گیلانیان
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ Sunday, 17 February , 2019
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۳ کد خبر : 27008 خبر ها

لایروبی انهار برای آبیاری بهینه شالیزار های گیلان انجام شد

لایروبی انهار برای آبیاری بهینه شالیزار های گیلان انجام شد

گیلانیان : مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت : لایروبی کلیه نهرها ، کانال ها و آب بندان ها برای آبیاری بهینه شالیزارهای استان انجام شد .

سیف الله آقابیگی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا افزود : تاکنون ۴۲۵ کیلومتر از انهار و زهکشی های شهرستان های لاهیجان ، سیاهکل و آستانه اشرفیه لایروبی شده است .

وی افزود : با توجه به اهمیت بهره برداری و مدیریت بهینه منابع و مصارف آبی در سال جاری بخصوص در بخش کشاروزی ضمن انجام تعمیرات و بهنگام سازی تجهیزات یکی از ایستگاههای پمپاژ مهم شهرستان لاهیجان ، بیش از ۱۲۰متر مکعب از رسوبات این ایستگاه تخلیه شد .

وی خاطرنشان کرد : ۱۸مورد از سردهنه های خاکی و دو حلقه چاه این شرکت برای آبیاری شالیزارهای این شهرستان ها مهیا شده و تاکنون ۱۱۳ ایستگاه پمپاژ آب در این منطقه برای آبیاری شالیزارهای کشاورزی بازسازی و بطور کامل سرویس شده است .

آقابیگی ادامه داد : همچنین بیش از ۸۴ پهنه از آب بندان های شهرستان های لاهیجان ، سیاهکل و آستانه اشرفیه برای فصل زراعی سال جاری آماده شده اند .

وی گفت : ۱۰۱مورد سر دهنه خاکی و ۷۷ حلقه چاه عمیق متعلق به آب منطقه ای و مردم شامل تعریض و تعمیر پمپ و تابلو برق برای شرایط آبیاری شالیزارهای منطقه تالش و آستارا نیز مهیا شده است .

وی گفت : بیش از ۸۵ کیلومتر از انهار و زهکشی منطقه تالش و آستارا نیز لایروبی شده و حدود ۳۰۰ هزار متر مکعب در سر دهنه های خاکی این منطقه عملیات خاکبرداری صورت گرفته است .

وی اظهارداشت : ۱۵مورد سردهنه خاکی در منطقه اسالم توسط این شرکت بصورت کامل بازساری شده و مورد بهره برداری قرار گرفته و تاکنون ۱۰ مورد دریچه فلزی و سه مورد سردهنه بتونی در این منطقه تعمیر و بازسازی و مهیا شده است .

وی یادآورشد : ساماندهی و لایروبی رودخانه طولارود تالش به طول سه کیلومتر و با حجم کاری بیش از ۲۵ هزار متر مکعب رسوب برداری نیز در حال انجام است .

به گفته وی ۱۵۲پهنه آب بندان شهرستان های رضوانشهر ، انزلی و ماسال برای فصل کشاورزی سال جاری آماده شده و در بیش از ۷۰ کیلومتر از انهار و زهکشی این منطقه لایروبی انجام شده است و در ۷۹ سردهنه جهت آبیاری شالیزارهای این منطقه نیز بازسازی و آب گذاری صورت گرفته است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان یادآورشد : ۲۱ ایستگاه پمپاژ آب و ۵۳ حلقه چاه این منطقه نیز مورد بازدید و سرویس کامل قرار گرفتند .

آقابیگی گفت : نهر لوله سرای شهرستان ماسال به طول ۷۰ متر و با ارتفاع پنج متر و به عمق ۱۰متر از دیواره های این رودخانه که تخریب شده بود نیز بطور کامل بازسازی و آب گذاری شد که با این اقدام نگرانی کشاورزان ۱۲۰ هکتار از شالیزارهای تحت پوشش این منطقه بر طرف شده است .

استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که حدود ۱۸۰هزار هکتار این شالیزارها از شبکه آبیاری سد سفیدرود و بقیه از آب بندان ها و رودخانه های طبیعی آبیاری می شوند ./منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

از ابتدای امسال تا کنون ۶۰ اختراع در گیلان ثبت شد

رییس پارک علم و فناوری گیلان :

از ابتدای امسال تا کنون ۶۰ اختراع در گیلان ثبت شد

بدهی۱۸۰هزار میلیاردی دولت به تامین اجتماعی

سرپرست معاونت اقتصادی سازمان تأمین اجتماعی :

بدهی۱۸۰هزار میلیاردی دولت به تامین اجتماعی

افزایش ۱۰ برابری طول خطوط ۲۳۰ کیلوولت

مدیر عامل شرکت سهامي برق منطقه اي گيلان خبر داد :

افزایش ۱۰ برابری طول خطوط ۲۳۰ کیلوولت

آغاز توزیع بذرگواهی شده ۳ رقم بومی برنج در گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان :

آغاز توزیع بذرگواهی شده ۳ رقم بومی برنج در گیلان