گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
فوریه 18, 2012 کد خبر : 6978 خبر ها

علی مطهری نماینده تهران :

مجلس نباید در اختیار وکیل‌الدوله‌ ها قرار بگیرد

مجلس نباید در اختیار وکیل‌الدوله‌ ها قرار بگیرد

گیلانیان : علی مطهری نماینده تهران در چهارمین نشست عمومی دفتر تحکیم وحدت که در دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس نهم در ۱۲ اسفندماه افزود: این انتخابات از حساسیت خاصی برخوردار است به خاطر شرایط ویژه کشور، تحریم‌های اقتصادی و تهدیدهای نظامی غرب در این شرایط ویژه گنجانده می شود به همین جهت مشارکت حداکثری مردم می تواند پیامی را به کشورهای غربی ابلاغ کند. مهمترین پیام مردم با حضور در انتخابات آن است که به کشورهای غربی اعلام می کنند که ما همچنان پای نظام اسلامی ایستاده‌ایم.
گزیده سخنان وی را به نقل از مهر بخوانید:
· یکی از اشتباهات فاحشی که جریان اصلاح طلب مرتکب شد آن بود که در انتخابات مجلس نهم شرکت نکرد و عدم شرکت خود را در جهت اعتراض به حوادث سال ۸۸ عنوان کرد. در صورتی که آنها می‌توانستند با حضور در انتخابات مطالبات مردم را دنبال کنند.
· فلسفه وجود مجلس جلوگیری از سرکشی‌های دولت است. قدرت فسادآور است مگر در مورد شخص معصوم. بر این اساس مجلس به وجود آمده است تا بر عملکرد دولت نظارت کند.
· مجلس نباید در اختیار نمایندگانی قرار گیرد که وابسته به کانون‌های قدرت و ثروت هستند. آنها نمی توانند مطالبات مردم را دنبال کنند چرا که خود را مدیون و وامدار کانون‌های قدرت و ثروت می‌دانند.
· اگر نظام ما نظامی بود که در آن احزاب نقش تاثیرگذاری را در انتخابات ایفا می‌کردند می توانستند کار مردم را برای انتخاب نامزدها راحت‌تر کنند و مردم بدون تحقیق و تفحص به نامزد حزبی خاص رای می‌دادند و دیگر شاهد تشکیل ائتلاف‌های متعدد نبودیم.
· باید نگاهی درست به جایگاه مجلس داشته باشیم. نمایندگان در مجلس باید از حقوق مردم دفاع کنند و مجلس نباید در اختیار وکیل‌الدوله‌ها قرار گیرد. البته برخی در نطق‌های پیش از دستور خود رسماً‌اعلام کردند که ما به وکیل‌الدوله بودن خود افتخار می‌کنیم چون دولت مردمی است و ما از دولت حمایت می‌کنیم اما باید به این نکته توجه داشت که نماینده باید عملکردهای دولت را به خوبی رصد کند و مانع تخلفات آن شود.
· باید رابطه مجلس با ولایت مشخص شود . عده‌ای در مجلس معتقدند که رهبری با برخی از کارکردها منجمله استیضاح، سئوال از رئیس جمهور و مواردی دیگر موافق نیستند پس نمایندگان نیز نباید آن را مطرح کنند در صورتی که این تحلیل قابل پذیرش نیست. مقام معظم رهبری در سفر به کرمانشاه عنوان کرده بودند که رهبری در امور قوای دیگر دخالت نمی‌کند. به همین جهت معتقدم ولایت فقیه به هیچوجه مزاحم مجلس و آزادی مردم نیست.
· دیگران نباید به راحتی مجلس را متهم کنند. پس از موضوع طرح وقف دانشگاه آزاد در مجلس عده‌ای مجلس را متهم کردند در صورتی که نمایندگان باید به دور از هرگونه فشارها نظرات خود را بیان کنند. حتی بنده به آقایان کوچک‌زاده و رسایی گفته بودم که شما نمایندگان ملت هستید و باید از حقوق مردم دفاع کنید، شما حتی نمایندگان جنبش سبزی‌ها نیز هستید و اگر از آنها حقی ضایع شده باشد باید دفاع کنید.
· برخی به گونه‌ای مهره چینی می کنند که در آن آقای الف به عنوان رئیس مجلس مشخص شود و پس از آن راه برای ریاست جمهوری وی هموار شود که این خیانت به مردم است.
· پدیده‌ای به نام احمدی‌نژاد را محصول مجالس هفتم و هشتم است. البته ما منکر خدمات احمدی‌نژاد نیستیم چرا که در زمینه هسته‌ای، سفرهای استانی هیئت دولت به استان‌ها خدماتی را انجام داده است اما در قانون گریزی نقدهایی به دولت احمدی‌نژاد وارد است. دولت مامور اجرای قانون است حتی اگر آن قانون، قانون خوبی نباشد اما دولت احمدی نژاد نظرات شخصی خود را اجرایی می‌کند بنابراین معتقدم پدیده احمدی‌نژاد محصول مجالس هفتم و هشتم است. اگر نمایندگان ملت به خوبی وظایف خود را دنبال می‌کردند چنین پدیده‌ای به وجود نمی‌آمد

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی