گیلانیان
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ Sunday, 17 February , 2019
خرداد ۷, ۱۳۹۷ کد خبر : 67161 خبر ها

مردم برای خروج از کشور با مشکل تأمین ارز روبه‌رو هستند

مردم برای خروج از کشور با مشکل تأمین ارز روبه‌رو هستند

گیلانیان : عضو کمیسیون اقتصادی مجلس‌ با اشاره به عدم اتخاذ یک سیستم منسجم از سوی بانک مرکزی برای پایان دادن به مشکلات ارزی گفت:‌ بسیاری از ایرانیان برای سفر به خارج کشور با مشکل تأمین ارز مواجه‌اند.

کاظم دلخوش اظهار داشت:‌ بسیاری از ایرانیان که از طیف‌هایی نظیر دانشجویان،‌ بیماران ‌و یا سایر اقشار هستند بر اثر ضعف مدیریت بانک مرکزی با مشکلات بسیار زیادی در حوزه تأمین ارز مورد نیاز خود مواجه‌ هستند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از عدم رعایت قانون مدیریت شناور برای کنترل بازار ارز سخن گفت و افزود:‌ سیستم بانک مرکزی برای کنترل و هدایت بازار ارز حرکت‌هایی را انجام داد اما این تصمیمات باید به صورت نظام‌مند پیش از وقوع نابه‌سامانی‌های اخیر انجام می‌شد.

دلخوش التهابات ارزی کشور را متأثر از عوامل درونی و بیرونی خارج از کشور نامید و عنوان کرد:‌ فعالیت مراکزی مانند صرافی‌ها، ‌عدم برخورد صحیح با اخلالگران بازار ارز و یا تحریم‌های تجاری و اقتصادی که بر کشور تحمیل شده از جمله این عوامل تأثیرگذار هستند.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس به عدم ورود ارز حاصل از صادرات به داخل کشور اشاره کرد و بیان داشت:‌ دولت معتقد است ارز به‌دست آمده از صادرات نفت خام و یا مواد پتروشیمی وارد سیستم بانکی کشور نمی‌شود و یا دست کم فرآیند تزریق این منابع بسیار زمان‌بر است.

وی راه‌اندازی سامانه جدید بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز را تصمیمی درست اما بسیار دیر دانست و ابراز داشت:‌ از متخصصان و کارشناسان سیستم بانک مرکزی کشور انتظار داشتیم قبل از وقوع چنین اتفاقاتی راهکارهای عملی مورد نیاز را پیش‌بینی و اجرا کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس برگزاری جلسات علنی و غیرعلنی متعدد در مجلس برای حل مشکل ارز را ناموفق ارزیابی کرد و اظهار داشت:‌ در حال حاضر با وجود دخالت دولت جهت ساماندهی بازار آشفته ارز بسیاری از ایرانیان برای خروج از کشور با کمبود ارز مواجه هستند.

دلخوش ارائه طرح دو فوریتی مجلس برای پایان دادن به مشکلات ارزی را از سر ناچاری خواند و تصریح کرد:‌ عدم ارائه لایحه مشخص از سوی دولت برای ساماندهی بازار ارز که در این راستا بسیار می‌توانست اثرگذار باشد مجلس را مجبور به ارائه این طرح دو فوریتی کرده است.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس با انتقاد از یکسان بودن اعطای ارز به صادرکنندگان و واردکنندگان افزود:‌ در سالی که توسط مقام معظم رهبری مزین به شعار حمایت از کالای ایرانی شده است این‌گونه سوءمدیریت‌ها موانع جدی در مسیر تحقق اهداف تدوین شده ایجاد می‌کند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

از ابتدای امسال تا کنون ۶۰ اختراع در گیلان ثبت شد

رییس پارک علم و فناوری گیلان :

از ابتدای امسال تا کنون ۶۰ اختراع در گیلان ثبت شد

آغاز توزیع بذرگواهی شده ۳ رقم بومی برنج در گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان :

آغاز توزیع بذرگواهی شده ۳ رقم بومی برنج در گیلان

…به جوانان عزیزم، در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی

متن کامل بیانیه مهم رهبری خطاب به جوانان به‌مناسبت چهل سالگی انقلاب؛

…به جوانان عزیزم، در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی

سهم گیلان از بودجه سال ۹۸ یک هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان :

سهم گیلان از بودجه سال ۹۸ یک هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان است