گیلانیان
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ Friday, 12 August , 2022
آگوست 5, 2013 کد خبر : 20895 دسته‌بندی نشده

مقاوم سازی انسان – بخش اول

مقاوم سازی انسان – بخش اول

اختصاصی گیلانیان : سوره نمل/آیه ۸۸ : وَ تَرَى الْجِبَالَ ، تَحْسَبُهَا جَامِدَهً ، وَ هِیَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ ، صُنْعَ اللَّهِ الَّذِی أَتْقَنَ کُلَّ شَیْءٍ ، إِنَّهُ خَبِیرٌ بِمَا تَفْعَلُونَ

کوه ها را می‏بینی و آن ها را ساکن و جامد می‏پنداری، در حالی که مانند ابر در حرکت می باشند، این صنع و آفرینش خداوندی است که همه چیز را متقن [= محکم و دقیق] آفریده، او از کارهایی که شما انجام می‏دهید، آگاه است.

آیه ۸۹ :  مَن جَاء بِالْحَسَنَهِ ، فَلَهُ خَیْرٌ مِّنْهَا ، وَ هُم مِّن فَزَعٍ یَوْمَئِذٍ آمِنُونَ

کسانی که کار نیکی انجام دهند، پاداشی بهتر از آن خواهند داشت، و آن ها از وحشت آن روز [= قیامت] در امانند.

آیه ۹۰ :  وَ مَن جَاء بِالسَّیِّئَهِ ، فَکُبَّتْ وُجُوهُهُمْ فِی النَّارِ ، هَلْ تُجْزَوْنَ إِلَّا مَا کُنتُمْ تَعْمَلُونَ

و آن ها که اعمال بدی انجام دهند، به رو در آتش افکنده می‏شوند، آیا جزایی جز آنچه عمل می‏کردید، خواهید داشت؟

همه چیز روی حساب

خداوند در آیات بالا، به انسان ها تاکید می کند که همه کارهایش روی حساب و کتاب و دقت است و امور جهان را «متقن/یعنی: با استحکام و دقیق» ساماندهی می کند.

مقاوم سازی

یکی از آن امور، «مقاوم سازی» است. این مقاوم سازی به شکل مختلف، در مورد کلیه موجودات از جمله حیوان و انسان، صورت می گیرد.

۱ـ مقاوم سازی حیوانات

پروردگار، جهت مقاوم سازی حیوانات، هر یک از آن ها ابزارهای خاصی داده است:

به بعضی، شاخ برای دفاع یا حمله/ به برخی، چالاکی و سرعت بالا جهت فرار از دست دشمن/ به عده ای، پوست اندازی/ به برخی، پنهان شده در لانه های زیرزمینی/ به تعدادی، ذخیره غذا برای زمستان و…

۲ـ مقاوم سازی بدن انسان

مقاوم سازی بدن انسان نیز با روش هایی مختلفی ، انجام می گیرد:

حفاظت از خون : گلبول های سفید خون انسان، به میکرب هایی که وارد خون می شوند، حمله می کنند و به حفاظت از بدن می پردازند.

حفاظت از چشم ها: اشک، شور است و مایه حفاظت از چشم ها می باشد. سپس آن را در کاسه سر ، قرار داده تا ضربه نبیند. آنگاه برایش « ابرو» قرار داده تا نور به آن فشار نیاورد.

حفاظت از قلب : قلب را در میان دنده های استخوانی قرار داده تا در مقابل ضربات ناگهانی و خطرناک، مقاوم باشد.

۳ـ مقاوم سازی کره زمین

پروردگار، اطراف کره زمین را با فضایی محدود کرده که به آن «جو» یا «اتمسفر» می گویند. قطر این فضا، طوری است که اگر «شهاب سنگ ها» به سوی زمین بیایند، بر اثر برخورد با آن، می سوزند و منفجر می شوند و با سطح زمین برخورد نمی کنند. از سوی دیگر این فضا، مانع گرم شدن یا سرد شدن بیش از حد هوای زمین می شوند.

مقاوم سازی روح انسان

مقاوم سازی روح انسان، با حفاظت در برابر لغزش ها و انحرافات آغاز می شود. برای این مقاوم سازی، می توان نام های دیگری نیز در نظر گرفت، مانند: تقوا، پدافند غیرعامل، عزت بخشی.

به عنوان مثال، «عزت»، نوعی مقاوم سازی است. وقتی می گویند «فلانی عزیز است»، یعنی دیگر کسی حریف او نمی شود؛ نفوذ ناپذیر است. ما معمولا در برخوردهایمان با دیگران به آن ها می گوییم: « خدا به شما عزت بدهد». یعنی: به جایی برسید که کسی نتواند شما را فریب بدهد و سرتان کلاه بگذارد یا خواسته اش را تحمیل کند.

پیامبر و عزت نفس

بهترین مثال برای «عزت نفس» ، رفتار و عملکرد پیامبر اکرم(ص) است. کفار و مشرکین بارها به پیامبر(ص) گفتند: «إِنَّکَ لَمَجْنُون/ تو جن زده و دیوانه هستی/حجر/۶» ، اما پیامبر(ص) از شنیدن چنین سخنانی ، هرگز دلسرد نشد و عقب نشینی نکرد. قرآن در پاسخ آنان می فرماید: «ما أَنْتَ بِنِعْمَهِ رَبِّکَ بِمَجْنُون‏/ای پیامبر، تو مجنون و دیوانه نیستی/قلم/۲».

به پیغمبر دیگری گفتند: «إِنَّا لَنَراکَ فی‏ سَفاهَهٍ/ تو آدم نادانی هستنی» اما او هم هیچگاه عقب‌ نشینی نکرد و فرمود: « لَیسَ بِی سَفاهَهٌ/ من سفیه و نادان نیستم».

به پیامبر دیگری گفتند: «إِنَّا لَنَراکَ فِی‏ ضَلالٍ/ تو منحرف هستی/اعراف/۶۰» و او پاسخ داد: «لَیْسَ بی‏ ضَلالَهٌ/من منحرف نیستم/اعراف/۶۱».

این نوع برخورد باعزت از سوی پیامبران، به سبب ارتباط و اتصال واقعی و محکم آنان به منبع بی پایان فیض الهی است.

چرا خود را می بازیم؟

آیا تا کنون فکر کرده اید که در سختی ها و دشواری، چرا ما خودمان را زود می بازیم؟ . پاسخ آن روشن است: چون از چنین اتصال و ارتباط محکمی با خدا برخوردار نیستیم و پشتوانه مناسبی نداریم. به همین دلیل، به محض پدید آمدن کوچکترین مشکل در زندگی، خود را می بازیم.

به عنوان مثال، اگر برای یک دختر خانم، خواستگار نیاید، می رود جلوی آیینه می ایستد و قیافه اش را می نگرد و با خود می گوید: «علت نیامدن خواستگار این است که بینی ام بزرگ است، پس باید بروم جراحی زیبایی انجام دهم». اگر یک بازاری و بازرگان در کارش شکست بخورد، فکر می کند بخت و اقبال از او برگشته و دچار یأس می شود.

خداوند ، تکیه گاه مطمئن انسان در حوادث و مشکلات

قرآن در آیه ۲۰ و ۲۱ سوره معارج می فرماید: انسان مقاوم نیست. زیرا «إِذا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعاً/ وقتی شری به او می‌رسد، جیغ و داد می کند»، و از سوی دیگر «وَ إِذا مَسَّهُ الْخَیْرُ مَنُوعاً/ وقتی خیری هم به او  می‌رسد، از دادن آن به دیگران، منع می کند و بخالت می ورزد».

حال اگر این انسان، مقاوم بود، در برابر ناملایمات، صبر و استقامت می کرد، و در برابر خوشی ها و موفقیت ها، شکرگزار و اهل سخاوت و گشاده دستی بود.

راه مقاوم سازی انسان

اولین چیزی که آدم را مقاوم می کند « یاد خدا » است. «أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوب/رعد/۲۸» . اگر ما می خواهیم میزان مقاومت خودمان را بالا ببریم، باید دستمان را در دست خدا بگذاریم و از او نیرو بگیریم تا خیالمان از هر جهت راحت باشد. اما اگر به این و آن، متصل شویم، همه شان رفتنی هستند و نمی توان به آن ها اعتماد کرد.

در زمان های قدیم  رسم بود که برخی از ثروتمندان برای آن مالشان محفوظ بماند، با یکی از اعضای خاندان سلطنتی، شریک می‌شدند تا از دست گمرک، مالیات و چیزهای دیگر خلاص شده و موقعیت خود را تثبیت نمایند.

شاه ایران نیز برای باقی ماندن در قدرت، به آمریکا وصل شد، اما وقتی ملت به رهبری امام راحل(ره) قیام کرد، کارتر او را تنها گذاشت چون نمی توانست کاری برایش صورت دهد. همچنان که اوباما، رییس جمهور برکنار شده مصر [= محمد مُرسی] را تنها گذاشت.

قرآن در آیه ۹۶ سوره نحل می فرماید: «ما عِنْدَکُمْ یَنْفَد وَ ما عِنْدَ اللَّهِ باقٍ/ آنچه نزد شما است از بین می رود و آنچه نزد خداوند است، باقی و ماندگار است». این آیه به ما می فرماید: « به این و آن متصل نشو، چون هیچکس نمی تواند از تو حفاظت کند به جز خداوند ».

آیا از پدر و مادر، نزدیک‌تر به انسان پیدا می شود؟ . با این همه ، آن ها هم وقتی از دنیا رفتند، بعد از چند سال، دیگر کسی یادی از آن ها نمی کند. ولی حضرت امام حسین(ع)، هزار و چهار صد سال پیش به شهادت رسید، ولی هنوز مردم عاشق او هستند و یاد و نامش در دل ها ماندگار است. زیرا اسم این بزرگوار با خداوند، گره خورده است.

تکیه به تار عنکبوت

قرآن در آیه ۴۱ سوره عنکبوت می فرماید: « به کسی تکیه نکن، چون اگر به غیرخدا تکیه کنی، مانند این است که به تار عنکبوت پناه برده ای ».

مَثَلُ الَّذِینَ اتَّخَذُوا مِن دُونِ اللَّهِ أَوْلِیَاء ، کَمَثَلِ الْعَنکَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَیْتًا ، وَ إِنَّ أَوْهَنَ الْبُیُوتِ لَبَیْتُ الْعَنکَبُوتِ ، لَوْ کَانُوا یَعْلَمُونَ

کسانی که غیر از خدا را به عنوان اولیاء [و دوستان] خود برگزیدند، همچون عنکبوت هستند که خانه‏ای برای خود انتخاب کرده، و [حال آن که] سست ترین خانه‏ها خانه عنکبوت است، اگر می‏دانستند!

شرط مقاوم شدن

اگر می‌خواهید مقاوم باشید، باید خدایی شوید. «أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوب‏».

پی نوشت:

قرآن مجید/ترجمه آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

درس هایی از قرآن/محسن قرائتی/با تصرف کامل.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد