گیلانیان
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ Monday, 25 May , 2020
سپتامبر 16, 2019 کد خبر : 74952 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس :

لایحه تجارت هیچ تناقضی با رونق تولید ندارد

لایحه تجارت هیچ تناقضی با رونق تولید ندارد

گیلانیان : سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصویب شتاب‎زده مواد لایحه تجارت در مجلس را رد کرد و گفت: مجلس هیچ‌وقت زمان را فدای سرعت نکرده از طرفی دیگر مفاد لایحه تجارت نیز هیچ تناقضی با شعار رونق تولید ندارد.

اسدالله عباسی در پاسخ به انتقاداتی که اخیراً مبنی بر تصویب شتابزده و غیرکارشناسی مواد لایحه تجارت به مجلس می‌شود اظهار داشت: تنها بخشی از قسمت‌هایی از قانون تجارت که نیازمند بازنگری بود در مجلس جمع‌بندی و اصلاح شد و نیازی به دستکاری تمام مواد این قانون نبود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه لایحه تجارت توسط کارشناسان دولت، مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون حقوقی قضایی کاملاً کارشناسی شده است عنوان کرد: در لایحه تجارت مواد و بندهایی از قانون تجارت که ابهاماتی دارد نیازمند اصلاح است و مجلس و کمیسیون‌های مربوطه نیز در همین راستا اقدام کردند.

عباسی وجود بیش از هزار ماده در قانون تجارت را مورد اشاره قرار داد و با اشاره به اینکه برخی از مواد این قانون با گذشت سالیان متمادی هنوز قابلیت اجرایی دارند تصریح کرد: قانون تجارت مربوط به سال ۱۳۱۱ است و دولت تصمیم گرفته با ارائه یک لایحه به مجلس برخی از اشکالات آن را برای تطبیق با شرایط روز برطرف سازد.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با اشاره به اینکه مجلس هیچ وقت لایحه‌ای که فایده‌ای برای کشور نداشته باشد را تصویب نمی‌کند افزود: با توجه به اینکه لایحه تجارت از فیلتر کارشناسان دولت، قوه قضائیه و کمیسیون‌های تخصصی گذشته دیگر لازم نبود مجلس برای بررسی واو به واو آن وقت صرف کند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس جای خالی سازوکارهای قانونی و حقوقی نحوه فعالیت در حوزه تجارت الکترونیک در قانون تجارت و ایضاً در لایحه ارسالی دولت را امری غیرقابل انکار دانست و بیان داشت: در زمانی که قانون تجارت نوشته می‌شد خبری از تجارت الکترونیک و امثال آن نبود بنابراین برای جبران این نقیصه از قانون باید فکری اساسی کرد.

وی تدوین و ارسال یک لایحه الحاقی جدید توسط دولت به مجلس در راستای مشخص کردن جایگاه تجارت الکترونیک در قانون تجارت را مورد تأکید قرار داد و گفت: دولت می‌تواند پس از تصویب لایحه تجارت فعلی، یک لایحه الحاقی جدید نیز برای شفاف ‌شدن تجارت الکترونیک تهیه کند و آن را برای بررسی و تصویب به مجلس ارائه دهد.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس بحث عدم انطباق لایحه تجارت با شعار رونق تولید را که این روزها توسط برخی صاحبنظران بیان می‌شود مورد اشاره قرار داد و افزود: لایحه تجارت ارتباط معنایی چندانی با رونق تولید نداشته و بحث آن کاملاً جدا است اما با این حال اینکه گفته می‌شود لایحه مذکور موجب ذبح رونق تولید می‌شود صحیح نیست.

عباسی با بیان اینکه لایحه تجارت بر اساس نام خود بیشتر به بخش‌های تجارت و بازرگانی مربوط می‌شود خاطرنشان کرد: با تمام این‌ها باید بگویم لایحه تجارتی که فعلاً در مجلس مراحل تصویب خود را می‌گذراند نه تنها هیچ مانعی بر سر تحقق شعار رونق تولید ایجاد نمی‌کند بلکه حتی در برخی موارد می‌تواند بسیار راهگشا نیز باشد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اظهار امیدواری از مثمرثمر واقع شدن لایحه تجارت در بخش‌های تجارت، بازرگانی و تولید و رفع مشکلات این حوزه‌ها تصریح کرد: فرآیند بررسی دو سوم لایحه تجارت هنوز در مجلس انجام نشده و به اتمام نرسیده است و انتظار داریم با بررسی مواد باقیمانده گشایش لازم در حوزه‌های یاد شده ایجاد شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

تولید ۸۴۰۰ تن چای خشک در کشور

رئیس سازمان چای کشور :

تولید ۸۴۰۰ تن چای خشک در کشور

توزیع ۵۵۹ قلم انواع تجهیزات پزشکی در گیلان

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان

توزیع ۵۵۹ قلم انواع تجهیزات پزشکی در گیلان

تولید دستگاه ضدکرونا توسط شرکت دانش‌بنیان گیلانی

رئیس پارک علم و فناوری شهرستان رودسر :

تولید دستگاه ضدکرونا توسط شرکت دانش‌بنیان گیلانی