گیلانیان
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ Tuesday, 27 September , 2022
ژوئن 17, 2014 کد خبر : 27799 خبر ها

در انتخابات تابستان سال جاری

مردی که فارسی هم بلد است رقیب انتخاباتی اردوغان شد

مردی که فارسی هم بلد است رقیب انتخاباتی اردوغان شد

اکمل الدین احسان اوغلو دبیر کل سابق سازمان همکاری های اسلامی به عنوان نامزد مورد حمایت دو حزب اپوزیسیون جمهوریخواه خلق و حرکت ملی برای رقابت در انتخابات آتی ریاست جمهور ی ترکیه که در مرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد، انتخاب شد.

به گزارش عصر ایرانبه نقل از رسانه های ترکیه انتخاب احسان اوغلوی ۷۰ ساله که سابقه ۱۰ سال ریاست سازمان همکاری های اسلامی را دارد، موفقیت بزرگی برای دو حزب اپوزیسیون ترکیه به شمار می رود و این دیپلمات شناخته شده و سرشناس بین المللی ترکیه می تواند رقیبی جدی برای رجب طیب اردوغان نامزد احتمالی حزب حاکم ترکیه در انتخابات تابستان سال جاری باشد.

دبیران کل دو حزب جمهوریخواه خلق و  حرکت ملی درباره اعلام حمایت از نامزدی احسان اوغلو در انتخابات آتی ریاست جمهوری در جلسه امروز خود به توافق رسیدند.

احسان اوغلو علاوه بر زبان مادری، به ۴ زبان زنده دنیا از جمله فارسی مسلط است و در سال ۱۹۴۴ در شهر قاهره به دنیا آمده است . او در سال ۱۹۸۴ درجه پروفسوری خود را در مطالعات تاریخ علم، تاریخ اسلامی و عثمانی دریافت کرده است.

او دانش آموخته دانشگاه الازهر در مصر و دانشگاه آنکارا است و مدتی را نیز برای تحصیل در بریتانیا گذرانده است.

احسان اوغلو که در بهمن ماه ۱۳۹۲ و پس از دوره ۱۰ ساله ریاست خود بر سازمان همکاری های اسلامی از ریاست این نهاد کنار رفت، نخستین رییس انتخابی این نهاد بین المللی است.

او هیچ وابستگی حزبی ندارد و شخصیتی آکادمیک و مستقل است ، اما در دوران حزب حاکم عدالت و توسعه رابطه خوبی با این حزب داشت، تا زمانی که پس از کودتای ارتش مصر علیه دولت محمد مرسی یکی از معاونان اردوغان به شدت نسبت به موضع سازمان همکاری های اسلامی درباره وقایع مصر انتقاد کرد و احسان اوغلو را به بی تفاوتی نسبت به کودتای ارتش بر ضد دولت قانونی مرسی متهم کرد.

احسان اوغلو به زبان های انگلیسی ، عربی ، فرانسوی و فارسی مسلط است و برنده جوایز و نشان های مختلف بین المللی از جمله عالی ترین نشان های دولتی از کشورهایی چون پاکستان و مالزی و نیز ترکیه است.

در صورت حضور احسان اوغلو در انتخابات ریاست جمهوری و قطعی شدن نامزدی اردوغان از حزب حاکم ترکیه، نخست وزیر ترکیه رقیبی سرسخت و جدی در انتخابات پیش رو خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی