گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
سپتامبر 18, 2012 کد خبر : 12560 خبر ها

مدیرکل سازمان انتقال خون گیلان ؛

مرکز جمع آوری سلولهای بنیادی در تالش راه اندازی می شود

مرکز جمع آوری سلولهای بنیادی در تالش راه اندازی می شود

گیلانیان : ایجاد بانک ثبت اطلاعات سلول های بنیادی در دو نقطه از گیلان در برنامه کار است که تالش یکی از آنان است و تا پایان سال این برنامه اجرایی می شود.

وی با اشاره به برنامه های سازمان انتقال خون برای توسعه پایگاه انتقال خون تالش به خبرنگار ایرنا افزود: در نظر داریم مرکز جمع آوری سلولهای بنیادی استان گیلان را در تالش راه اندازی کنیم و کلیه داده های افراد و اشخاص مرتبط در آن ثبت و ضبط شده و از هر کجای دنیا در صورت نیاز می توانند از خدمات این مرکز استفاده کنند.

مدیرکل پایگاه انتقال خون استان گیلان در ادامه بیان کرد: از هر یک هزار نفر در کشور ۲۵ نفر خون خود را اهدا می‌کنند ولی خوشبختانه میانگین اهدای خون در گیلان ، ۳۰ نفر از هر یکهزار نفر است.

وی افزود: گیلان حدود یک هزار و ۲۰۰ بیمار تالاسمی دارد که حدود ده درصد از بیماران تالاسمی کشور را تشکیل می‌دهند و خوشبختانه همگی آنان از خون و فرآورده‌های خونی به طور رایگان استفاده می‌کنند.

وی بیان کرد: با وجود اینکه تولید هر واحد خون برای دولت حدود ۱۰۰ دلار هزینه دارد و هر بیمار تالاسمی به طور متوسط در ماه چهار بار خون دریافت می‌کند ، اما دریافت خون برای بیماران تالاسمی در هریک از ۳۰ بیمارستان دولتی و خصوصی استان رایگان است.

وی در خصوص میزان تولید و مصرف خون و فرآورده‌های خونی در استان گیلان گفت: خوشبختانه متوسط اهدای خون در استان ۳۰ نفر از هر هزار نفر است که این تعداد در شهر رشت به ۴۶ نفر از هر یکهزار نفر می‌رسد و این از میانگین اهدای خون در سطح کشور بیشتر است.

دکتر داودی با تقدیر از تلاش مسوولان شهرستان تالش در بازگشایی پایگاه انتقال خون این شهرستان افزود: با توجه به بالا رفتن سن جمعیت استان نیاز به خون و فراورده های خونی روز به روز بیشتر می شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی