گیلانیان
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ Thursday, 6 October , 2022
آوریل 8, 2014 کد خبر : 26226 خبر ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان خبر داد :

لایروبی ۵۹۵ کیلومتر نهرهای کشاورزی گیلان

لایروبی ۵۹۵ کیلومتر نهرهای کشاورزی گیلان

گیلانیان : سیف‌الله آقابیگی عصر امروز در جمع دهیاران این شهرستان با اشاره به وجود ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار در استان اظهار کرد: ۱۸۰ هزار هکتار شالیزار در محدوده سد سفیدرود است.

وی شهرستان رشت را دارای ۶۲ هزار هکتار شالیزار عنوان کرد و افزود: کشت شالیزارها در رشت نیاز به ۶۵۰ تا ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب دارد.

آقابیگی سد سفیدرود، رودخانه‌ها، زهکش‌ها و آب زیرزمینی را از منابع آبی شالیزارهای گیلان دانست و بیان کرد: ۹۰۰ ایستگاه پمپ آب‌رسانی به شالیزارها در گیلان را انجام می‌دهند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از لایروبی ۵۹۵ کیلومتر از نهرهای کشاورزی در این استان خبر داد و تصریح کرد: تعداد ۶۳ دستگاه ماشین‌آلات سنگین در حال لایروبی نهرهای استان هستند.

وی با بیان اینکه ایستگاه‌های پمپ آب امسال زودتر از سال‌های گذشته راه‌اندازی شده است، خاطرنشان کرد: ۱۴۰ ایستگاه پمپ آب در شهرستان رشت مستقر است.

آقابیگی شبکه‌های آبیاری گیلان را سنتی، مدرن و تلفیقی خواند و اظهار کرد: آبیاری قطره‌ای برای باغ‌های کیوی و زیتون در استان انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان هزینه آب‌بهای زراعی را به ازای هر متر مکعب ۴۸ تومان عنوان کرد و یادآور شد: مبلغ شش تومان به ازای هر متر مکعب آب زراعی از کشاورزان دریافت می‌شود.

وی با بیان اینکه پروانه بهره‌برداری از ۱۱ هزار و ۷۰۰ چاه عمیق، نیمه‌عمیق و سطحی در گیلان صادر شده است، تصریح کرد: آب سد سفیدرود باید طبق زمان‌بندی رهاسازی شود.

آقابیگی عمر مفید سد سفیدرود را ۵۰ سال دانست و بیان کرد: ۵۱ سال از عمر سد سفیدرود می‌گذرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان، آب مصرفی سد سفیدرود را برای شالیزارهای رشت، آستانه‌اشرفیه، فومن و شفت اعلام کرد./منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی