گیلانیان
یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ Sunday, 5 April , 2020
سپتامبر 4, 2018 کد خبر : 68892 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

نماینده مردم لنگرود :

لزوم حفظ و تقویت صادرات ۱۲ هزار تنی سالانه چای به خارج/ واردات بیش از یک‌میلیون برنج به داخل غیرمنطقی است

لزوم حفظ و تقویت صادرات ۱۲ هزار تنی سالانه چای به خارج/ واردات بیش از یک‌میلیون برنج به داخل غیرمنطقی است

گیلانیان : نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی بر لزوم حفظ رویه صادرات ۱۲ هزار تنی سالانه چای به خارج تاکید کرد و گفت: واردات بیش از یک‌میلیون برنج به داخل غیرمنطقی است.

مهرداد بائوج لاهوتی با اشاره به میزان تولید چای در داخل کشور اظهار کرد: سالانه حدود ۲۵ هزار تن چای در داخل تولید می‌شود.

وی صادرات چای داخلی به خارج را حائز اهمیت و مستلزم حمایت دانست و افزود: حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار تن چای طی پنج سال اخیر سالانه به خارج صادر شد که باید این رویه حفظ و تقویت شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ممنوعیت صادرات چای ایرانی به خارج و لغو این تصمیم اشتباه تصریح کرد: اخیراً وزارت صنعت، معدن و تجارت اشتباهی مرتکب شد و آن ممنوعیت صادرات چای داخلی به خارج بود که اکنون وزیر متبوع، توجیه و ممنوعیت صادرات چای را با نظارت موسسه تحقیقات چای مبنی بر تائید ایرانی بودنی چای را لغو کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه سالانه حدود ۵۷ هزار تن چای از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می‌شود گفت: در تلاش هستیم تا یا واردات چای را در انحصار سندیکای چای بگنجانیم و یا خرید چای را به بازار آزاد واگذار کنیم.

نماینده مردم در خانه ملت با اشاره به وضعیت تولید برنج داخل بیان کرد: خرید تضمینی برنج توسط دولت ۹ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام‌شده هرچند رغبتی برای کشاورز در راستای فروش تضمینی برنج وجود ندارد.

لاهوتی با بیان اینکه طی چهارماهه اخیر ۷۰۰ هزار تن برنج وارد کردیم اما اکنون متوقف‌شده گفت: توجیه دولت در امسال برای واردات برنج، عرضه در بازار نیست بلکه ذخیره آن با توجه به شرایط تحریمی است.

وی واردات بیش از یک‌میلیون برنج به داخل را غیرمنطقی و غیرقانونی برشمرد و تصریح کرد: بر اساس سرانه ۳۶ کیلوگرم جهاد کشاورزی نیازمند واردات برنج تا ۵۰۰ هزار تن هستیم و با در نظر گرفتن اختلافات نیاز به برنج سرانه ۴۰ کیلوگرمی وزارت بازرگانی، نباید بالغ‌بر یک‌میلیون تن برنج به کشور وارد شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با تأکید بر عدم تخصیص ارز دولتی برای واردات برنج افزود: وزارت جهاد نباید به واردکنندگان برنج ارز دولتی اختصاص دهد و منجر می‌شود قیمت برنج داخلی حفظ شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان سرریز شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان:

بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان سرریز شد

اعلام نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای

رئیس سازمان چای کشور:

اعلام نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای

صادرات غیر نفتی گیلان در سال گذشته، ۱۲ درصد رشد داشته است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان:

صادرات غیر نفتی گیلان در سال گذشته، ۱۲ درصد رشد داشته است

شیب ابتلا به کرونا در گیلان نزولی شد

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در گیلان:

شیب ابتلا به کرونا در گیلان نزولی شد

تحویل سال در کنار بیماران کرونایی