گیلانیان
یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ Sunday, 7 March , 2021
می 23, 2013 کد خبر : 19000 خبر ها

مشکلات کارخانه چوکا بررسی شد ‏

مشکلات کارخانه چوکا بررسی شد ‏

گیلانیان : جلسه ای بمنظور رفع مسائل کارخانه چوکا بریاست مهندس کیهان هاشم نیا استاندار گیلان و با شرکت مدیرعامل کارخانه چوکا ، فرماندار رضوانشهر، مدیرکل منابع طبیعی ، مدیرکل محیط زیست ، مدیرعامل شرکت  جنگل شفارود و جمعی از مدیران کارخانه چوکا در محل کارخانه چوکا تشکیل شد .

در این جلسه  که مدیرعامل کارخانه چوکا ، فرماندار رضوانشهر، مدیرکل منابع طبیعی ، مدیرکل محیط زیست ، مدیرعامل شرکت  جنگل شفارود و جمعی از مدیران کارخانه چوکا حضور داشتند .

مهندس کیهان هاشم نیا استاندار گیلان اولویت اول این کارخانه را تولید تاظرفیت نهایی آن برشمرد و ابراز داشت : رساندن ظرفیت تولید روزانه کاغذ به ظرفیت ۴۰۰ تن باید سرلوحه امور همه دست اندرکاران این کارخانه قرار داشته باشد .

وی در خصوص تأمین منابع اولیه این کارخانه اظهار داشت : شرکت جنگل شفارود باهمکاری اداره کل منابع طبیعی استان و کارخانه چوکا نسبت به تأمین چوب مورد نیاز این کارخانه همکاری و مشارکت بیشتری را بعمل آورند .

استاندار گیلان ادامه داد : در دو هفته آینده با مشارکت این سه بخش راهکارهای لازم بمنظور تأمین منابع اولیه این کارخانه تصمم گیری و در رشت آن را نهایی خواهیم کرد ، تأمین هزار تن چوب بصورت روزانه در هدف اول تأمین مواد اولیه این کارخانه قرار دارد .

وی با بیان اینکه چوب تولیدی در استان با اولویت اول به تولید کنندگان استانی تعلق دارد افزود : گیلان بزرگترین تولید کننده چوب در کشور است و نباید کارخانه چوکا معطل تأمین مواد اولیه آن باشد و کمتر از ظرفیت اسمی آن کار کند وتاکید کرد.

هاشم نیا افزایش ظرفیت تولید این کارخانه را گوشزد کرد و گفت : رفع نقایص و نارسایی های موجود در واقع نوعی سرمایه گذاری مجدد است و ما باید از این سرمایه عظیم با حداکثر ظرفیت تولید بهره ببریم .

وی افزود : کارخانه چوکا می تواند توسعه و گسترش یابد و در بخش های تولید نئوپان ، ساخت چوب ام – دی – اف و ایجاد خط ورق و کارتن سازی نیز در راستای نوسازی خود حداکثر ظرفیت خود را بکار گیرد و حتی ما توان راه اندازی  نخستین شهرک سلولزی گیلان را در این مکان داریم .

استاندار گیلان از مذاکره با وزیر جهاد کشاورزی در جهت تأمین زمین برای زراعت چوب برای کارخانه چوکا خبرداد و ابراز داشت : دراین خصوص با وزیر مذاکراتی را بعمل خواهیم آورد تا خود کارخانه با داشتن زمینی بتواند در راستای بهره برداری و تولید فرآورده های چوبی نیز فعالیت کنند و نیازهای اولیه خود را مرتفع کنند .

هاشم نیا از تولید فرآورده های چوبی در عرصه های رها شده در سطح استان نیز اشاره کرد و گفت : اگر بتوانیم در عرصه های رها شده ، اراضی موات ، عرصه های حاشیه تالاب به کاشت و داشت چوب بپردازیم علاوه برایجاد اشتغال ، هزاران هکتار از اراضی را نیز احیاء می کنیم و سطح زراعت چوب را نیز بالا می بریم .

در ادامه این جلسه پرویز گلریز مدیرعامل کارخانه چوکا گفت : تهیه مواد اولیه از جمله چوب مشکل کارخانه چوکا است و همین امر باعث شده تا کارخانه با میزان نیمی از ظرفیت اسمی روزانه خود کار کند .

وی با اعلام این مطلب که باید سرمایه های موجود در این کارخانه را حفظ کرد ابراز داشت : این کارخانه نیاز به هزارتن چوب بصورت روزانه دارد و باتوجه به اینکه این کارخانه در مرکز تولید چوب و مواد اولیه قرار دارد از این نعمت بی بهره شده است .

وی ظرفیت تولید کاغذ این کارخانه ۱۵۰ هزار تن در سال اعلام کرد و افزود : باتوجه به مشکلات و نارسایی های موجود در تأمین مواد اولیه ، فرسودگی ماشین آلات و عدم سرمایه گذاری در بخش بازسازی و نوسازی این کارخانه به ۵۰ درصد ظرفیت تولیدی خود نیز رسیده است .

مدیرعامل کارخانه چوکا به فضای سرپوشیده ۱۴۰ هزار متر مربعی این مجتمع عظیم اشاره کرد و اظهار داشت : برای ساخت این سوله ها هم اکنون باید میلیاردها تومان هزینه شود و این درحالیست که طرح های نوسازی این کارخانه در راستای تولید نئوپان ، تولید M.d.f و تولید ورق کاغذ و کارتن را می توانیم به بخش های دیگر این کارخانه اضافه کنیم و البته نیازمند سرمایه گذاری در این بخش هستیم .

گلریز از آمادگی سرمایه گذاری برای بازسازی و نوسازی کارخانه چوکا خبرداد و گفت : تمامی امکانات در کارخانه چوکا وجود دارد و البته با تسریع در سرمایه گذاری می توانیم سطح کیفی و ظرفیتی آن را در حد نهایی بالا ببریم و منافع بیشتری را برای کارگران و کارکنان این کارخانه مهیا کنیم .

در ادامه این جلسه هر یک از مدیران به بیان نقطه نظرات خود پرداخته و تصمیمات لازم با رهنمودهای استاندار گیلان اتخاذ شد .

گفتنی است : استاندار گیلان پیش از این نشست از قسمت های واحد تولید کاغذ ، واحد تولید خمیر لوکال ، واحد تولید خمیر OCC ، واحد آب و بخار و فاضلاب ، واحد کنترل کیفیت و تحقیقات ، واحد فنی مهندسی ، واحدهای ستادی ، سالن های سرپوشیده غیر فعال و شهرک چوکا بازدید کرده و از نزدیک شاهد فعالیت و تلاش مدیران ، کارگران و کارکنان مجتمع چوکا قرار گرفت .

اخبار مرتبط

نظرات

  • با سلام امروز در زمینه بازیافت کاغذ فکر میکردم با توجه به اینکه کارخانه ها با کاهش مواد اولیه مواجه اند چرا در سطح بخشها و شهرها کاغذها را جمع آوری نمی کنید یک راه حل و حتی کمک به آلودگی محیط می کند لطفا پیگیری کنید .

*

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون  تعاونی توزیع نمی شود

قابل توجه اداره صمت و اتاق اصناف گیلان:

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون تعاونی توزیع نمی شود

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

یکی از کرامات نماینده رشت:

مدیر مسئول :

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

چهار پروژه زیربنایی برق گیلان بهره برداری شد

 مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان :

چهار پروژه زیربنایی برق گیلان بهره برداری شد

یکهزار و ۳۶۰ مسکن تحویل مددجویان کمیته امداد گیلان شد

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) گیلان :

یکهزار و ۳۶۰ مسکن تحویل مددجویان کمیته امداد گیلان شد

گرانی و مشکل معیشتی مردم راه‌حل دارد در جلسات متعدد این را به مسئولان تذکر دادیم

رهبر انقلاب اسلامی پس از کاشت دو اصله نهال میوه در روز درختکاری:

گرانی و مشکل معیشتی مردم راه‌حل دارد در جلسات متعدد این را به مسئولان تذکر دادیم