گیلانیان
یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ Sunday, 7 August , 2022
ژانویه 14, 2014 کد خبر : 23698 خبر ها

مافیای واردات برج علیه برنج داخلی

مافیای واردات برج علیه برنج داخلی

اختصاصی گیلانیان : مافیای واردات برنج علیرغم نیاز کشور به ۵۰۰ هزار تن برنج وارداتی فقط در نیمه اول سال بیش از یک میلون و ۳۰۰ هزار تن برنج وارد کرده است .

محمد حسین قربانی ، نماینده آستانه و کیاشهر گفت : با توجه به ابلاغیه سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مبنی بر آلوده بودن سه نوع از برنج های معروف شمال کشور یک فراز و فرودهائی در بازار به وجود آمد که به ضرر کشاورز تمام شد .

وی ادامه داد : ما باور داریم حتما یک مافیائی در این ماجرا دست داشته است ؛ استناد ما این است در کنار دو، سه ، محصول داخلی دو ، سه نمونه از محصولات خارجی را مطرح کردند که هیچ اسم و رسمی در بازار ندارد ، شاید یک بار هم از رسانه یا مطبوعات این رقم تبلیغ نشده است . یعنی رفتند از یکی دو محصول خارجی که هیچ برند و نام و نشانی از آن اصلا در بازار پیدا نمی شود در کنار آن گذاشتند .

قربانی گفت : حالا چرا این قضیه پیش آمده است دو مسئله در این قضیه وجود دارد . مسئله اول این است که بر اساس استعلام و اعلام وزارت جهاد کشاورزی نیاز کشور به واردات برنج ۵۰۰ هزار تن در سال است در حالیکه برنجی که در شش ماهه اول سال جاری وارد شد چیزی حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن است .

وی ادامه داد : من این مطلب را در جلسه مجمع نمایندگان گیلان با رئیس جمهور به صراحت به آقای دکتر روحانی اعلام کردم و خواستار برخورد قاطع با این قضیه شدم .

وی افزود : از طرف دیگر مافیا واردات برنج با توجه با کاهش قیمت بین المللی برنج از یک سو و کاهش اندک قیمت ارز و رکود موقت و طبق معمول بازار از سوی دیگر با نفوذ در کارشناسان سازمان غذا و دارو در صدد شدند ما به التفاوت نیاز واردات را که از مرز ۷۰۰ هزار تن تجاوز می کند این ابلاغیه را صادر نمایند که برنج تولیدی آستانه و رشت و فریدونکنار که سه برند معروف و پر طرفدار کشور را تشکیل می دهد ، آلوده است تا بتواند برنج وارداتی خود را عرضه نماید .

نماینده آستانه و کیاشهر گفت : حال بر چه اساسی چنین ابلاغیه ای را صادر کردند شاید اینان رفتند در یک انبار دور افتاده تهران از یک نوع برنج وارداتی نمونه برداری کردند که ما معتقدیم قطعا این برنج داخلی نیست .

وی افزود : چه نظارتی هست که این ها برنج داخلی باشد ؟ قطعا این برنج های وارداتی است که مارک برنج داخلی را بر روی آن زدند و این ها رفتند از آن نمونه برداری کردند ! و یا خود این مافیای واردات برنج این سناریو را به اجرا گذاشته است .

قربانی گفت : استناد کارشناسان غذا و دارو باید از مراکز تولید برنج در استان های شمالی باشد نه اینکه بروند از برنج یک انبار ده کوره تهران استفاده نمایند در حالیکه برنج های معروف تولیدی کشور در حدی نیست که قابل انبار در ده کوره های تهران باشد !!؟؟

وی گفت : از سوی دیگر یکی از راههای آلودگی برنج آبیاری زمین زراعی از پساب های کارخانجات صنعتی است که ما در گیلان مزارعی نداریم از این نوع آب ها استفاده نماید و همه از آب سد سفیدرود و انهار کانالیزه شده و یا آب بندان ها و استخرهای نگهداری آبهای باران آبیاری می شوند .

وی گفت : وقتی این کار حساس از سوی رسانه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی پیگیری شد سه دانشگاه علوم پزشکی شمال کشور : گیلان ، مازندران و گلستان پس از آزمایشات عدیده این ادعا را تایید نکردند و خود سازمان غذا و دارو که اطلاعیه اول را داده بود این ادعا را نقض کرد .

وی با گله مندی از رسانه ها به دلیل عدم واکنش به این ترفند مافیای واردات برنج و اثرات سوء این ابلاغیه بر بازار برنج تولید داخل گفت :

ما انتظار داریم صدا و سیما روی این تکذبیه کار کند و همانطوری که ابلاغیه اولیه را اعلام کرد و باعث تشویش اذهان عمومی شد اینک در همان برنامه و وقت و ساعت تکذیبیه را نیز پخش نماید . تصور می رود انتظار به حقی هم باشد .

محمد حسین قربانی در پایان گفت : اگر رسانه ملی روی این قضیه کار نکند بنده علیه صدا و سیما شکایت خواهم کرد زیرا این قضیه هم آسیب جدی به کشاورزان و بازار برنج وارد کرده است و بازار های شمالی کشور را دچار تشویش و اضطراب کرده است و این برای ما قابل قبول نیست و باعث حساسیت همه دوستان ما در مجمع نمایندگان گیلان و استان های شمالی شده است .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد