گیلانیان
پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ Thursday, 13 December , 2018
مهر ۲۸, ۱۳۹۳ کد خبر : 30664 خبر ها

محصولات و کالاهای صادراتی هویت ملی، علمی و فرهنگی کشور محسوب می شود

محصولات و کالاهای صادراتی هویت ملی، علمی و فرهنگی کشور محسوب می شود

گیلانیان : رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان گفت: محصولات و کالاهای صادراتی هر کشور، به عنوان هویت ملی آن کشور است و باید با نگرشی مسئولانه به تولید محصولات صادرات محور، نقش تولید و صنعت را در افزایش سهم آن در بازارهای فراملی افزایش داد.

‘علی منتظری’ عصر دوشنبه و در آستانه ۲۹ مهر روز ملی صادرات بر ارزش سهم صادرات در افزایش تراز تجاری و افزایش ارزش پول ملی تأکید کرد و گفت: صادرات غیر نفتی مهم ترین محرک تولید و عامل بزرگ در عدم وابستگی به درآمدهای نفتی و ایجاد ثبات اقتصادی غیر متکی به نفت است.

وی ارج گذاری بر تولید محصول مطلوب و صادرات تولیدات بهینه را یکی از مهم ترین رسالت های هر تولیدکننده و صادرکننده ای عنوان و خاطرنشان کرد: ارتقاء کیفیت و تولید نابِ محصولاتی که با هدف ارائه به بازارهای بین المللی و فراملی انجام می شود، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

منتظری افزود: هر تولیدکننده و صادرکننده ای می بایست کالای صادراتی را به منزله هویت ملی، فرهنگی و علمی ایران اسلامی تلقی کند زیرا قضاوت و نگرش مصرف کننده خارجی بر کالای هر کشوری، می تواند ضامن بقاء و یا عدم بقاء آن کالا در بازار باشد.

وی تصریح کرد: تولید محور اصلی پیشرفت و توسعه اقتصادی هر ملتی است، از این رو افزایش تولید توأم با ارتقاء کیفیت محصول باعث افزایش تقاضا برای محصول ایرانی می شود و همین امر متضمن ایجاد اشتغال پایدار و افزایش سرانه درآمد ملی می شود.

منتظری در ادامه با اشاره به جایگاه استراتژیک گیلان در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای اروپایی و حاشیه دریای خزر گفت: گیلان از دیرباز به عنوان دروازه ورود ایران به کشورهای حاشیه دریای خزر مطرح بوده است ، از این رو همواره نقش بسزایی در گسترش تعاملات تجاری با کشورهای همسایه داشته است.

وی با تأکید بر ظرفیت های تولیدی، صنعتی و صادراتی استان گفت: هم اکنون بیش از ۲۰۰ واحد صنعتی و تولیدی در گیلان قابلیت های ارزشمندی در تولید انواع محصولات صادرات محور از جمله صنایع تبدیلی، صنایع معدنی، صنایع غذایی، صنایع دارویی، صنایع برق و الکترونیک، صنایع شیمیایی، سلولزی و صنایع نساجی دارند.

منتظری با اشاره به وجود برخی قوانین دست و پاگیر در امر صادرات و عدم حمایت قانونی از صادرکنندگان گفت: خوشبختانه با رویکرد دولت تدبیر و امید، شاهد ایجاد فضای گسترده تری در تجارت با کشورهای دیگر هستیم.

وی با اشاره به شرایط سیاسی حاکم بر روسیه و اعمال تحریم های اقتصادی از سوی غرب بر این کشور، بر ضرورت تأمین کالای مورد نیاز این کشور از طریق ایران تأکید کرد و گفت: هم اکنون روسیه در شرایطی قرار دارد که با توجه به تعاملات مثبت سیاسی با ایران می تواند بازار مطئمن و پرمصرفی برای انواع تولیدات صنعتی، معدنی ، کشاورزی و خدماتی کشور بویژه استان گیلان باشد.

منتظری خاطر نشان کرد: در راستای افزایش تعاملات تجاری، بازرگانان استان گیلان در قالب یک هیأت تجاری به منظور آشنایی با بازار مواد غذایی به مسکو اعزام شده اند .

وی همچنین از پذیرش هیأت تجاری از آستراخان روسیه به استان خبر داد و افزود: از ابتدای سال تا کنون جلسات کمیته پایش تجارت خارجی و کارگاه توسعه صادرات غیرنفتی و نیز جلسات شورای مبادلات مرزی در گیلان برگزار شده است.

وی برگزاری همایش فرصت های تجاری با کشور روسیه را یکی دیگر از مهم ترین اقدامات سازمان صنعت، معدن و تجارت در راستای افزایش سطح آگاهی های تجار و بازرگانان گیلانی عنوان کرد و افزود: ایجاد جهش صادراتی و استفاده حداکثری از ظرفیت های صادراتی گیلان یکی از اساسی ترین برنامه های سازمان صنعت، معدن و تجارت در حوزه تجارت خارجی است.

وی وجود شرایط و ضوابط مناسب در بازار هدف صادراتی، وجود حمایت های دولتی برای صادرکنندگان، وجود زیرساخت های حمل و نقل و آشنایی صادرکنندگان به ضوابط تجارت با کشورهای هدف را از ضروریات توسعه صادرات عنوان کرد.

وی افزود: با توجه به شرایط حذفی و رقابتی در بازارهای بین المللی، حفظ بازار از ایجاد یک بازار جدید مهم تر است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان معافیت های مالیاتی، اعطای تسهیلات، رفع مشکلات مربوط به گمرک و سیاست های حمایتی دولت از صادرکنندگان و سرمایه گذاران را از جمله مهم ترین عوامل زمینه ساز در توسعه صادرات ذکرکرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط حاکم بر بازارهای مصرف، با ارتقای بسته بندی محصولات و معرفی یک برند مخصوص در بازار و افزایش کیفیت کالاها نسبت به کالای مشابه خارجی می توانیم جهش صادراتی را داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

۱۳۴ نمایش‌ خیابانی در گیلان اجرا شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان :

۱۳۴ نمایش‌ خیابانی در گیلان اجرا شد

‌‌افزایش قیمت نان در گیلان “تخلف” است‌

نماینده مردم رشت در مجلس ‌:

‌‌افزایش قیمت نان در گیلان “تخلف” است‌

اصناف اختلافات خود را کنار بگذارند

رئیس اتاق اصناف مرکز استان گیلان :

اصناف اختلافات خود را کنار بگذارند

ثبت بیش از ۷۰ میلیون نفر پرونده در نظام ارجاع سلامت

معاون بهداشتی وزیر بهداشت و درمان :

ثبت بیش از ۷۰ میلیون نفر پرونده در نظام ارجاع سلامت