گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
مارس 4, 2016 کد خبر : 46675 خبر ها

مرگ روزانه ۹ نفر در کشور به دلیل مصرف مواد مخدر

مرگ روزانه ۹ نفر در کشور به دلیل مصرف مواد مخدر

گیلانیان : رئیس پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی گیلان (بندرانزلی) بیان کرد: روزانه ۹ نفر به دلیل مصرف مواد مخدر جان خود را در کشور از دست می دهند.

مرتضی رهبر طارمسری عصر جمعه در سومین همایش ملی اعتیاد اظهار کرد: در سال جاری ۵۵۰ تن مواد مخدر در کشور کشف شده است.

وی بیان کرد: طبق آمار امسال، یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر معتاد در کشور وجود دارد که با احتساب خانواده شان، آمار افراد درگیر با اعتیاد ، به رقم شش میلیون نفر می رسد.

دکتر رهبر به وجود ۲۷۰ هزار نفر زندانی و ۹۲ هزار نفر قاچاقچی در کشور اشاره و اظهار کرد : اگر برای هرخانواده فقط دو فرزند در نظر گرفته شود، رقمی بالغ بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار کودک در کنار خانواده معتاد زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه ۵۵ درصد مشکلات خانوادگی منتهی به طلاق ، به دلیل وجود اعتیاد در خانواده ها شکل می گیرد گفت: براساس آمار پزشکی قانونی هر روز ۹ نفر به دلیل مصرف مواد مخدر در کشور می میرند.

دکتر رهبر با اشاره به اینکه ذائقه معتادان از مواد مخدر سنتی به صنعتی تغییر کرده تصریح کرد: تنها ۲۰ درصد از افراد مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد به دامان جامعه برگشته و ۸۰ درصد از آنها دوباره به مواد مخدر آلوده می شوند.

دکتر رهبر افزود: وجود کشور ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر افغانستان به اروپا بعنوان یک سد، مانع از رسیدن این مواد به کشورهای ذینفع شده است.

وی به کمک مالی دولت ایران به کشور افغانستان بعنوان یارانه، درجهت جلوگیری از کشت خشخاش و جایگزین کردن کشت زعفران اشاره و اظهار کرد: به دلیل وجود مافیای مالی در پشت پرده تجارت مواد مخدر ، کشت خشخاش در افغانستان در سال ۹۴ به مقدار سه و نیم برابر و در ۱۱ سال اخیر ۱۹۲ برابر افزایش یافته است.

امروز (جمعه)سومین همایش پژوهشی دانشجویی در سطح ملی با موضوع اعتیاد و با حضور بالغ بر۲۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی از شش استان کشور در سالن اداره ارشاد اسلامی بندرانزلی برگزار شد./ منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی