گیلانیان
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ Friday, 9 December , 2022
آوریل 13, 2016 کد خبر : 47730 خبر ها

مسکن مردم از نیاز مندی ضروری است که به نحو مقتضی باید تهیه شود

مسکن مردم از نیاز مندی ضروری است که به نحو مقتضی باید تهیه شود

گیلانیان : : نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : غذا ، لباس، فرهنگ و مسائل دینی ، مسکن ازدواج و تشکیل خانواده جز نیازمندی های اولیه انسان است که در اسلام دولت ها موظف به رفع این نیازمندی های مادی و معنوی هستند .

آیت الله قربانی در دیدار با مدیر کل و مدیران بنیاد مسکن شهرستان با بیان این مطلب گفت :  دولت ها موظفند برای رفع مشکلان و برآوردن شدن نیازهای اولیه مردم راهکارهایی ارائه و حمایت های لازم را مبذول دارند .

وی گفت : به این جهت بود که وقتی انقلاب به پیروزی رسید امام (ره) مسئله نیاز نیازمندان به مسکن را مورد توجه قرار داد و داشتن یک سرپناه برای همه را لازم و ضروری دانست تا هم از سرما و گرما انسان را حفظ نماید و هم امنیت و آرامش خانواده ها تامین و حفظ نماید.

نماینده ولی فقیه گفت : بخاطر این مهم بود که رهبر فقید انقلاب حکم به افتتاح حساب ۱۰۰ و تشکیل بنیاد مسکن را صادر کرد تا این نهاد برای مردم نیازمند سرپناهی تهیه نماید که تا کنون خیلی ها توسط بنیاد مسکن صاحب خانه شدند .

وی در ادامه گفت : زمانی که در لاهیجان بودیم حدود ۱۰۰۰ خانه برای نیازمندان یا ساختیم یا تعمیر کردیم یا کمک کردم و زمانیکه به رشت آمدیم ۶۲۷ خانه با همکاری چند خیر در مسکن مهر ساختیم تا حدود ۳۰۰ واحد آن را به روحانیون فاقد مسکن که مردم به آنان خانه اجاره نمی دادند واگذار نماییم و الباقی را به افراد نیازمند بدهیم.

آیت الله قربانی گفت : این دردمندی امام ماست که به فاصله ۲ ماه بعد از پیروزی انقلاب فرمان تاسیس آن را صادر کرد.

وی در ادامه گفت : وظیفه بنیاد مسکن تنها در خانه سازی خلاصه نمی شود بلکه در زلزله، طوفان، سیل و سایر حوادث غیر مترقبه که رخ می دهد بنیاد مسکن با تمام امکانات وارد می شود و از مردم رفع گرفتاری می کند. این ها همه موجبات دلگرمی مردم را فراهم می کند.

وی تاکید کرد : وقتی مردم ببینند امام ، رهبر و دولتمردانشان به فکرشان هستند احساس آرامش می کنند و این خود کار بسیار بزرگی است که مردم را نسبت به انقلاب وفادار می کنند و از آن جمله است کمیته امداد ، بنیاد شهید، بنیاد جانبازان و نماز جمعه ، نهادهایی است که توسط امام بوجود آمده است.

نماینده ولی فقیه گفت : اگر امام این نهاد ها را پیش بینی نمی کرد انقلاب ما نیز مثل انقلاب مصر به راحتی مصادر می شد ، در حالیکه جمهوری اسلامی امروز به دنیای فکر می دهد و این از برکات انقلاب و هدایت های دیروز امام و هدایت های امروز مقام معظم رهبری است.

آیت الله قربانی گفت : امام این خوبیها را به مردم ارزانی داشت و ما ها را هم در این برکت سهیم کرد، سعی کنیم رهروان خوبی برای امام باشیم و با رفتارمان مردم را نسبت به انقلاب خوشبین کنیم و قبول کنیم که این مسئولیت ها عاریتی است پس چنان کار کنیم که مورد تحسین آیندگان قرار گیرد نه اینکه بگویند اینان که آمدند همه چیز برای خود فراهم کردند و چیزی برای ما نگذاشتند .

در ابتدای این دیدار محمد اکبرزاده، مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی طی گزارشی اعلام کرد : نهاد بنیاد مسکن ۳۷ ساله شد و سال های پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت .

وی افزود : هیچ کس باور نمی کرد که در بیست و یک فروردین سال ۱۳۵۸ که دو ماه از عمر انقلاب می گذشت فرمانی صادر شود و بعدها به یکی از مهمترین شاخص های توسعه پایدار همه جانبه یک کشور تبدیل شود  .

وی ادامه داد :: این جمله مبارک ایشان در بنیاد مسکن ها نقش بسته که فرمودند من از بنیاد مسکن اسلامی راضی هستم و از زحمات آن ها تشکر می کنم.

مدیر کل بنیاد مسکن گیلان گفت : مقام معظم رهبری هم فرمودند یکی از حسنات برجسته و باقی امام راحل که حسناتشان غیر قابل توصیف است همین مسئله حساب صد امام هست. این ها نشان از یک امانت گسترده می دهد و آن ها هم که آمدند در این نهاد عمومی غیر دولتی انقلابی خادم آن هایی شدند که خود امام فرمود که زبان گله و شکایت ندارند و این برای ما سرمایه دنیا و آخرتمان است.

وی افزود : از فروردین سال گذشته تا فروردین ماه امسال ۶۱۴ میلیارد تومان پروژه از محل اعتبارات دولتی، ملی و استانی، تسهیلات بانکی و آورده بخش خصوصی را به بهره برداری رساندیم. که از این تعداد بالغ بر ۵۹۳۱ مسکن در روستاها تحت عنوان بهسازی مسکن روستایی ساختیم

وی در ادامه گفت : در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت نیز ۳۲۱۶ خانه مسکن مهر تحویل مردم دادیم و اشتغال زایی موقت مان ۲۷۳۶۹ نفر بود که طی این یک سال آمدند و کار کردند و رفتند .

اکبرزاده گفت : طبق قانون روستایی که طرح هادی نداشته باشد به آن آب و برق و امکانات نمی دهند. ما در استان۲۰۰۱ روستا که طرح هادی آن تهیه شده است .

وی افزود : در سال گذشته ۶۰۰ روستا مانده بود که طرحش تهیه نشده بود بنا گذاشتیم در سال “دولت و ملت همدلی و همزبانی” کار ویژه ای انجام دهیم .

وی ادامه داد : از استاندار خواستیم کمک مان کند تا کاری که قرار بود طی ۳ سال انجام شود در یک سال جمع کنیم ولذا با افتخار موفق شدیم و در نهایت توانستیم جزء سه استان اول کشور باشیم که ۲۰۰۱ روستایش کار طرح هادی آن به پایان رسید و دیگر روستایی نیست که مسئولان به بهانه نداشتن طرح هادی بخواهند به آن امکانات ندهند.

مدیر کل بنیاد مسکن گفت : طی ۳۷ سال گذشته دولت تدبیر امید دست به یک اقدام بی سابقه زد و به بنیاد مسکن قیر رایگان داد که قبلا ما قیر یارانه ای می گرفتیم و این امر باعث شد عقب ماندگی ۱۲% ما در شاخص ملی کشوری در اجرای طرح هادی به ۵% کاهش پیدا کند و طرح هادی حدود ۸۰۰ روستا اجرا شود و زیرسازی و اسفالت با مشارکت مردم صورت گیرد.

وی ادامه داد : صدور اسناد روستایی یکی از آرزوهای روستایی ما بود و در سال اخیر حدود ۱۰۰۰۰ سند تک برگ به روستاییان داده شد.

وی افزود : این زحمتی است که برادران ما در اداره ثبت اسناد و املاک می کشند با این ها تعامل و کار گروهی داریم تلاش می کنیم کارشان را انجام دهیم و امیدواریم حداقل این تعداد سند را دوباره در روستاها تقدیم مردم بکنیم.

اکبرزاده گفت : نظام جمهوری اسلامی ایران در گیلان برای قریب به ۶۰۰۰ واحد ۴۱۵ میلیارد تومان وام داد و مردم هم آمدند سرمایه گزاری کردند .

وی ادامه داد : برای ساخت خانه های محکم و با کیفیت با کمیته امداد و بهزیستی تفاهمنامه داریم که این خانه ها را برایشان می سازیم .

وی افزود : گل سر سبد همه فعالیت ها ما مسئله خیرین مسکن ساز هست که ۶۲۷ واحد در سایت مسکن مهر ساخته شد و ۲۰۱ واحدش اکنون تحویل مردم شد که انشاءالله ما بقی را هم امسال در شهریور و دهه فجر تحویل خواهیم داد .

مدیر کل بنیاد گفت : امور ماشین آلات ما با ۵۰ دستگاه ماشین آلات سنگین جز امور ماشین آلات درجه یک بنیاد مسکن است .

در پایان این دیدار به جمعی از پرسنل بنیاد اعم از معاونین ، روسای دوایر و ادارات توسط نماینده ولی فقیه در گیلان لوح تقدیر اهداء شد .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی