گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
نوامبر 10, 2012 کد خبر : 14700 خبر ها

مدیرکل بنادر گیلان خبر داد :

مرز دریایی آستارا در کارگروه مرزی وزارت کشور تصویب شد

مرز دریایی آستارا در کارگروه مرزی وزارت کشور تصویب شد

گیلانیان : ˈفرهاد منتصرکوهساریˈ روز شنبه در جریان بازدید از بندر چندمنظوره آستارا گفت: فاز اول این واحد بندری آماده بهره‌برداری است و به‌زودی با حضور مسوولان ارشد کشوری افتتاح می شود.
 وی افزود: این پروژه بندری در مدت ۲۲ ماه و با تکیه بر توان بومی ساخته شده و یک فروند کشتی دو هزار تنی نیز در کنار اسلکه سخت آن پهلوگیری کرده است.
 مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به آماده افتتاح بودن فاز نخست این واحد بندری غرب استان به ظرفیت تخلیه و بارگیری ۶۰۰ هزار تن کالا در سال بیان کرد: در اجرای بندر چندمنظوره آستارا که در پنج مرحله پیش بینی شده، تاکنون اسکله اول به طول ۱۳۰ متر احداث شده و آماده پهلوگیری، تخلیه و بارگیری کشتی هایی با ظرفیت دو هزار تن است.
 وی از لایروبی یک میلیون و یکصد هزار متر مکعبی حوضچه ۲۲ هکتاری این بندر به منظور پهلوگیری کشتی ها خبر داد و گفت: عمق حوضچه این بندر ۵/۵ متر است و قابلیت پهلوگیری کشتی های دو هزار تنی را دارد.
 وی ادامه داد: مرکز مخابراتی و ناوبری این بندر احداث شده و یک فروند شناور یدک کش اختصاصی نیز به نام ˈآستارای یکˈ ساخته شده و همزمان با افتتاح این بندر، به کارگیری می شود.
 منتصر کوهساری مجموع سرمایه گذاری انجام شده برای فاز نخست این بندر را ۲۵۰ میلیارد ریال عنوان و خاطرنشان کرد: با توجه به ساخت موج شکن ها و سایر زیرساخت‌های بندری ، فازهای بعدی با سرعت تکمیل شده و به بهره‌برداری می رسد.
 وی بیان کرد: احداث بندر چندمنظوره آستارا در مجموع با احتساب اراضی خشکی و دریایی در ۵۵ هکتار طراحی شده و در طرح جامع این بندر، امکان پهلوگیری ، تخلیه و بارگیری تمامی کشتی های ترد کننده دریای خزر پیش‌بینی شده است.
 وی اضافه کرد: با راه اندازی این بندر ، مسیر انتقال جاده ای کالاهای ترانزیتی ، صادراتی و وارداتی کشور ۱۸۰ کیلومتر کوتاه‌تر می شود.
 به گفته منتصر کوهساری؛ در صدد هستیم که مجوز تعیین محدوده منطقه ویژه اقتصادی مصوب آستارا نیز در دو قسمت محدوده داخل بندر و محدوده خارج بندر صادر شود.
 به استناد این گزارش ، شرکت خدمات دریایی و بندری کاوه که در حوزه مدیریت خدمات دریایی و بندری فعالیت می کند ، در اواخر سال ۸۷ توانست برنده مزایده احداث و عهده داری ۴۰ ساله بندر چندمنظوره آستارا شود و از این تاریخ عملیات ساخت این بندر آغاز شد.
 احداث بندر چندمنظوره آستارا در مجموع با احتساب اراضی خشکی و دریایی در ۵۵ هکتار طراحی شده و در طرح جامع این بندر ، امکان پهلوگیری ، تخلیه و بارگیری تمامی کشتی های ترددکننده دریای خزر پیش بینی شده است.
 این بندر با بندر انزلی ۲۰۰ کیلومتر و با بندر باکو جمهوری آذربایجان ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد.
 بندر تجاری آستارا که به منظور حمل و بارگیری کالا و فرآورده های نفتی و مسافری در دست ساخت است ، با ظرفیت اسمی ۵ / ۳ میلیون تن بارگیری و تخلیه سالانه احداث می شود.
 ۵ / ۱ میلیون تن از محموله های تخلیه و بارگیری شده در این بندر شامل مواد سوختی و دو میلیون تن دیگر نیز شامل فعالیت‌های عمومی بندری خواهد بود.
 شهرستان مرزی بندر آستارا با ۸۵ هزار نفر جمعیت در شمال استان گیلان و در مجاورت مرزهای جمهوری آذربایجان واقع شده و از جمله مرزهای مهم زمینی و تجاری شمال کشور محسوب می شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی