا نوغانداری دیگر برای روستاییان صرفه اقتصادی نداشته باشدو توتستان های این شهرستان به باغات دیگری تبدیل شوند. وی افزود:اخیرا با منطقی ترشدن قیمت پیله ابریشم در شهرستان مشاهد شده است، رغبت کشاورزان به نوغانداری رو به افزایش است.

کاظمی بااشاره به اینکه پرورش پیله کرم ابریشم یکی از درآمدهای مهم روستاییان در فصل بهار است که کمک حال خوبی برای کشاورزی استان هم محسوب می شود،خاطر نشان کرد:اخیرا افزایش قیمت ۲۵تا۳۰درصدی پیله ابرشم موجب شده است تا روستاییان مجددا به نوغانداری و احیای توتستانهای خوداقدام کنند. وی یکی دیگر از دغدغه ها ی نوغانداری را کیفیت پایین برخی از تخم نوغانهای موجود عنوان کردو اظهار داشت:تعدادی از نوغانداران با مراجعه به فرمانداری شهرستان خواستار ارتقاءکیفی سازی تخم نوغان های داخلی مرغوب شده اند.

فرماندار شهرستان لنگرود تصریح کرد:معمولا با تخم نوغانهای با کیفیت مرغوب از هر جعبه بطور متوسط ۳۰تا۴۰کیلو پیله تر بدست می آید این در حالیست که ازبرخی از تخم نوغانهای موجود زیر ۲۰کیلو پیله تر تولید می شود.  وی گفت:متناسب بودن قیمت پیله تر ابریشم با شرایط اقتصادی جامعه و ارتقاءکیفیت تخم نوغان های داخلی می تواند اشتغال و درآمدزایی مناسبی را برای شهرستان لنگرود فراهم کند/ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی