گیلانیان
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ Wednesday, 28 September , 2022
ژوئن 1, 2014 کد خبر : 27430 خبر ها

معاون رئیس جمهور:

مدیریت سرمایه‌گذاری در بخش اشتغال نیازمند فرهنگ‌سازی است

مدیریت سرمایه‌گذاری در بخش اشتغال نیازمند فرهنگ‌سازی است

گیلانیان : معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: مدیریت سرمایه‌گذاری در بخش اشتغال نیازمند فرهنگ‌سازی است.

سورنا ستاری ظهر امروز در دیدار با روسای مراکز تحقیقاتی و اساتید دانشگاه‌ها و نخبگان گیلان اظهار کرد: در حال تجربه اتفاق‌های جدیدی در عرصه علمی کشور هستیم.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۵ هزار هیئت علمی در رشته کشاورزی داریم، افزود: با وجود این مسئله در تولید محصولات اولیه کشاورزی ملت مانده‌ایم.

معاون رئیس جمهور در علم و فناوری تصریح کرد: تمام نظام‌های علمی کشور در گذشته غلط بوده است.

وی تاسیس و تجهیز آزمایشگاه‌ها بدون کاربرد را موجب از بین بردن سرمایه برای ایجاد فرصت‌های شغلی دانست و افزود: برای مدیریت سرمایه‌گذاری در بخش اشتغال نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم.

ستاری، با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معاونت بزرگی در دولت نیست، گفت: علوم محض دانش یکی از بخش‌های عرصه دانش در کشور است که همه دولت‌ها در این عرصه در نقاط مختلف دنیا سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان را بخش دیگری از عرصه دانش در کشور خواند و خاطرنشان کرد: اکنون ۱۴ ستاد در بخش علوم محض دانش در کشور فعال است که در هیچ‌کدام از این ستادها هیچ فردی از معاونت علمی ریاست جمهوری عضو نیست.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به پیگیری فعالیت ستاد دریایی اظهار کرد: این ستاد یکی از ستادهای بخش علوم محض دانش در کشور است.

وی با بیان اینکه دولت نباید در بخش تجاری‌سازی پول خرج کند، گفت: با این کار آن صنعت زمین می‌خورد و حمایت از تجاری‌سازی باید با اعطای تسهیلات کم‌بهره با دوره تنفس بالا و تضامین کافی حمایت شود.

معاون رئیس جمهور شناسایی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی از دغدغه‌های این معاونت دانست و تصریح کرد: در راستای حمایت از این شرکت‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان تا ۱۵ سال از معافیت مالیاتی و گمرکی برخوردار هستند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها برای تامین منابع درآمدی خود از اعضای هیئت علمی بخواهند شرکت‌های دانش‌بنیان تاسیس کنند، افزود: هفته گذشته در این راستا دستورالعملی به همه دانشگاه‌های کشور اعلام شده و هر شرکت دانش‌بنیان موظف است ۵ درصد درآمد خود را به دانشگاه دهد.

ستاری به ورودی بنیان نخبگان کشور و نحوه جذب محققات و پژوهشگران برتر اشاره کرد و یادآور شد: نفرات اول کنکور و المپیادی‌‌ها بیشترین مخاطبان بنیاد هستند که برای جذب این افراد در استان خود باید همه نوع امکانات در اختیار آنها گذاشته شود.

وی متذکر شد: برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان معاونت پژوهشی وزارت بهداشت با ۶۰ نفر نخست کنکور بایو قرارداد امضا کرده که سالانه نفری ۱۰۰ میلیون تومان به آنها حقوق دهد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه نخبگان باید در قبال هر کمک و حمایت از طرف دولت به کشور خدمت کنند، خاطرنشان کرد: بحث شناسایی بازار و فرهنگ‌سازی در این راستا را از دیگر دغدغه‌های معاونت علمی‌فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد.

وی متذکر شد: پژوهشکده‌ها باید یاد بگیرند از محل فروش محصولات دانش‌بنیان تولید ثروت کنند که این امر مستلزم ایجاد تحول بزرگی در موسسات تحقیقاتی و پژوهشکده‌ها است./منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی