گیلانیان
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ Friday, 27 January , 2023
سپتامبر 27, 2013 کد خبر : 21605 خبر ها

آیت‏الله سبحانی:

مدرسه بین‌المللی امیرالمؤمنین (ع) پایگاه معرفی اسلام علوی است

مدرسه بین‌المللی امیرالمؤمنین (ع) پایگاه معرفی اسلام علوی است

گیلانیان : آیت‏الله سبحانی با اشاره به اینکه فرهنگ اسلام، فرهنگ فکر و اندیشه است، گفت: ساختن مدرسه بین‏المللی امیرالمومنین (ع) به ما کمک می کند تا ولایت و اسلام واقعی را به ناآگاهان بیاموزیم.

آیت‏‏الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید در مراسم افتتاحیه حوزه علمیه بین‏المللی امیرالمومنین(ع) رشت با بیان اینکه زمان دو معنا دارد، اظهار کرد: گاهی زمان در فلسفه مطرح است، اگر عالم و مدیر بداند در زمان چه چیزی حکومت می‏کند خود را بر آن تطبیق می‏دهد که مشکلی برایش پیش نیاید.

وی با اشاره به احادیثی از امام صادق(ع )و امام محمدباقر(ع) گفت: بعد از جریان کربلا، جهاد امکان‏پذیر نبود و دادن خون ارزشی نداشت، در این زمان امام محمدباقر(ع) احساس کرد زمینه خالی است و باید وارد عمل شد و اسلام واقعی را برای همه بازگو کرد و تشکیل حوزه علمیه در مسجد پیغمبر داد.

وی ادامه داد: دوران امام محمدباقر(ع) دوران حدیث رسول خداست، بعد از وفات پیامبر اکرم(ص) نوشتن حدیث ممنوع شد، اما قصه‏سرایی در مسجد پیامبر(ص) آزاد شد، این یکی از مشکلات تاریخ ماست چرا بعد از وفات پیامبر نگارش حدیث ممنوع می‏شود اما تحدیث و قصه گفتن در مسجد رسول خدا آزاد شد.

آیت‏الله سبحانی افزود: امام محمدباقر(ع) برای احیای حدیث رسول خدا کمر همت بست و حدی واقعی را در مساجد بیان کرد، بعد از ایشان امام صادق(ع) گسترش بیشتری داد تا حدی که آن حضرت ۴ هزار شاگرد، محدث، مفسر، کلامی و افرادی که وارد در علوم طبیعی باشند را تربیت کرد، البته اسامی ۴ هزار نفر ثبت و ضبط نشده است، ایشان به شاگردان خود را به مناطق مختلف می فرستادند و تاکید می کردند که به سراغ جوانان بروند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه از زمان امام محمدباقر(ع) حوزه‏هایی تاسیس شد، گفت: این حوزه‏ها حدیث رسول خدا و اسلام را حفظ کردند، در زمان امام حسن عسکری به بعد شیعه در نقاط مختلف حوزه‏های علمیه ای برپا کرد که یکی از بزرگترین حوزه‏ها در آن زمان حوزه خوارم در خراسان بزرگ است.

وی افزود: حوزه‏های علمیه دیگر در ری و قم ایجاد شد، که این حوزه‏ها، شیعی به تمام معنا و در واقع محفل شیعه است، حوزه سوم شیعه در کوفه است در حدود ۳۰۰ الی ۵۰۰ سال پیش مرحوم شیخ مفید در بغداد این حوزه را احیا کرد.

آیت‏الله سبحانی به حوزه علمیه نجف که سابقه هزار ساله دارد اشاره کرد و افزود: آثاری که اکنون می‏بینید همه و همه از آثار حوزه علمیه قم است، همه ما بدهکار این حوزه و شخصیت‏های آن هستیم.

وی با قدردانی از ساخت حوزه بین‏المللی امیرالمومنین (ع) رشت، گفت: ساختن این مدرسه بین‏المللی در منطقه‏ای که کشورهای اطراف آن آزاد شده‏ و به دنبال اسلام واقعی هستند بسیار مفید است پس باید آمادگی داشته باشیم افرادی که نا‏آگاهند و نمی‏دانند اسلام علوی و غیر علوی چیست را جذب کنیم و کلام امام، ولایت و اسلام واقعی را به آنان برسانیم.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه اسلام طرفدار علم است، اضافه کرد: برخلاف تحلیفات دوران رضاخانی علیه ما و نسبت به علم و دانش که ما طرفدار جهالت هستیم، در قرآن بارها به آموختن و علم تاکید شده است.

وی به اولین آیات نازل شده به پیامبر از سوی خداوند متعال اشاره کرد و گفت: اولین آیات قرآن که بر پیامبر نازل شد مربوط به خواندن و نوشتن است.

وی فرهنگ اسلام را فرهنگ علم، قلم، دانش، فکر و اندیشه عنوان و اظهار کرد: خداوند در قرآن به قلم سوگند یاد کرده است آیا در ادبیات غرب تاکنون سوگندی به قلم بوده است؟

آیت‏الله سبحانی با اشاره به سخنان رئیس جمهور در سازمان ملل افزود: اولین خطابه‏ رئیس جمهور حامی از عملکرد او در طول ریاست است، خطابه اول در حقیقت می‏رساند که این مرد در چهار ساله ریاست خود چه خواهد کرد.

وی به ولایتمداری مردم سرزمین گیلان اشاره کرد و گفت: اولین نقطه‏ای که ولایت را پذیرفت منطقه گیلان است، حکومت آل علی و آل زید در این منطقه بوده و وجود امام‏زاده‏های متعدد نشانه ولایت‏پذیری مردم این دیار است.

وی افزود: ولایت‏پذیری این منطقه برای ما ارزش دارد و باید این آثار حفظ شود و این امیر برای ما خیلی مهم است.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه وهابی‏ها بی‏خردانی هستند که تمام آثار اسلام را زیرپا نهاده و از بین می‏برند، گفت: آنان در تلاشند که اثری از اسلام نماند و به نام توحید، آثار توحید را از بین می‏برند.

وی در پایان با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) خاطرنشان کرد: رفتار و اخلاق ما باید نشاندهنده مکتب امام صادق(ع) باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی