گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
اکتبر 22, 2012 کد خبر : 13903 خبر ها

چون دولت از رشد نرخ دلار سود مي برد :

متاسفانه دولت نقش نظارتی خود را رها کرده است

متاسفانه دولت نقش نظارتی خود را رها کرده است

اختصاصی گیلانیان : غلامعلی جعفر زاده ، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در خصوص عدم اعتقاد دولت به راه اندازی بورس ارز  و تأثیر این تشکیلات در اقتصاد کشور  بمنظور کنترل بازار ارز  گفت : 

در مورد اینکه بورس ارز می تواند به اقتصاد کشور کمک نموده و جلوی تلاطمات ارزی را بگیرد باید بگویم بورس ارزی می توانست در این مقطع بسیار حساس برای اقتصاد کشور و همچنین کنترل نوسانات نرخ ارز مفید باشد اما متاسفانه دولت هیچ اعتقادی به راه اندازی این بورس نداشت و فکر نمی کرد در شرایط کنونی راه اندازی بورس ارزی بتواند نوسانات نرخ ارز که رو به تزاید است بتواند به  اقتصاد کشور کمک نماید . بر خلاف نظر دولت و تیم اقتصادی مربوطه تصورم این است که راه اندازی بورس ارزی می توانست به کمک اقتصاد کشور بیاید و جلوی نوسانات نرخ ارز را بگیرد.

وی در خصوص برنامه دولت برای کنترل بازار ارز کشور دارد و جلوگیری از رشد فزاینده نرخ ارز گفت :

در هفته گذشته وزیر اقتصاد به منظور پاسخگویی در مورد تلاطمات بازار ارزی به مجلس آمده بود. واقعیت این است که توضیحاتی که آقای وزیر داد به هیچ وجه قانع کننده نبود. من فکر می کنم دولت فاقد یک استراتژی مشخص در این زمینه هست. متاسفانه دولت دائما از اجرای طرح های مختلفی صحبت می کند اما هیچ یک از آن طرح ها را تا به حال به صورت کامل به مرحله اجرا در نیاورده است. یکبار صحبت از تک نرخی کردن نرخ ارز می کند اما دیدیم در پی ایجاد بحران ارزی در سه ماه پایانی سال گذشته نتوانسته ارزرا تک نرخی نماید . جای دیگر از اولویت بندی تخصیص ارز به کالاهای ضروری صحبت می کند ولی این طرح را هم آنطور که باید و شاید اجرا نمی کند. من فکر می کنم دولت و تیم اقتصادی آن دچار یک سر درگمی هستند و رویه ای که دولت تا به حال در پیش گرفته است نشان می دهد که دولت و تیم اقتصادی مربوطه فاقد استراتژی مشخص در این زمینه هستند. من فکر می کنم دولت یک جا باید تکلیف خودش را روشن کند .

عضو کمیته راهبردی سئوال از رئیس جمهور  در مورد چگونگی جلوگیری دولت از رشد نرخ ارز افزود : 

به نظر من دولت در اولین حرکت باید نظارت خود را بیشتر بکند. به نظر من دولت بیشتر به تفکرات اجرائی اعتقاد دارد و کمتر به کار وزارتی و نظارت عالی می پردازد. بنابر این دولت باید اول کار نظارتی را در خود تقویت کند و بیشتر به بحث نظارت بر ارکان خود اهمیت بدهد.

نکته بعدی به نظر من دولت نهم و دهم زیاد اعتقادی به استفاده از نظر کارشناسان و نخبگان ندارد . متاسفانه در مدت عمر دولت نهم و دهم کمتر شاهد این بودیم که تیم اقتصادی دولت با کارشناسان و نخبگان اقتصادی کشور در بخش های گوناگون مملکتی به نقد و بررسی بنشینند  . در معدود نشست هائی هم که در این زمینه برگزار کرده است متاسفانه خروجی خوب و مناسبی از آن نشست ها دیده نشده است.

 بنابر این من فکر می کنم دولت باید به جای اینکه راه خود را برود با کارشناسان و نخبگان اقتصادی کشور نشست هائی برگزار کند و با همفکری آنها مشکلات اقتصادی کشور را هر چه زودتر حل کنند.

متاسفانه دولت در ۷ سال گذشته راه خود را از کارشناسان و نخبگان اقتصادی جدا کرده است و همین امر منجر به بوجود آمدن شرایط دشوار برای اقتصاد و صنعت کشور شده است.

به دولت تاکید می کنم در این سال آخر سعی کند با هم فکری نخبگان و کارشناسان اقتصادی کشور مشکلات مختلفی که در اقتصاد وجود دارد را حل کند.

جعفر زاده در مورد نظارت مجلس بر بخش های داخلی دولت و ملزم ساختن دولت به انجام  نظارت بیشتر بر روی عملکرد بخش های داخلی خود گفت : 

کار مجلس نظارت بر اجرای صحیح قانون است و باید بر این مسئله نظارت بکند که قوانین در کشور چه از سوی دستگاه اجرایی و چه از سوی سایر نهاد ها و سازمان ها به درستی اجرا شود. مجلس و نمایندگان نمی توانند بر نظارتی که دولت باید بر روی دستگاههای خود داشته باشند، نظارتی داشته باشند . نظارت بر روی دستگاه ها و بدنه داخلی دولت از وظایف دولت است و متاسفاته آن چه امروز در کشور شاهد هستیم به ما نشان می دهد که دولت این بخش را کاملا رها کرده است و هیچ کار نظارتی در این زمینه انجام نمی دهد.   

وی در باره این سوال که آیا دولت از نابسامانی بازار ارز و رشد نرخ دلار سود می برد توضیح داد :

بله دولت از افزایش نرخ ارز در داخل بازار سود می برد، زیرا طبق بندی از لایحه بودجه دولت باید دلاری را که به بازار تزریق می نماید به نرخ روز محاسبه کند ، بنابر این افزایش نرخ دلار در بازار به دولت این امکان را می دهد که دلار را با قیمت بیشتری به فروش برساند و از این راه به در آمد های ریالی خود بیفزاید.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی