گیلانیان
یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ Sunday, 7 March , 2021
دسامبر 12, 2020 کد خبر : 80553 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

استاندار گیلان :

مردم دورهمی‌های خانوادگی در شب یلدا را مجازی برگزار کنند

مردم دورهمی‌های خانوادگی در شب یلدا را مجازی برگزار کنند

گیلانیان : استاندار گیلان گفت: انتظار می‌رود میهمانی‌های خانوادگی به‌ویژه در شب‌هایی مثل یلدا امسال در بستر فضای مجازی برپا شود.

ارسلان زارع عصر امروز در جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا اظهار داشت: با توجه به افزایش تعداد مبتلایان طی ۶ هفته گذشته در کشور، استان گیلان نیز از این موضوع دور نبوده و با مراقبت‌های خوب صورت گرفته توسط مجموعه دست‌اندرکاران از جمله کادر درمان، پرستاران و پزشکان استان علیرغم افزایش تعداد مبتلایان، نسبت افراد فوت شده زیاد نبوده که این امر جای قدردانی دارد.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: با وجود ۱۲ شهرستان با وضعیت قرمز در سطح کشور، ۴ شهرستان مربوط به استان گیلان است و جدیت بیشتر در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و مراقبتی ضروری است و اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها، تاثیرات زیادی در کنترل شیوع بیماری داشته و با کمک اصناف و مردم، شاهد تغییر وضعیت بسیاری از مناطق استان گیلان ازجمله رشت بوده‌ایم.

نماینده عالی دولت در استان گیلان افزود: برخی دیگر از شهرها نیز از وضعیت نارنجی به قرمز تبدیل شده‌اند که نشان از وجود عادی‌انگاری بین شهروندان در برخی از ساعات اعمال محدودیت ترددها است و همچنین یکی از عوامل کنترل تعداد مبتلایان در گیلان، اجرای شایسته طرح محله‌محور با عنوان شهید قاسم سلیمانی در استان و شناسایی و پایش افراد است.

وی اعلام کرد: این طرح علاوه بر آنکه از فشار کار بر کادر ایثارگر سلامت و درمان می‌کاهد بلکه با تحت پوشش قراردادن تمامی خانوارها، اقدامی مناسب در جهت شناسایی، بیماریابی، غربال‌گری و درمان بموقع بیماران مبتلا به کووید ۱۹ است.

استاندار گیلان ضمن قدردانی از عوامل اجرای طرح اعلام کرد: با توجه به گزارش فرمانده سپاه و رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان مبنی بر تحت پوشش قرارگرفتن بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان در طرح شهید سلیمانی تا الان، باید اطلاع‌رسانی‌ها و آگاهی‌افزایی عمومی برای همکاری مردم با این طرح در دستور کار کمیته رسانه و فضای مجازی باشد تا روند شناسایی مبتلایان شتاب گیرد.

وی خاطرنشان کرد: شناسایی سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا، یکی از مهمترین نتایج حاصل از اجرای طرح محله محور است و این مسئله بیانگر ضرورت جدی گرفتن رعایت توصیه‌های بهداشتی، پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی و رعایت قرنطینه خانگی است زیرا طبق آمارها بیش از نیمی از موارد بستری کرونا در بیمارستان‌ها ناشی از اجتماعات خانوادگی است.

زارع افزود: تولید محتوای مناسب در راستای افزایش فرهنگ‌سازی و جلوگیری از عادی‌انگاری اجتماعی نسبت به بیماری کرونا، توجه به مراعات پروتکل‌های بهداشتی، پرهیز از ترددهای غیرمجاز و سفرهای غیرضروری لازم است زیرا تجربه هفته‌ها و ماه‌های اخیر نشان داده که هر زمان مردم توصیه‌ها را رعایت کرده و نسبت به بیماری و خطری که آنان را تهدید می‌کند هوشیار باشند، شاهد بروز وضعیت مناسبی بوده‌ایم.

استاندار گیلان گفت: اعمال جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای حدود ۶۴ هزار خودرو در استان، نشانگر عدم توجه برخی افراد به محدودیت ترددها پس از ساعت ۲۱ است و سرد شدن هوا و تهویه ناکافی در منازل، منجر به انتشار و اشاعه بیش‌ازپیش ویروس می‌شود و با توجه به در پیش بودن طولانی‌ترین شب سال، نگرانی‌های جدی از برپایی آیین‌های مربوط به شب یلدا در خانواده‌ها و شیوع بیماری وجود دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار داشت: در طی بیش از ۹ ماه اخیر بسیاری از مناسبت‌های آیینی و مذهبی متاثر از وجود کرونا، به گونه‌ای دیگر برگزار شد و در همین راستا انتظار می‌رود میهمانی‌های خانوادگی به‌ویژه در شب‌هایی مثل یلدا در بستر فضای مجازی برپا شود.

وی افزود: رسانه‌ها به‌ویژه صداوسیمای مرکز استان باید با تولید محتواهای مناسب، این موضوع که عادی‌انگاری کرونا، یک خطر است را فرهنگ‌سازی کرده و ضمن ارائه این آگاهی به مردم، آنان را نسبت به برگزاری این جشن به صورت مجازی و پرهیز از شکل‌گیری دورهمی‌ها و میهمانی‌های خانوادگی ترغیب و تشویق کنند.

زارع بیان کرد: بعد از عامل دورهمی‌های خانوادگی، ۳۰ درصد انتشار ویروس از طریق حمل ونقل عمومی است و براساس مصوبه امروز ستاد ملی مدیریت کرونا و با حمایت دولت، تعدادی دستگاه اتوبوس، تولید و یا وارد می‌شود که برای ورود این اتوبوس‌ها به ناوگان عمومی استان تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر صورت می‌گیرد.

در این جلسه همچنین رئیسان کمیته‌های مختلف ستاد استانی مدیریت کرونا، گزارش‌هایی از حوزه‌های مرتبط ارائه دادند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون  تعاونی توزیع نمی شود

قابل توجه اداره صمت و اتاق اصناف گیلان:

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون تعاونی توزیع نمی شود

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

یکی از کرامات نماینده رشت:

مدیر مسئول :

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

چهار پروژه زیربنایی برق گیلان بهره برداری شد

 مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان :

چهار پروژه زیربنایی برق گیلان بهره برداری شد

یکهزار و ۳۶۰ مسکن تحویل مددجویان کمیته امداد گیلان شد

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) گیلان :

یکهزار و ۳۶۰ مسکن تحویل مددجویان کمیته امداد گیلان شد

گرانی و مشکل معیشتی مردم راه‌حل دارد در جلسات متعدد این را به مسئولان تذکر دادیم

رهبر انقلاب اسلامی پس از کاشت دو اصله نهال میوه در روز درختکاری:

گرانی و مشکل معیشتی مردم راه‌حل دارد در جلسات متعدد این را به مسئولان تذکر دادیم