گیلانیان
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ Friday, 9 December , 2022
ژانویه 25, 2016 کد خبر : 45365 خبر ها

ناظرگمرکات گیلان:

مزیت اجرای سیستم الکترونیکی به حداقل رساندن تشریفات گمرکی است

مزیت اجرای سیستم الکترونیکی به حداقل رساندن تشریفات گمرکی است

گیلانیان : ناظر گمرکات گیلان گفت : به سر انجام رسیدن برجام بزرگترین خدمت را به تجارت ایران کرده است.

محمد شهبازی به مناسبت روز جهانی گمرک طی مصاحبه اظهار کرد: تاریخ در خصوص نقش برجام بر رونق تجارت و اقتصاد کشور قضاوت خواهد کرد .

وی متذکر شد: بعد از برجام شاهد فعالیت کشتی های ایرانی با پرچم جمهوری اسلامی ،فعالیت بانکهای خارجی ، حذف واسطه ها و تسهیل تجارت خواهیم بود.

شهبازی با بیان این که وظیفه گمرک پس از برجام سنگین تر و حجم کارها بیشتر می شود افزود: گمرک با اجرای سیستم جامع و الکترونیکی کردن کل روند امور گمرکی خود را برای انجام بهینه وظایف محوله آماده کرده است .

وی یادآور شد: مهمترین کاری که گمرک در سال گذشته انجام داد پیاده کردن سیستم جامع گمرکات کشور بود .

به گفته وی با اجرای این سیستم کالا از محل دفتر ، شرکت یا کارخانه تولیدی اظهار شده و کلیه مراحل صدور پروانه ،مجوزهای استاندارد و قرنطینه به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به حضور فیزیکی صاحب کالا صورت می پذیرد.

شهبازی با اشاره به پیشرو بودن گیلان در اجرای سیستم الکترونیکی گمرکی تصریح کرد ؛ اکنون کلیه خدمات گمرکی در گمرکات انزلی ،آستارا و حسن رود به صورت الکترونیکی صورت می پذیرد.

ناظر گمرکات گیلان و مدیرکل گمرک انزلی متذکر شد: مزیت اجرای سیستم الکترونیکی به حداقل رساندن تشریفات گمرکی است .

وی خاطرنشان کرد : کار بزرگ دیگر گمرکات گیلان زیر کلید بردن انبارهای اختصاصی و نصب سیستم جامع در انبارها به منظور حل مشکل کمبود انبار ،سیلو و مخازن سوخت بود .

وی گفت : اکنون امکان اتصال انبارها و مخازن سوخت به سیستم جامع گمرک مهیا است و با این کار توانستیم کالاهای وارداتی را به بندر انزلی جذب کنیم .

ناظر گمرکات گیلان تصریح کرد : برای کمک به صادرات کالا ، پس از دریافت درخواست ،ارزیاب گمرک به محل مراجعه کرده و پروانه گمرکی صادر می نماید .

شهبازی در ادامه تحریم میوه و تره بار ترکیه از سوی روسیه را فرصت مغتنمی برای تجار و تولیدکنندگان داخلی بخصوص گیلان خواند و تولیدکنندگان و بازرگانها را دعوت به استفاده از این موقعیت مناسب کرد.

وی متذکر شد: تحت کلید رفتن انبارها از سوی گمرکات ما را مکلف به نظارت کامل بر این انبارها نموده است .

شهبازی ، حمل یک سره سوخت را از دیگر کارهای مهم صورت گرفته در گمرکات گیلان عنوان کرد .

وی ابراز امیدواری کرد ، با رفع مشکلات گریبانگیر تجارت نظیر حذف عوارض خاص و تکمیل زیرساختهای مختلف بندری و حمل و نقل شرایط برای واردات و صادرات در گیلان بهینه شود.

ناظر گمرکات گیلان خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیت خوب ایجاد شده نسبت به رشد فعالیتهای تجاری و گمرکی و بهبود اقتصاد بسیار خوشبین هستیم

وی یادآور شد: طی ۱۰ ماه امسال حدود ۲۲۲ میلیون و ۲۹۵ هزار دلار کالای غیرنفتی شامل محصولات نباتی ، معدنی ، صنایع غذایی و نساجی به خارج از کشور صادر شد .

به گفته وی مقصد کالاهای صادراتی عمدتا روسیه ،آذربایجان، قزاقستان عراق و ترکیه بوده است.
وی افزود: همچنین در این مدت ۷۸۷ میلیون و ۷۶۰ هزار دلار کالا شامل آهن آلات، ماشین آلات صنعتی ، لوازم برقی ، چوب و تخته ، گندم و جو و محصولات شیمیایی از گمرکات گیلان وارد کشور شده است.

شهبازی خاطرنشان کرد : عمده واردات گمرکات گیلان از روسیه ،آذربایجان ، قزاقستان و ترکیه است.
ناظر گمرکات گیلان گفت : این گمرکات طی ۱۰ ماه امسال چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال درآمد به خزانه دولت واریز نموده است.

گمرکات گیلان شامل انزلی ، آستارا و حسن رود از با سابقه ترین و در عین حال مجهزترین و به روزترین گمرکات کشور محسوب می شود.

۲۶ ژانویه مصادف با ششم بهمن روز جهانی گمرک نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی