گیلانیان
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ Tuesday, 27 September , 2022
فوریه 16, 2014 کد خبر : 24811 خبر ها

مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت:

مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام از وظایف حاکمیتی دامپزشکی

مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام از وظایف حاکمیتی دامپزشکی

گیلانیان : مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت: مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام از وظایف مهم و حاکمیتی این سازمان است.

سهراب عاقبتی شامگاه شنبه در جمع مدیران استان افزود: این سازمان از قدیمی ترین سازمان های دولتی کشور است که ۸۷ سال از زمان فعالیش می گذرد.

وی همچنین اظهارداشت: وظایف سازمان دامپزشکی کشور شامل نظارت بهداشتی بر کشتارگاه های دام و طیور و مراکز عرضه فرآورده های خام دامی، مبارزه با بیماری های دامی، مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام، نظارت بهداشتی برکارخانجات دارویی و نظارت بر کارخانجات دام و طیور و آبزیان است.

مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت: مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام از وظایف مهم و حاکمیتی است و این سازمان همکاری تنگاتنگ با مرکز بهداشت استان و دانشگاه علوم پزشکی دارد.

وی در ادامه از فعالیت دو کارخانه دارویی دام در گیلان خبرداد و افزود: گیلان از استان های در حال پیوستن به این فناوری است.

عاقبتی با اذعان اینکه هفت بیماری مشترک بین انسان و دام در استان بیشتر شایع است، اظهارداشت: بیماری تب مالت، سل، مشمشه، تب کریمه کنگو، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و هاری از جمله این بیماری هاست.

۱۱۴ بیماری نوپدید می تواند به انسان منتقل شود

وی گفت: از مجموع هزار و ۸۰۰ عامل بیماری زا ۸۰۰ بیماری مشترک بین انسان و دام هستند و همچنین از ۱۵۶ بیماری نوپدید ۱۱۴ بیماری می تواند به انسان منتقل شود.

مدیرکل دامپزشکی گیلان افزود: نقش دامپزشکی را می توان در سه محور عمده و اساسی از قبیل اقتصادی، بهداشتی، تحقیقاتی و پژوهشی در سطح جامعه و عرصه مسئولیت مربوطه تشریح کرد.

وی تصریح کرد: به جهت مسئولیت خطیر دامپزشکی در حفظ سلامت سرمایه های دامی شامل انواع دام ها و حیواناتی که در خدمت انسان هستند مثل اسب، گاو، گوسفند، طیور، ماهی ها، انواع آبزیان تا زنبور عسل و حیوانات خانگی، زینتی و تفریحی تا حیات وحش.

عاقبتی اظهارداشت: این بعد از رسالت دامپزشکی با جلو گیری از وقوع، شیوع و بروز بیماری ها یا تلفات نا خواسته در دام ها و حیواتات در محیط های مختلف زیستی معنی می شود.

وی گفت: در این راستا دامپزشکی با ارائه و توسعه بهترین، علمی ترین و عملی ترین روش های پیشگیری، درمان، کنترل و یا ریشه کنی بیماری های دامی و حیوانی مسئولیت خطیر خویش را محقق می سازد.

مدیرکل دامپزشکی گیلان افزود: توجه به اینکه دامداری به مفهوم رایج آن شامل زمینه های مختلف پرورش دام، طیور وآبزیان و دیگر دام ها و حتی نگهداری حیوانات زینتی و تفریحی و خانگی، تا چه اندازه ای در تامین درآمد عمومی و معاش انسان ها در جوامع مختلف مهم هستند به خوبی گویای اهمیت اقتصادی این جنبه از فعالیت دامپزشکی است.

وی اذعان داشت: در تمامی جوامع انسانی درصد بسیار بالایی از درآمد مردم و درآمد سرانه و ملی چه در جوامع بسیار پیشرفته و صنعتی و چه در جوامع سنتی و ابتدایی وابسته به سرمایه دامی آن جامعه است.

عاقبتی بیان داشت: بعد بهداشتی یا نقش بنیادین و مسئولیت دامپزشکی در تامین بهداشت و سلامت زیستی از جنبه سلامت جامعه انسانی است.

وی افزود: اساس و پایه بهداشت و سلامت جوامع انسانی به میزان بسیار زیادی هم به صورت بالقوه و هم به صورت بالفعل وابسته به بهداشت دام ها و حتی دیگر حیوانات است.

دام ها می توانند به عنوان منبع ذخیره یا پایگاه استقرار عوامل بیماری ها واقع شوند

مدیرکل دامپزشکی استان گفت: صدها نوع بیماری مشترک یا قابل انتقال از دام به انسان شناخته شده است، که دام ها می توانند به عنوان منبع ذخیره یا پایگاه استقرار عوامل این بیماری ها واقع شوند و از طرق مختلف این بیماریها را به انسان منتقل و خطری جدی برای سلامت انسانها را ایجاد کنند.

وی افزود: مصرف فرآورده های خوراکی مثل گوشت، شیر، آلایش، تخم مرغ ویا استفاده از فرآورده های غیر خوراکی مثل پشم، پوست مو، پر و یا از طریق تماس های محیطی مستقیم و غیر مستقیم با حیوانات و قرار گرفتن در چرخه های مختلف زیست محیطی عوامل بیماری زا، ممکن است باعث وقوع و شیوع بیماری های قابل توجهی در انسان ها شود.

عاقبتی اذعان داشت: دامپزشکی در این بعد از مسئولیت خویش علاوه بر تخفیف و از بین بردن راه های اشاعه بیماری در دام ها و حیوانات با استفاده از آخرین دستاوردهای علمی و فنی روز، در جلوگیری و توقف چرخه انتقال بیماری ها و آلودگی ها از دام به جمعیت های انسانی رسالت بسیار مهمی را به انجام می رساند.

وی اظهارداشت: فعالیت بسیار گسترده دامپزشکان و دانش آموختگان علوم دامپزشکی در کشتارگاه ها، کارخانجات بسته بندی فرآورده های گوشتی و خوراکی، مراکز جمع آوری شیر و کارخانجات تولید مواد لبنی و غیره گواه بر انجام این وظیفه مهم است.

مدیرکل دامپزشکی گیلان گفت: دامپزشکی در بستر علمی و توسعه کمی و کیفی خویش به عنوان یکی از مهمترین رشته های تحصیلی دانشگاهی و از اوایل دوران تاسیس دانشگاه مطرح بوده است.

وی افزود: در حال حاضر تخصص های بی شماری در زمینه های مختلف علمی و فنی در دانشگاه ها و دانشکده های دامپزشکی ایجاد شده است بنابراین امروزه دانشمندان، دانش پژوهان و تعداد زیادی از دانش آموختگان مختلف علوم دامپزشکی علاوه بر فعالیت های تخصصی در حیطه دامپزشکی، در موارد بسیار و متعددی در کنار دیگر محققان در رشته های مرتبط، در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و در علوم و فناوری های گوناگون، همکاری شایان توجهی دارند.

عاقبتی اظهارداشت: با وجودی که دامپزشکی به عنوان یک رشته تحصیلی دشوار و حرفه ای سخت مطرح است ولی افزایش درک عمومی از جایگاه این رشته در جامعه و ایجاد علاقه و انگیزش پایدار بر مبنای ارزش های اجتناب نا پذیر، می تواند آنرا تا حد یک رشته تحصیلی بسیار خوشایند و حرفه ای جذاب و متنوع برای ایجاد و توسعه زندگی سالم و برخوردار بخصوص برای نسل های آینده معرفی کند.

وی اذعان داشت: با توضیح اینکه در جوامع پیشرفته تر و بخصوص در جوامعی که استانداردهای زیستی با دقت و اهمیت بیشتری مدنظر قرار دارند، دامپزشکان از جایگاه بسیار رفیعی بر خوردار هستند.

همه تلاش دامپزشکی به حداقل رساندن بیماریها با اقدامات مبارزه ای و پیشگیری است

مدیرکل دامپزشکی گیلان بیان داشت: دو نوع واکسیناسیون در دامپزشکی انجام می شود نخست واکسیناسیون بر علیه بیماری های دامی شامل شاربن ( شاربن علامتی )، تیلریوز، آبله و تب برفکی و واکسیناسیون مشترک بین انسان و دام شامل بیماری تب مالت، سل، مشمشه، تب کریمه کنگو، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و هاری ) است.

وی تاکید کرد: همه تلاش دامپزشکی به حداقل رساندن این بیماریها با اقدامات مبارزه ای و پیشگیری است.

عاقبتی یادآورشد: برنامه واکسیناسیون بطور روزانه از سوی دامپزشکان در سطح استان انجام می گیرد. / منبع : مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی