گیلانیان
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ Thursday, 6 October , 2022
می 13, 2014 کد خبر : 27008 خبر ها

لایروبی انهار برای آبیاری بهینه شالیزار های گیلان انجام شد

لایروبی انهار برای آبیاری بهینه شالیزار های گیلان انجام شد

گیلانیان : مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت : لایروبی کلیه نهرها ، کانال ها و آب بندان ها برای آبیاری بهینه شالیزارهای استان انجام شد .

سیف الله آقابیگی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا افزود : تاکنون ۴۲۵ کیلومتر از انهار و زهکشی های شهرستان های لاهیجان ، سیاهکل و آستانه اشرفیه لایروبی شده است .

وی افزود : با توجه به اهمیت بهره برداری و مدیریت بهینه منابع و مصارف آبی در سال جاری بخصوص در بخش کشاروزی ضمن انجام تعمیرات و بهنگام سازی تجهیزات یکی از ایستگاههای پمپاژ مهم شهرستان لاهیجان ، بیش از ۱۲۰متر مکعب از رسوبات این ایستگاه تخلیه شد .

وی خاطرنشان کرد : ۱۸مورد از سردهنه های خاکی و دو حلقه چاه این شرکت برای آبیاری شالیزارهای این شهرستان ها مهیا شده و تاکنون ۱۱۳ ایستگاه پمپاژ آب در این منطقه برای آبیاری شالیزارهای کشاورزی بازسازی و بطور کامل سرویس شده است .

آقابیگی ادامه داد : همچنین بیش از ۸۴ پهنه از آب بندان های شهرستان های لاهیجان ، سیاهکل و آستانه اشرفیه برای فصل زراعی سال جاری آماده شده اند .

وی گفت : ۱۰۱مورد سر دهنه خاکی و ۷۷ حلقه چاه عمیق متعلق به آب منطقه ای و مردم شامل تعریض و تعمیر پمپ و تابلو برق برای شرایط آبیاری شالیزارهای منطقه تالش و آستارا نیز مهیا شده است .

وی گفت : بیش از ۸۵ کیلومتر از انهار و زهکشی منطقه تالش و آستارا نیز لایروبی شده و حدود ۳۰۰ هزار متر مکعب در سر دهنه های خاکی این منطقه عملیات خاکبرداری صورت گرفته است .

وی اظهارداشت : ۱۵مورد سردهنه خاکی در منطقه اسالم توسط این شرکت بصورت کامل بازساری شده و مورد بهره برداری قرار گرفته و تاکنون ۱۰ مورد دریچه فلزی و سه مورد سردهنه بتونی در این منطقه تعمیر و بازسازی و مهیا شده است .

وی یادآورشد : ساماندهی و لایروبی رودخانه طولارود تالش به طول سه کیلومتر و با حجم کاری بیش از ۲۵ هزار متر مکعب رسوب برداری نیز در حال انجام است .

به گفته وی ۱۵۲پهنه آب بندان شهرستان های رضوانشهر ، انزلی و ماسال برای فصل کشاورزی سال جاری آماده شده و در بیش از ۷۰ کیلومتر از انهار و زهکشی این منطقه لایروبی انجام شده است و در ۷۹ سردهنه جهت آبیاری شالیزارهای این منطقه نیز بازسازی و آب گذاری صورت گرفته است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان یادآورشد : ۲۱ ایستگاه پمپاژ آب و ۵۳ حلقه چاه این منطقه نیز مورد بازدید و سرویس کامل قرار گرفتند .

آقابیگی گفت : نهر لوله سرای شهرستان ماسال به طول ۷۰ متر و با ارتفاع پنج متر و به عمق ۱۰متر از دیواره های این رودخانه که تخریب شده بود نیز بطور کامل بازسازی و آب گذاری شد که با این اقدام نگرانی کشاورزان ۱۲۰ هکتار از شالیزارهای تحت پوشش این منطقه بر طرف شده است .

استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که حدود ۱۸۰هزار هکتار این شالیزارها از شبکه آبیاری سد سفیدرود و بقیه از آب بندان ها و رودخانه های طبیعی آبیاری می شوند ./منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی