گیلانیان
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ Monday, 26 September , 2022
جولای 7, 2022 کد خبر : 83741 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران :

«معین» فردوسی زمان است

«معین» فردوسی زمان است

گیلانیان : رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران با بیان اینکه «دکتر معین» را باید به عنوان فردوسی زمان دانست، گفت: احیا و پویایی زبان فارسی میراث ماندگار استاد «معین» است.

حسن بلخاری عصر پنجشنبه در پنجاه و یکمین سالروز درگذشت دکتر محمد معین در آستانه اشرفیه، اظهار کرد: ایران به عنوان یکی از سرزمین‌های بی نظیر دنیا دارای مردانی است که فخر عالم شده‌اند.

وی با بیان اینکه هنوز ارزش کار دکتر معین شناخته شده نیست، افزود: هنوز نمی‌دانیم استاد معین چه خدمتی به فرهنگ فارسی کرده و معتقدم معین به عنوان فردوسی زمان در احیا و ابقاء و پویایی زبان فارسی نقش بسزایی داشت.

بلخاری با بیان اینکه بعدها عظمت کار دکتر معین در فرهنگ فارسی معلوم می‌شود، ادامه داد: اگر تمدنی در پاسداری زبانش کوشا نباشد اندیشه خود به فنا می‌رود.

وی اضافه کرد: اگر کشوری قدرت و عظمت زبان و گستردگی و توانایی زبانش به تحلیل برود فرهنگش را از دست می‌دهد و دکتر معین اینگونه از زبان فارسی پاسداری کرد.

رئیس انجمن مفاخر ایران‌با اشاره به اینکه معانی با کلمات آشکار می‌شود، تاکید کرد: استاد معین به سراغ بستری رفت که معنا را به مخاطبان انتقال می‌دهد و جمع آوری یک میلیون و ۳۰۰ هزار فیش کار کمی نیست.

وی با اشاره به نقش زبان‌فارسی در گسترش دین مبین اسلام، تصریح کرد: در بسیاری از موارد فارسی زبان گویای اسلام شد.

بلخاری با بیان اینکه فردوسی در دوران زندگی خویش طرد شده بود، گفت: سال‌ها گذشت که ایرانیان بفهمند فردوسی چه کاری با زبان فارسی کرد و امروزه فردوسی را به عنوان حکیم و پاسبان زبان فارسی می‌شناسند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی