گیلانیان
یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ Sunday, 5 April , 2020
اکتبر 7, 2019 کد خبر : 75275 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور :

معرفی ارقام جدید “برنج” در گیلان؛ ‌«تیسا»، «رش» و «آنام» ‌برنج ‌بیشتری ‌در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد‌

معرفی ارقام جدید “برنج” در گیلان؛ ‌«تیسا»، «رش» و «آنام» ‌برنج ‌بیشتری ‌در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد‌

گیلانیان : رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: جایگزینی ارقام «تیسا» «رش» و «آنام» به‌جای رقم‌های فعلی، برنج سفید بیشتری را در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد.

مریم حسینی عصر امروز در جلسه شورای کشاورزی شهرستان رشت و در فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: موسسه تحقیقات برنج کشور در حوزه به‌نژادی با معرفی ۳ رقم برنج رش، تیسا و آنام را جایگزین برنج‌های فعلی به کشاورزان معرفی می‌کند که عملکرد بسیار بهتری داشته و استفاده و کاشت آنها برای کشاورزان سودمند است.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور با اشاره به رقم محصول «رش» بیان کرد: عملکرد این محصول ۶٫۵ تن است که به ورس مقاوم بوده و به‌طور میانگین عملکرد بیشتری نسبت به برنج هاشمی دارد و هزار و ۲۵۰ تن سهمیه برنج سفید بیشتری تولید می‌کند.

وی به محصول «تیسا» اشاره کرد و ابراز داشت: عملکرد این محصول ۷ تا ۷٫۵ تن در هر هکتار است که بسیار زودرس، دانه‌بلند، خوش‌پخت، و مقاوم به ورس بوده و به بلاست نیز محتمل است و جایگزینی آن با رقم محلی فعلی موجب افزایش تولید و تامین غذای ۴۹ نفر بیشتر از شرایط فعلی می‌شود.

بیشتر بخوانید

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور افزود: محصول «آنام» کیفیت پخت عالی دارد و عملکرد آن بین ۵ تا ۵٫۵ تن در هر هکتار است، همچنین این محصول زودرس و پاکوتاه بوده و پیش‌بینی می‌شود جایگزینی کشت این رقم با ارقام محلی فعلی در سطح وسیع فراهم است.

فرماندار شهرستان رشت نیز در این جلسه با بیان اینکه پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در گیلان همان پرداختن به بحث کشاورزی است گفت: در حوزه کمی و کیفی باید تلاش کنیم همه رشته‌های کشاورزی اعم از شیلات و دامداری رشد و توسعه یابند.

میرشمس مومنی‌زاده تولید درخت و به‌ویژه صنوبر در گیلان را از برنامه‌های استانداری عنوان کرد و ابراز داشت: کارگروه شورای کشاورزی شهرستان رشت باید تولید در واحد سطح و سطح تولید کشاورزی را افزایش دهد زیرا این کار توسعه اقتصادی استان را در پی دارد.

فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه نوسازی و تجهیز اراضی کشاورزی باید با استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس پیگیری شود خاطرنشان کرد: وضعیت مکانیزه‌ کردن کشاورزی در شهرستان رشت خوب است و باید به سمت ایده‌آل برویم.

وی وظیفه تامین منابع آب کشاورزی را بر عهده آب‌منطقه‌ای شهرستان رشت دانست و گفت: با لطف خداوند و بارش‌های زیاد، سال زراعی خوبی را پشت سر گذاشتیم اما بایستی با پیش‌بینی وضعیت هواشناسی در سال زراعی آینده و تعیین میزان حجم آب سدها، نگرانی در این رابطه را برطرف کنیم.

نماینده عالی دولت در شهرستان رشت حفظ اراضی کشاورزی را مورد تأکید قرار داد و افزود: اگرچه حفظ اراضی کشاورزی به‌عنوان سرمایه ملی وظیفه همه است اما در این رابطه بایستی محدودیت‌هایی نظیر مسائل اجتماعی و وضعیت مردم درنظر گرفته شود.

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری گیلان نیز در این جلسه گفت: تمام تلاش ما این است با حمایت از سرمایه‌گذاران و کشاورزان و با پرداخت تسهیلات و رفع دغدغه‌ها درباره صدور مجوز، مشکلات را تا حدودی برطرف کنیم و حوزه‌های مغفول مانده در کشاورزی را احیا کنیم.

یونس رنجکش با اشاره به آب‌بندان‌های استان گیلان افزود: استان گیلان در حال حاضر حدود ۹ هزار پهنه آبی دارد که به دلایل مختلف بخش عمده‌ای از این آب‌بندان‌ها از بین رفته است و بایستی برای احیای آن‌ها بیشتر تلاش شود.

وی تصریح کرد: پنجشنبه این هفته همایشی در استانداری گیلان با نگاه استفاده از ظرفیت‌های مغفول مانده در حوزه آب‌بندان‌ها برگزار می‌شود تا در نهایت با استفاده از نظرات مسئولان در حوزه‌های مختلف و بررسی مشکلات موجود منجر به ارتقای اقتصاد استان گیلان شویم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رشت نیز در این جلسه اظهار داشت: اراضی شالیزاری شهرستان رشت ۲۷ درصد از اراضی استان گیلان و ۱۲ درصد از اراضی کل کشور را تشکیل می‌دهد و بزرگترین شهرستان برنج‌خیز کشور نیز است.

مسعود اسدی‌پرور با بیان اینکه امسال ۵۴ درصد از اراضی کشاورزی شهرستان رشت کشت مکانیزه داشتند افزود: بسیاری از دهداری‌ها به‌دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی، اراضی کشاورزی را در اختیار غیربومیان قرار می‌دهند که آنان نیز عمدتاً این زمین‌ها را تغییر کاربری داده و در آن ساخت و ساز می‌کنند.

وی به بحران آب شهرستان رشت اشاره کرد و ابراز داشت: میزان بارندگی در این شهرستان در ماه‌های برداشت برنج بسیار کم است و در برخی ماه‌ها میزان بارش شهرستان رشت به ۱۷ میلی‌متر می‌رسد و بایستی با احیای هزار و ۸۰۰ هکتار آب‌بندان و ذخیره تا ۶ میلیون مترمکعب آب، از این معضل جلوگیری کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان سرریز شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان:

بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان سرریز شد

اعلام نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای

رئیس سازمان چای کشور:

اعلام نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای

صادرات غیر نفتی گیلان در سال گذشته، ۱۲ درصد رشد داشته است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان:

صادرات غیر نفتی گیلان در سال گذشته، ۱۲ درصد رشد داشته است

شیب ابتلا به کرونا در گیلان نزولی شد

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در گیلان:

شیب ابتلا به کرونا در گیلان نزولی شد

تحویل سال در کنار بیماران کرونایی