گیلانیان
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 27 November , 2022
جولای 29, 2012 کد خبر : 11147 خبر ها

ژست ستاد تنظيم بازار كارساز نشد :

مرغ ، بالاخره شیربهایش را تحمیل کرد

مرغ ، بالاخره شیربهایش را تحمیل کرد

اختصاصی گیلانیان – ستاد تنظیم بازار استان گیلان در یک جلسه شبانه بدون توجه به مشکلات مرغدار و کشتارگر به نفع مصرف کننده قیمت مرغ را از قرار گیلوئی ۴۷۰۰ تومان تصویب کرد و برای اینکه اطمینان حاصل کند حتما مرغ دست شهروندان برسد و دچار سیاه بازی و بازار سیاه نشود مصوب کرد که مرغ توسط تعدادی فروشگاه توزیع شود و بیش از ۲۰۰ واحد صنفی پروانه دار با اعوان و انصارش که حدود ۴۰۰ ، ۵۰۰ خانوار فقط در خود رشت بودند برای مدت ۱۰ ، ۲۰ روز با تعطیلی کسب و کار استراحت کنند و سماق بمکند .

شهروندان در طول این مدت مثل موج مکزیکی گاهی به این طرف شهرو گاهی به آن طرف شهر در به در به دنبال توزیع کنندگان مرغ گشتند که یکی صبح و یکی ظهر و دیگری عصر اقدام به توزیع مرغ می کرد و بندگان خدا پس از ساعت ها در صف انتظار با دهان روزه خوشحال از اینکه می توانند دو تا مرغ بگیرند که البته بعضی ها موفق نمی شدند .

تمام تلاش ها صرف این شد که قیمت مرغ در سطح قیمت مصوب حفظ شود تا از این طریق آسیبی به مصرف کننده نرسد ! البته اسیب به مرفهین جامعه نه مستضعفین جامعه که با اکثریتند و طبق امار دولتی همه این قشر زیر خط فقر زندگی می کنند !!

ظاهرا مقاومت ستاد تنظیم بازار یک ژست سیاسی بود و هیچ فایده ای نداشت زیرا بالاخره ( مرغ ) حرف خود را به کرسی نشاند و شیر بهای خود را با ۸۰۰ تومان افزایش به ۵۵۰۰ تومان ارتقا داد و خنده بر لب های مرغدار و کشتارگر و توزیع کنند نشان و آه از نهاد مصرف کننده برآورد !.

از صبح روز شنبه ۷ تیر ۹۱ در نهایت خوشحالی عرضه مرغ از قرار کیلوئی ۵۵۰۰ تومان آغاز شد و فراوانی مرغ به حدی بود که ساعت ۱۲ شب ، شنبه شب ویترین سوپر مرغ محل پر از مرغ بود .

استان گیلان جزء چهار استان تولید کننده مرغ کشور است و نباید در این مورد با کمبود مواجه باشد به شرط اینکه ستاد تنظیم بازار قیمت عادلانه ای برای این ماده غذائی عمومی تعیین نماید .

خوشبختانه مردم ما با این گرانی های روزانه عادت دارند و با درک شرایط حساس کشور با همه مشکلات تولید و مدیران می سازند این مدیران هستند که در تصمیم گیری های خود رعایت حال مصرف کننده را نمی کنند و قیمتی را که قرار است ده روز آینده ارتقا بدهند مردم را به اصطلاح می پیچانند و پس از مدتی به خانه اول بر می گردند .

جالب است خبرنگار رادیو در برنامه ساعت ۴ عصر روز یکشنبه از مردم سؤال می کرد ، قیمت مرغ عادلانه هست ؟! معلوم است این گزارشگر هنوز از کیسه خلیفه ارتزاق می کند و نمی داند مرغی که تا یک ماه قبل کیلوئی ۳۰۰۰ تومان بود به یک باره به ۴۷۰۰ تومان و ظرف کمتر از ۲۰ روز به کیلوئی ۵۵۰۰ تومان و مرغ سبز که قاعدتا باید با ۱۰۰ تومان اختلاف عرضه شود ، ۸۳۰۰ تومان یعنی چه و برای خرجکش خانواده چه معنائی دارد و ما به التفاوت این نرخ را چگونه و از کجا باید تأمین کند !؟

البته از نامه اتحادیه تعاونی مرغداران استان گیلان به مهندس ضیغمی، معاون توسعه بازرگانی وزارت بازرگانی مبنی بر درخواست برنامه ریزی مناسب  در باره مرغ و ساز و کارهای منطقی و واقعی برای اعلام قیمت ها چه در خصوص طرح ذخیره سازی و انجماد که یک طرح حمایتی از مرغداران است ، چنین به نظر می رسد قیمت فعلی مرغ ثبات ندارد و ممکن است باز افزایش پیدا کند .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد