گیلانیان
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ Wednesday, 8 February , 2023
ژوئن 11, 2012 کد خبر : 9784 خبر ها

ابراز نگرانی شدید سرپرست شهرداری ماسوله :

ماسوله در معرض خطر جدی نابودی است

ماسوله در معرض خطر جدی نابودی است

گیلانیان : سرپرست شهرداری ماسوله از وجود سنگ‌های حجیم در بالادست این شهرتاریخی ابرازنگرانی کرد و از مسئولان استانی برای جلوگیری از پرت شدن این سنگ‌ها به سمت منازل مردم استمداد فوری طلبید.
علی خلیلی اظهارداشت: ماسوله در شیب بسیار تندی واقع شده که در ارتفاعات شمالی آن کوههایی با سنگهای بسیار حجیم، دقیقآ مشرف به منازل واقع شده است. وی خاطرنشان کرد: در زلزله دلخراش ۶۹برخی از سنگ‌ها بر اثر تحرکات به وجود آمده در زمین‌‌ رها شدند و بر روی برخی از منازل ماسوله سقوط کرد که در آن حادثه تاسفبار ۹ نفر از همشهریان ماسوله‌ای فوت و اهالی دچار غم، اندوه و ماتم شدند.
این مسئول، اضافه کرد: پس از وقوع این حادثه دلخراش، جهادسازندگی جهت ثثبیت سنگ‌ها و جلوگیری از اصابت مستقیم آن‌ها بر روی منازل مسکونی، در چندین نقطه نسبت به دیوار حائل مبادرت ورزید. به گفته خلیلی، در سالیان اخیر به ویژه سال ۹۰، شاهد سقوط بعضی از سنگ‌ها بر اثر انقباض و انبساط زمین و سنگ‌ها یا بارش نزولات آسمانی بوده‌ایم به گونه‌ای که در زلزله سال ۶۹ هم سنگ‌ها تعادل خود را از دست دادند و احتمال دارد بر اثر شرایط جوی از یکدیگر جدا بشوند. وی با اشاره به ابراز نگرانی مردم ماسوله از احتمال سقوط سنگ‌ها در آینده بر منازل خود از مکاتبه شهرداری ماسوله با ستاد حوادث غیرمترقبه استانداری گیلان خبر داد و اضافه کرد: به دنبال این مکاتبه کار‌شناسان ستاد غیرمترقبه به این شهر عزیمت و از محل استقرار سنگ‌ها بازدید کردند.
سرپرست شهرداری ماسوله، اذعان کرد: محل استقرار سنگ‌ها نقطه‌ای است که نمی‌توان هیچ گونه اقدامی بر روی زمین آن انجام داد، ضمن اینکه تخریب زمین و جنگل مسائلی است که باید مورد نظر قرار بگیرد.
خلیلی ابراز داشت: با بازدید کار‌شناسان ستاد غیرمترقبه استانداری گیلان مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای انتخاب مشاور ذیصلاح تخصیص داده شد که امسال شهرداری ماسوله نسبت به بکارگیری مشاور مورد نظر اقدام کرد که هم اکنون در حال انجام مطالعات است. وی بار دیگر هشدار داد: وجود سنگهای بسیار حجیم در بالادست، بافت تاریخی ماسوله، جان مردم را تهدید می‌کند و این تهدید جدی به شدت جدی است و نمی‌توان پیش بینی کرد که چه زمان بر روی خانه‌های مردم سقوط خواهند کرد.
شهردار مساوله مسئولان استانی و شهرستانی تقاضا کرد با شهرداری این شهر تاریخی و زیبا همکاری نمایند تا بعد از اتمام مطالعات توسط مشاور‏، نسبت به مهارکردن سنگ‌ها اقدام شود.
این مسئول از نزدیکی سنگهای در حال سقوط به خانه‌های مسکونی ابراز نگرانی و تصریح کرد: شاید خدای نکرده این سنگ‌ها نیمه شب وقتی مردم در خانه‌های خود در حالت استراحت باشند، سقوط کند و فجایعی رقم بزند که جهانیان را به تاثر وادارد. وی در این راستا پیشنهاد کرد هرچه سریع‌تر جاده فعلی ماسوله به سمت ماجولان، خلخال و اردبیل باعرض ۶م‌تر تعریض و به ۱۶م‌تر افزایش یابد و در زیر جاده به طرف منازل مسکونی مردم دیوار حائل احداث بشود تا اگر سنگی از بالادست در شیب تند قراربگیرد پرش آن بیش از ۱۰م‌تر نشود.
سرپرست شهرداری ماسوله درپایان تاکید کرد: درحال حاضر این سنگ‌ها درسر جای خود ثابت مانده‌اند، ولی خدای نکرده حوادث غیر مترقبه‌ای نظیر زلزله می‌تواند همه زیباییهای ماسوله را در لحظه‌ای نابود کند./ایلنا

اخبار مرتبط

نظرات

  • سلام این شهرویران شودبهتراست
    چراکه واقعا … گوش هرچی مسافره می برندیکی بااخذ پنج هزارتوان برای هرنیم ساعت پارکینگ – یکی باعوارض ورودبه شهر۱۵۰۰تومانی- یکی بابی نظمی – یکی باتعرض به نوامیس – یکی باقلدری ویکی با…
    واقعا آبروی هرایرانی وایران رابردن مسئولان اونجا

  • آقاجون به مردم خبربدیداونجایعنی ماسوله نرن چون افتضاحه شلوغی – گرانی – بی نظمی – هرج ومرج بیدادمیکنه ولی هیچ مسئولی هم نیست رسیدگی کنه خیلی جالبه این همه بی انضباطی

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی