تبلیغ
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ Wednesday, 14 November , 2018
خرداد ۳۱, ۱۳۹۷ کد خبر : 67530 خبر ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان :

مدیریت آب و همکاری کشاورزان مانع بروز تنش آبی شد

مدیریت آب و همکاری کشاورزان مانع بروز تنش آبی شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان اعلام کرد: در سال زراعی جاری، مدیریت کارشناسی منابع آبی و همکاری و هماهنگی کشاورزان شالیکار، مانع بروز تنش آبی در استان شد.

کاظم لطفی افزود: پیش از آغاز فصل زراعی شرکت آب منطقه ای گیلان به عنوان متولی منابع آب استان اقدام به برنامه ریزی برای مدیریت آب کشاورزی کرد که در این خصوص با توجه به تاکید استاندار گیلان به عنوان رئیس شورای حفاظت از منابع آب استان طی چند نشست با حضور اعضای شورا و فرمانداران، توصیه ها و تصمیم های لازم برای مدیریت آب کشاورزی استان انجام شد.

وی ادامه داد: با هدف نیل به اهداف، حدود یک هزار کیلومتر از انهار کشاورزی استان لایروبی شد که در نوع خود بی سابقه است و برای استفاده از پتاسیل آب موجود در آب بندان های استان نیز تدابیری اتخاذ شد.

به گفته لطفی، ۴۱۸ ایستگاه پمپاژ استان در مسیر بهره برداری قرار گرفت که پتاسیل بهره برداری از محل این ایستگاه ها ۱۱۰ میلیون متر مکعب و از محل بازچرخانی آب و آورد رودخانه ها حدود یکصد میلیون متر مکعب برآورد می شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین ۲۲۸ حلقه چاه عمیق در اختیار این شرکت نیز در سال زراعی جاری بطور کامل راه اندازی و وارد مدار است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان افزود : علاوه بر موارد یاد شده در طول فصل زراعی جاری حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب کشاورزی برای آبیاری شالیزارهای استان از طریق اندوخته سد سفیدرود تامین و رها شده است.

لطفی اضافه کرد: با همکاری و همدلی کشاورزان، تاکنون فصل آبیاری و زراعی موفقی را پشت سر گذاشته ایم و انتظار داریم شالیکاران، تقویم زراعی خود را با تقویم آب گذاری شرکت آب منطقه ای تنظیم کرده و به راهکارهای مصرف بهینه توجه کنند.
ب

براساس آخرین گزارش سازمان جهاد کشاورزی استان، تاکنون در ۸۰ درصد شالیزارهای گیلان وجین صورت گرفته است.

آب ۱۸۰ هزار هکتار از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار گیلان از سد سفید رود و آب ۵۸ هزار هکتار دیگر شالیزارها از رودخانه ها ، چاه ها و آب بندان ها تامین می شود.

هر سال در استان گیلان، ۷۵۰ تا ۸۵۰ هزار تن برنج سفید تولید می شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

صنعت چاپ از مولفه های مهم توسعه اقتصادی است

دکتر دلخوش در بازدید از شرکت چاپ و نشر نوین:

صنعت چاپ از مولفه های مهم توسعه اقتصادی است

محرومیت‌زدایی در اولویت “بسیج و سپاه” است

فرمانده قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران :

محرومیت‌زدایی در اولویت “بسیج و سپاه” است