گیلانیان
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ Sunday, 23 February , 2020
آگوست 14, 2013 کد خبر : 21032 مذهبی

سيدعبدالباقي اسحاقي

مقاوم سازی انسان – بخش سوم

مقاوم سازی انسان – بخش سوم

اختصاصی گیلانیان : بشر امروز، از نظر پیشرفت علمی و فناوری، به جایی رسیده است که می تواند سدهای عظیم، پل های بزرگ و طولانی، آسمان خراش های مرتفع و بسیار محکم بسازد، و دنیاهای ناشناخته را کشف کند.

اما آنچه که هنوز محکم نشده، انسانیتِ انسان است. امروزه خیلی از افراد بشر، از درون پوک و خالی هستند، یعنی با یک متلک، فحش، رشوه ، فیلم، تلفن، پیامک و…، خود را می بازند و سر مسایل جزیی، همه‌ ی افکارشان به هم می‌ریزد و هیچ مقاومتی ندارند.

مقاوم سازی و بیمه کردن

این مقاوم سازی، «تقوا» نامیده شد و بیان گردید که تقوا، آدمی را مقاوم کرده، حفاظت می کند، بیمه می نماید و مانع آسیب پذیری او می گردد.

فیزیک و شیمی، تاریخ، جغرافی و حتی علوم دینی هم آدم را بیمه نمی‌کند. اینطور نیست که اگر  کسی به حوزه و دانشگاه رفت، کاملا بیمه شود. ممکن است حوزه و دانشگاه برود، سال ها هم درس بخواند، حجت الإسلام، مهندس یا دکتر شود، بعد کسی یک متلک بگوید و موجب شود که او  به هم بریزد.

محدودیت های انسان

انسان، در همه زمینه ها ـ دانش، قدرت، پول و ثروت، هوش، سلامت و… ـ محدودیت دارد. حوادث خوب و بد جهان هستی هم بی شمار است. بالاخره یک انسان کوچک، در مقابل این همه ناملایمات بزرگ، در جایی می‌شکند. بنابراین باید در فکر مقاوم سازی باشد. راه مقاوم سازی نیز تکیه بر خداوند است. تکیه بر خدایی که همیشه ما را می بیند و به حال و روز ما کاملا آگاه است.

عبرت گرفتن از قوم نوح

قرآن می‌ فرماید: نوح پیامبر، ۹۵۰ سال برای هدایت مردمش تبلیغ کرد ولی اثری نداشت، وقتی که دید کارش بی فایده است، آخرش دست به نفرین برداشت و گفت: خدایا، «لا یَلِدُوا إِلاَّ فاجِراً کَفَّارا/ اینها اینقدر بد هستند که نسل و فرزندان شان هم قابل خوب شدن نیست/نوح/۲۷» ، «لا تَذَرْ عَلَى الْأَرْضِ مِنَ الْکافِرینَ دَیَّارا/ [خدایا]، هیچ کس از این ها را روی زمین باقی نگذار/نوح/۲۶».

نوح، سال ها نفرین کرد و سرانجام خداوند به نوح دستور داد: «اِصْنَعِ الْفُلْکَ بِأَعْیُنِنا/ کشتی بساز آن هم پیش چشم ما/مومنون/۲۷». پیش چشم ما یعنی چه؟، یعنی هر طور من می‌گویم. فایده‌اش این است که وقتی حضرت نوح دارد کشتی می‌سازد، می‌داند که خدا او را می‌بیند و محکمترین پشتیبان او است.

و لذا قرآن می‌گوید: «کُلَّما مَرَّ عَلَیْهِ مَلَأٌ مِنْ قَوْمِهِ سَخِرُوا/ هر جمعیتی از کنارش رد می شد، متلک می گفت و مسخره می کرد/هود/۳۸» . قوم نوح به او می‌گفتند: مثل این که نبّوت فایده ای برایت نداشت، حالا به نجاری روی آورده ای؟!

پرسش:  چه چیز ی نوح را در برابر این همه متلک و تمسخر کافران مقاوم کرد؟.

پاسخ:   اطمینان از دیدن خداوند. چون پروردگار همانطور که ساختن کشتی توسط  حضرت نوح را می بینید، متلک ها و مسخره های مردم را هم می بیند.

شما به مسابقات ورزشی توجه کنید، وقتی ورزشکارها جلوی تماشاگران با هم مسابقه می دهند، چون جلوی دید مردم هستند، بیشتر تلاش و مقاومت می کنند. اما ممکن است در تنهایی، حال هیچ کاری را نداشته باشند.

ایمان به علم خدا، عامل پ