گیلانیان
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022
فوریه 2, 2016 کد خبر : 45525 خبر ها

محیط زیست گیلان علاوه بر تالاب، در زمینه زباله نیز در معرض خطر است

محیط زیست گیلان علاوه بر تالاب، در زمینه زباله نیز در معرض خطر است

گیلانیان : رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان گفت: محیط زیست استان، نه تنها در زمینه تالاب بلکه در زمینه های دیگر مانند آلودگی آب های زیر زمینی، خاک و زباله هم در معرض خطر است.

کیوان محمدی روز سه شنبه در جلسه بررسی وضعیت پروژه های احیای تالاب انزلی که در سالن جلسات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد، اظهار کرد: قطعاً ظرفیت و توانایی جایکا (آژانس همکاری های بین المللی ژاپن) بیشتر از آن چیزی است که در گیلان از آن بهره مند شدیم لذا انتظار می رود همکاری با جایکا صرفاً محدود به مشاوره فنی و تخصصی مسائل محیط زیست و تالاب انزلی نباشد و در سایر زمینه ها از جمله کشت برنج همکاری ها افزایش یابد.

وی با اشاره به اهداف جایکا در استان افزود: همه مسائل صرفاً مربوط به وام و بودجه برای انجام کار نیست بلکه باید از علم، دانش و ارتباطات اینگونه سازمان های بین المللی هم استفاده کرد.

محمدی با تاکید بر حفظ محیط زیست، کره زمین را به کشتی تشبیه و اضافه کرد: همه ما درون این کشتی زندگی می کنیم، هرکجای کشتی آسیب ببیند به همه ساکنان آن آسیب خواهد رسید لذا باید هرکسی هرکاری در حد توان خودش برای حفظ محیط زیست انجام دهد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان با بیان اینکه محیط زیست استان نه تنها در زمینه تالاب بلکه در زمینه های دیگر مانند آلودگی آب های زیر زمینی، خاک و زباله هم در معرض خطر است، تصریح کرد: در حفظ محیط زیست استان و تالاب انزلی باید رسالت جهانی داشت چراکه اگر به مانند جایکا یک رسالت جهانی برای خود قائل باشیم، شاهد تحولات چشمگیر در حفظ محیط زیست استان خواهیم بود.

وی خواستار برگزاری جلسات با محوریت استانداری، محیط زیست و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و طرف ژاپنی به منظور تجدید ساختار و وحدت رویه در خصوص تالاب و مسائل زیست محیطی استان شد و خاطرنشان کرد: مجموعاً همکاری با جایکا را یک فرصت مغتنم برای خود می دانیم و سعی می کنیم از آن به نحو احسن استفاده کنیم.

محمدی همچنین خواستار ارتباط بیشتر جایکا با سمن ها شد و اظهار داشت: به نظر می رسد شناخت کافی و مطلوب روی فعالیت های جایکا وجود ندارد.

وی با بیان اینکه شرایط کنونی ایران به نوعی شبیه شرایط ژاپن در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی است، خطاب به گروه ژاپنی گفت: فشارهای بین المللی، رکود اقتصادی و شرایط مختلف دیگر که بر ایران تحمیل شده بود، شرایط را به گونه ای پیش برد که نتوانیم آنگونه که باید از توانمندی های جایکا استفاده کنیم ولی مطمئن باشید شرایط پس از برجام بهبود خواهد یافت و زمینه همکاری های بین المللی خصوصا در زمینه های آموزشی، انتقال تکنولوژی و مسائل زیست محیطی افزایش خواهد یافت.

مشاور ارشد تیم جایکا نیز در این جلسه به بیان گزارشی از مطالعات، فعالیت ها، اهداف و نتایج پروژه احیای تالاب در محورهای شش گانه شامل حفاظت اکولوژیک، مدیریت آبخیز، مدیریت فاضلاب، مدیریت پسماند، اکوتوریسم و آموزش زیست محیطی و نیز پیشنهاد و راهکارهای لازم در زیر کمیته های مربوطه پرداخت.

تومو آئوکی توسعه اراضی کشاورزی در حاشیه تالاب، عدم پایش کیفی مناسب آب، رسوب آوری رودخانه ها را از جمله مشکلات اصلی در پروژه احیای تالاب انزلی عنوان کرد و افزود: سعی کردیم با اولویت بندی، کارها را به بهترین شکل پیش ببریم.

قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان نیز در سخنانی، با بیان اینکه ازسال گذشته تاکنون ۱۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال از طریق سازمان محیط زیست برای پروژه تالاب انزلی اختصاص داده شده، از اجرای ۱۳ برنامه مشترک در ستاد احیای تالاب با همکاری دستگاه های مربوطه خبر داد و گفت: از گروه مطالعاتی جایکا انتظار می رود پس از اجرای برجام که منجر به لغو تحریم ها شده است، ایده و تکنولوژی جدید و عملیاتی برای احیای تالاب ارائه دهند.

در سال گذشته (۱۳۹۳) مبلغ ۳۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی به پروژه های احیای تالاب انزلی اختصاص یافت.

برای اجرای پروژه های مربوط به احیای تالاب انزلی که از سال ۸۹ آغاز شده تا پایان سال گذشته، در مجموع ۱۴۸ میلیارد و ۷۸۰ میلیون ریال هزینه شده است. برای سال جاری نیز اعتباری بالغ بر ۱۱۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

امروز (سه شنبه) نیز روز جهانی تالاب ها ، در جوار تالاب بین المللی انزلی برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد