گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
ژانویه 2, 2013 کد خبر : 16053 خبر ها

رییس مجمع نمایندگان استان گیلان خبر داد :

مطالعات احداث راه آهن رشت به آستارا در حال نهایی شدن است

مطالعات احداث راه آهن رشت به آستارا در حال نهایی شدن است

گیلانیان : رییس مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی از نهایی شدن آخرین مرحله مطالعاتی در خصوص پیش نویس قرارداد احداث راه آهن رشت – انزلی – تالش و آستارا طی هفته آتی خبر داد.

ˈناصر عاشوریˈ با بیان تاثیرگذاری بسیار بالای راه آهن رشت به آستارا در گیلان اظهار کرد: در جلسه مشترک برخی نمایندگان، معاون استاندار و مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با تعدادی از معاونان وزیر راه و شهرسازی در تهران، مقرر شد پس از نهایی کردن قرارداد یادشده، پرونده این پروژه عظیم در شورای اقتصاد کشور به منظور تامین ریالی و ارزی مطرح و واگذاری قطعی احداث این خط راه آهن انجام شود.

وی با بیان اینکه قرار است احداث این راه آهن به صورت فاینانس به یک شرکت چینی واگذار شود، افزود: موافقت های اولیه در این زمینه که اجرای این پروژه ملی و مهم شامل زیرسازی، آزادسازی و پل سازی و … از سوی یک شرکت پیمانکار ایرانی با هدف ایجاد اشتغال با حضور مهندسین و عوامل داخلی به عنوان نماینده شرکت چینی انجام شود، صورت گرفته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خرید، تامین، نصب و راه اندازی تجهیزات این خط راه آهن نظیر ریل گذاری و واگن ها، بر عهده شرکت طرف قرارداد چینی خواهد بود.

عاشوری راه اندازی خط راه آهن رشت – انزلی – تالش به آستارا را دارای ابعاد مهم اقتصادی و اجتماعی خواند و گفت: این پروژه عظیم به طول ۱۷۰ کیلومتر، فاز دوم خط راه آهن قزوین – رشت به آستاراست که ایران را به کشورهای همسایه همچون آذربایجان، روسیه و حتی کشورهای آسیانه میانه و اروپایی متصل می کند.

وی در خصوص روند پیشرفت فاز نخست این پروژه یعنی راه آهن قزوین – رشت بیان کرد: ریل گذاری این خط آهن شروع، تجهیزات آن خریداری و اعتبارات آخرین مرحله احداث از محل فروش اوراق مشارکت که بیش از دو هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال می باشد نیز تامین شده است.

عاشوری با ابراز امیدواری اینکه تا پایان دولت دهم این پروژه به بهره برداری برسد، گفت: اجرای این پروژه به طول ۱۶۵ کیلومتر که از آرزوهای دیرینه مردم گیلان و ایران است، هم اینک با حضور ۹ پیمانکار فعال و ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست.

منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی