تبلیغ
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ Wednesday, 21 November , 2018
آبان ۱۷, ۱۳۹۵ کد خبر : 53853 خبر ها

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان:

مدیریت منابع آب کشاورزی استان گیلان به کشاورزان سپرده می‌شود

مدیریت منابع آب کشاورزی استان گیلان به کشاورزان سپرده می‌شود

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه مدیریت منابع آب کشاورزی استان به دست کشاورزان سپرده می‌شود، گفت: لازمه مصرف درست و بهینه آب مدیریت منابع آبی از سوی کشاورزان است.

علیرضا شعبان نژاد صبح امروز در یک نشست خبری در رشت با اشاره به اینکه گیلان بالغ بر ۴۳۰ هزار هکتار زمین زراعی و باغی دارد اظهار داشت: در ۲۷۵ هزار هکتار از اراضی مذکور کشت به صورت آبی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برداشت محصول از اراضی مذکور سالانه نیازمند صرف ۳ میلیارد متر مربع آب است اعلام کرد: از میزان آب مذکور سالانه بالغ بر ۲٫۵ میلیارد متر مکعب برای ۲۳۸ هکتار از اراضی شالیزاری استفاده می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان یکی از منابع آبی استان را سد سپیدرود نام برد و با اشاره به اینکه این سد از مهمترین منابع آبی استان است تصریح کرد: سد سپیدرود سالانه بالغ بر ۱ میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب آب را در خود ذخیره می‌کند.

شعبان نژاد روان آب‌ها، چاه‌ها و آب بندان‌ها را از دیگر منابع آبی استان نام برد و بیان کرد: آب باران هم نقش موثری در تامین و افزایش منابع آبی در استان ایفا می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه گیلان بالغ بر ۸ هزار هکتار آب بندان دارد افزود: این آب بندان‌ها در جای جای گیلان پراکنده هستند و بالغ بر ۴۰ هزار هکتار از اراضی استان می‌توانند از این آب بندان‌ها تغذیه کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه برخی از آب بندان‌های استان به‌دلیل سوءاستفاده و تغییر کاربری در سال‌های اخیر از میان رفته است افزود: باید بدانیم که مزیت آب بندان‌ها تنها در تامین آب کشاورزی نیست بلکه برای حیات جامعه اشتغال و درآمد می‌توان از آب بندان‌ها استفاده بهینه کرد.

شعبان نژاد با بیان اینکه در استان برای اجرایی کردن سند ملی الگوی مصرف بهینه آب کشاورزی استان در دو پهنه مطالعات گسترده‌ای انجام شده است تصریح کرد: مطالعات مذکور در بالغ بر ۸۴ هزار هکتار از اراضی استان انجام شده است.

وی با بیان اینکه با اجرایی کردن این سند، مدیریت منابع آب به دست کشاورزان سپرده می‌شود خاطرنشان کرد: لازمه مصرف درست و بهینه آب مدیریت منابع آبی از سوی کشاورزان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان تداوم در بخش کشاورزی را نیازمند اصلاح ارقام عنوان کرد و افزود: روش‌های انتقال آب و روش های کشت تاثیر به سزای در تداوم و کیفیت محصول کشاورزی ایفا می‌کند.

شعبان نژاد با تاکید بر اینکه در سال‌های اخیر با مدیریت در بحث منابع آبی در هر سال بالغ بر ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی شده است خاطرنشان کرد: مشارکت مردم در مدیریت منابع آبی در استان چشمگیر بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه گیلان بالغ بر ۶۲ مرکز ترویج کشاورزی در سطح استان دارد افزود: در این مراکز بیش از ۶۰۰ مروج خانم و آقا با آخرین شیوه‌های نوین، ترویج کشاورزی را به کشاورزان آموزش می‌دهند./ منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

اجرای پروژه‌های برق‌ منطقه‌ای گیلان نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گیلان ‌:

اجرای پروژه‌های برق‌ منطقه‌ای گیلان نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است

اگر از ظرفیت‌های ملی درست استفاده شود مشکلات اقتصادی حل خواهد شد

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مدال‌آوران بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا ۲۰۱۸:

اگر از ظرفیت‌های ملی درست استفاده شود مشکلات اقتصادی حل خواهد شد

راه‌اندازی ۱۷دفتر الکترونیک قضایی در شهرهای گیلان/۷شهر دفتر ندارد

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری گیلان :

راه‌اندازی ۱۷دفتر الکترونیک قضایی در شهرهای گیلان/۷شهر دفتر ندارد

ساماندهی آب‌‌بندان‌های گیلان به مدیریت قوی نیاز دارد

عضو کمیسیون کشاورزی،‌ آب و منابع طبیعی مجلس :

ساماندهی آب‌‌بندان‌های گیلان به مدیریت قوی نیاز دارد

برنامه مدونی برای اداره شهر رشت وجود ندارد

مدیر دپارتمان مدیریت شهری :

برنامه مدونی برای اداره شهر رشت وجود ندارد