گیلانیان
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ Saturday, 28 January , 2023
ژانویه 8, 2012 کد خبر : 5593 خبر ها

حضرت آیت الله قربانی در آستانه انتخابات مجلس نهم :

ما تابع شرع و عقل هستیم و آن را هم در سایه ولایت می‌فهمیم

ما تابع شرع و عقل هستیم و آن را هم در سایه ولایت می‌فهمیم

حضرت آیت الله قربانی، نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت به عنوان رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان در جلسه ستاد امر به معروف گفت: بعضی از آقایان از (معروف) و (منکر) تعریف یک بعدی نموده‌اند و به بعد سیاسی و جهانی آن توجه نکرده‌اند و این امر باعث انجام اعمال خرافی و خلاف نظر اسلام ‌شده که در بازتاب جهانی ناخوشایند است و مستمسکی برای دشمنان اسلام شده تا اسلام را به عنوان دین خشونت معرفی نمایند.

به گزارش خبرنگار گیلانیان : آیت الله قربانی شناخت امر به معروف و نهی از منکر را یکی از مهمات دانست و گفت : معروف آن چیزی است که عقل و شرع آن را به عنوان امر نیک بشناسد و منکر چیزی است که عقل و شرع آن را چیز زشت بشناسد و ما وظیفه داریم ابعاد مختلف امر به معروف را برای مردم تشریح کنیم و دانش عمومی را در این مورد به آن حدی برسانیم که نظرات یک سویه بعضی از آقایان نتوان موجب تضعیف اسلام در سطح جهان شود و از طرف دیگر به خاطر عدم آشنائی عمومی به حدود و ثغور امر به معروف و نهی از منکر باعث دوری مردم از اسلام نشویم.

وی در خصوص اهمیت امر به معروف و نهی از منکر گفت: از اهمیت این فریضه الهی همین بس که در روایات ما آمده‌است، اگر کسی مسئولیت امر به معروف را از شانه خود خارج و به شانه دیگر بیفکند و به عهده مردم بگذارد این عمل اعلام جنگ با خدا است .

نماینده مقام معظم رهبری در گیلان با اشاره به مسأله انتخابات گفت: الان مسئله انتخابات در پیش است، ما باید فقط ببینم که فلانی اصلاح طلب هست، فلانی منحرف هست، فلانی به احکام اسلامی پایبند هست یا خیر؟ آیا ما یک معیاری برای شایستگی افراد کاندیدای مجلس داریم یا نداریم؟

وی افزود: معیار ما این است کسی برای یک مسئولیتی به کار گرفته شود که فردی شایسته تر از دیگران باشد . ممکن است یک نفر ریش داشته باشد، ولایت را هم زمزمه بکند اما آگاهی از مسایل دینی و مملکتی نداشته باشد و در وقت لزوم از ولایت تبعیت نکند و سرپیچی کند. ما این آدم را گرچه علم و فضلش بالاتر است نمی‌توانیم بپذیریم. چون تبعیت از اسلام، قانون اساسی و ولایت ندارد و ملتزم به احکام دین نیست؛ ما نمی‌توانیم او را بعنوان کاندیدا تأیید کنیم.

وی ادامه داد: ولی اگر در یک دوره‌ای به یک آقائی رأی داد که شورای نگهبان او را تأیید کرده‌ بود، بعد دید که اینها دارند به یک سمت دیگر می‌روند، صدایشان از غرب بلند است، ماهواره‌ها این‌ها را تأیید می‌کند، لشکرکشی اینها به معنی این است که اینها ولایت را قبول ندارند، قانون اساسی، دستورات دین را قبول ندارند؛ گفت: لعنت بر اینهایی که ما را گول زده‌اند، و این آدم گفت از اینکه به او رأی داده‌ام توبه کرده‌ام ، آیا صرف اینکه او اصلاح طلب بود، یا به فلانی رأی داد، می‌توانیم این را حذف کنیم؟

وی افزود: این معروف به منکر است؛ یک عده‌ای این را منکر می‌دانند، یک عده این را معروف می‌دانند و ما ائمه جمعه در این قضایا، مرجع مراجعات مردم هستیم.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان گفت: من از کسانیکه مسئولیت اجرای این قانون را دارند انتظار دارم در این باره یک توضیحاتی روشن کننده‌ای به مردم بدهند تا این قضیه برای همه معلوم شود. چون کسی که واقعاً توبه کرده نمی‌شود این آدم را از جرگه اسلام بیرون کرد. اگر این کار را بکنیم خیلی‌ها را باید از گردونه خارج بکنیم و جذب حداکثری را از دست خواهیم داد در حالیکه باید جذب حداکثری داشته باشیم.

حضرت آیت الله قربانی افزود: بله، کسی که در لشکرکشی موافق است، کسی هماوای آن‌هاست، در جلسات آن‌ها است، حرف ولایت را گوش نمی‌دهد، ملتزم به احکام اسلامی نیست حساب‌شان با اینها جدا است؛ اما کسی واقعاً مسلمان بود، دید شورای نگهبان این‌ها را دیده و تأیید کرده، رفته به اینها رأی داده و بعد با دیدن صدا و حرکات مخالف آنها با نظام پشیمان شده، نباید بگوییم چون به اینها رأی داده باید از گردونه خارج شوند ؟!

وی با صراحت گفت: انتظار دارم همان آقایانی که می‌خواهند این قانون را اجرا کنند، برای مردم تبیین کنند.ما نمی‌توانیم بیاییم هر چه مجریان این کار بگویند عمل کنیم. ما تابع شرع هستیم. معروف آن چیزی است که شرع و عقل آن را بیان کرده‌است.

وی افزود: شرع و عقل را ما در سایه ولایت می‌فهمیم. رهبری هر چه بگوید ما مطیع هستیم؛ اما تفسیرهای به رأی را ما قبول نداریم.

نماینده مقام معظم رهبری در پایان گفت: ان شاء الله از وقت‌هائی که باقی مانده مسئولان بنشینند درباره این موضوع به یک جمع‌بندی برسند و مردم را از نگرانی و حیرانی و گمراهی بیرون بیاورند تا مردم نگویند اگر اسلام این است ما نخواستیم، پس فاصله می‌گیریم و ما حداکثری را از دست بدهیم.

اخبار مرتبط

نظرات

  • زنده باد حضرت آیت الله قربانی تنها علمدار ولایتمداری در گیلان ولایتمدار
    زنده باد حضرت آیت الله قربانی فقیه دانشمند وفسلسوف فرزانه وفخر جهان تشیع
    ما عماریون و حامیان ولایت در گیلان همواره پشتیبان ایشان هستیم و در ظل توجهات امام خامنه ای از نماینده اول مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری حمایت قاطع خود را اعلام می نماییم و در مقابل انحرافات اخیر در گیلان مقتدرانه خواهیم ایستاد

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی