تبلیغ
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ Monday, 24 September , 2018
مهر ۲۸, ۱۳۹۳ کد خبر : 30664 خبر ها

محصولات و کالاهای صادراتی هویت ملی، علمی و فرهنگی کشور محسوب می شود

محصولات و کالاهای صادراتی هویت ملی، علمی و فرهنگی کشور محسوب می شود

گیلانیان : رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان گفت: محصولات و کالاهای صادراتی هر کشور، به عنوان هویت ملی آن کشور است و باید با نگرشی مسئولانه به تولید محصولات صادرات محور، نقش تولید و صنعت را در افزایش سهم آن در بازارهای فراملی افزایش داد.

‘علی منتظری’ عصر دوشنبه و در آستانه ۲۹ مهر روز ملی صادرات بر ارزش سهم صادرات در افزایش تراز تجاری و افزایش ارزش پول ملی تأکید کرد و گفت: صادرات غیر نفتی مهم ترین محرک تولید و عامل بزرگ در عدم وابستگی به درآمدهای نفتی و ایجاد ثبات اقتصادی غیر متکی به نفت است.

وی ارج گذاری بر تولید محصول مطلوب و صادرات تولیدات بهینه را یکی از مهم ترین رسالت های هر تولیدکننده و صادرکننده ای عنوان و خاطرنشان کرد: ارتقاء کیفیت و تولید نابِ محصولاتی که با هدف ارائه به بازارهای بین المللی و فراملی انجام می شود، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

منتظری افزود: هر تولیدکننده و صادرکننده ای می بایست کالای صادراتی را به منزله هویت ملی، فرهنگی و علمی ایران اسلامی تلقی کند زیرا قضاوت و نگرش مصرف کننده خارجی بر کالای هر کشوری، می تواند ضامن بقاء و یا عدم بقاء آن کالا در بازار باشد.

وی تصریح کرد: تولید محور اصلی پیشرفت و توسعه اقتصادی هر ملتی است، از این رو افزایش تولید توأم با ارتقاء کیفیت محصول باعث افزایش تقاضا برای محصول ایرانی می شود و همین امر متضمن ایجاد اشتغال پایدار و افزایش سرانه درآمد ملی می شود.

منتظری در ادامه با اشاره به جایگاه استراتژیک گیلان در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای اروپایی و حاشیه دریای خزر گفت: گیلان از دیرباز به عنوان دروازه ورود ایران به کشورهای حاشیه دریای خزر مطرح بوده است ، از این رو همواره نقش بسزایی در گسترش تعاملات تجاری با کشورهای همسایه داشته است.

وی با تأکید بر ظرفیت های تولیدی، صنعتی و صادراتی استان گفت: هم اکنون بیش از ۲۰۰ واحد صنعتی و تولیدی در گیلان قابلیت های ارزشمندی در تولید انواع محصولات صادرات محور از جمله صنایع تبدیلی، صنایع معدنی، صنایع غذایی، صنایع دارویی، صنایع برق و الکترونیک، صنایع شیمیایی، سلولزی و صنایع نساجی دارند.

منتظری با اشاره به وجود برخی قوانین دست و پاگیر در امر صادرات و عدم حمایت قانونی از صادرکنندگان گفت: خوشبختانه با رویکرد دولت تدبیر و امید، شاهد ایجاد فضای گسترده تری در تجارت با کشورهای دیگر هستیم.

وی با اشاره به شرایط سیاسی حاکم بر روسیه و اعمال تحریم های اقتصادی از سوی غرب بر این کشور، بر ضرورت تأمین کالای مورد نیاز این کشور از طریق ایران تأکید کرد و گفت: هم اکنون روسیه در شرایطی قرار دارد که با توجه به تعاملات مثبت سیاسی با ایران می تواند بازار مطئمن و پرمصرفی برای انواع تولیدات صنعتی، معدنی ، کشاورزی و خدماتی کشور بویژه استان گیلان باشد.

منتظری خاطر نشان کرد: در راستای افزایش تعاملات تجاری، بازرگانان استان گیلان در قالب یک هیأت تجاری به منظور آشنایی با بازار مواد غذایی به مسکو اعزام شده اند .

وی همچنین از پذیرش هیأت تجاری از آستراخان روسیه به استان خبر داد و افزود: از ابتدای سال تا کنون جلسات کمیته پایش تجارت خارجی و کارگاه توسعه صادرات غیرنفتی و نیز جلسات شورای مبادلات مرزی در گیلان برگزار شده است.

وی برگزاری همایش فرصت های تجاری با کشور روسیه را یکی دیگر از مهم ترین اقدامات سازمان صنعت، معدن و تجارت در راستای افزایش سطح آگاهی های تجار و بازرگانان گیلانی عنوان کرد و افزود: ایجاد جهش صادراتی و استفاده حداکثری از ظرفیت های صادراتی گیلان یکی از اساسی ترین برنامه های سازمان صنعت، معدن و تجارت در حوزه تجارت خارجی است.

وی وجود شرایط و ضوابط مناسب در بازار هدف صادراتی، وجود حمایت های دولتی برای صادرکنندگان، وجود زیرساخت های حمل و نقل و آشنایی صادرکنندگان به ضوابط تجارت با کشورهای هدف را از ضروریات توسعه صادرات عنوان کرد.

وی افزود: با توجه به شرایط حذفی و رقابتی در بازارهای بین المللی، حفظ بازار از ایجاد یک بازار جدید مهم تر است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان معافیت های مالیاتی، اعطای تسهیلات، رفع مشکلات مربوط به گمرک و سیاست های حمایتی دولت از صادرکنندگان و سرمایه گذاران را از جمله مهم ترین عوامل زمینه ساز در توسعه صادرات ذکرکرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط حاکم بر بازارهای مصرف، با ارتقای بسته بندی محصولات و معرفی یک برند مخصوص در بازار و افزایش کیفیت کالاها نسبت به کالای مشابه خارجی می توانیم جهش صادراتی را داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

دفترچه بیمه تامین اجتماعی باطل شد !؟

قابل توجه بیمه شدگان تامین اجتماعی :

دفترچه بیمه تامین اجتماعی باطل شد !؟

بخش دوم : کشاورزی گیلان از حرف تا عمل

قابل توجه استاندار محترم:

بخش دوم : کشاورزی گیلان از حرف تا عمل

بخش اول : وضعیت بنزین و طراح شایعه کمبود؟

سخنی با استاندار گیلان:

بخش اول : وضعیت بنزین و طراح شایعه کمبود؟

قانونی که در یک سالگی‌اش «تغییر» کرد، ولی «مبهم» ماند!

تأملی موشکافانه بر تغییرات «قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان»؛

قانونی که در یک سالگی‌اش «تغییر» کرد، ولی «مبهم» ماند!